امروز چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
0:43:29 - پنج‌شنبه 30 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یک بام و دوهوای “وزارت گردشگری” / طرحی که عیار بهارستان نشینان را در صنعت گردشگری محک می‌زند
ایرساگیل: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را در دستور کار دارند که تا پایان سال جاری وضعیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را تعیین و تکلیف و آینده صنعت گردشگری را رقم می‌زنند. به گزارش ایرساگیل و به نقل از فارس گردشگری یکی از بهترین صنایع است که با توجه به ظرفیت‌های موجود در […]

ایرساگیل: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را در دستور کار دارند که تا پایان سال جاری وضعیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را تعیین و تکلیف و آینده صنعت گردشگری را رقم می‌زنند.

به گزارش ایرساگیل و به نقل از فارس گردشگری یکی از بهترین صنایع است که با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور می‌تواند بدون دود و با داشتن سرمایه‌ای بسیار کم سطح اشتغال و رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

کشور پهناور ایران با توجه به چهارفصل بودن خود و داشتن جاذبه‌های طبیعی، مذهبی، سلامت، ورزشی، تاریخی و غیره از پتانسیل بالایی در جذب گردشگر خارجی دارد و مثبت شدن تراز گردشگری در کشور تنها به آماده کردن زیرساخت‌ها و هماهنگ شدن آن‌ها برای تکمیل بسته‌های سفر است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با وسعت و گستردگی که دارد گرچه طی سال‌ها توانسته اقدامات قابل قبولی را انجام دهد اما بامطالعه بیشتر و عمیق‌تر استنباط می‌شود که مقوله گردشگری به لحاظ گستردگی بسیار عظیم و به لحاظ ارزآوری و رونق اقتصاد بسیار قابل‌تأمل است و جای کار دارد.

طبق گمانه‌زنی‌ها و تلاش برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل وزارت خانه گردشگری تا پایان سال ۹۶ تعیین تکلیف می‌شود و نمایندگان تصمیم خواهند گرفت که سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به همین حالت فعلی باقی بماند و یا اینکه با تفکیک و تبدیل این سازمان به دو مجموعه وزارتخانه گردشگری و سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی ادامه حیات دهد.

منوچهر جمالی، نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی اعتقادی به تفکیک بخش گردشگری از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را ندارد و معتقد تشکیل وزارت خانه گردشگری دردی از صنعت گردشگری کشور دوا نمی‌کند.

وی چاره کار را در ادامه حیات سازمان می‌داند و می‌گوید اگر قرار باشد فعالیت‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پررونق باشد باید در سازمان فعلی موفقیت‌ها حس شود وگرنه تشکیل وزارت خانه صرفاً نمی‌تواند حلال مشکلات این حوزه باشد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی فضای کار برای توسعه صنعت گردشگری را زیاد می‌داند اما معتقد است در توسعه صنعت گردشگری غفلت‌هایی صورت گرفته است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه گردشگری را رضایت‌بخش نمی‌داند اما معتقد است نباید سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری از سوی دولت صورت بگیرد بلکه باید از پتانسیل بخش خصوص در گردشگری به‌جا و به‌موقع استفاده شود و به صنعت گردشگری نگاه ویژه‌ای بشود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزایش در دقت و سرعت در تحقق مأموریت‌های سازمان میراث فرهنگی با وزارت خانه‌ای شدن را از مزایای این تبدیل می‌داند اما تاکید می‌کند مأموریت‌های سازمان مذکور در چارچوب فعلی نیز می‌تواند موفق‌تر عمل کند چون با روند فعلی با وزارت خانه‌ای شدن این سازمان مشکل کشور حل نخواهد شد.

جمالی بر لزوم توجه دولت به توریسم سلامت تاکید می‌کند و معتقد است با فعال کردن بخش توریسم سلامت فضای اقتصادی و بهداشتی کشور رشد فراوانی را تجربه خواهد کرد.

جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت و رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در این رابطه میزان ورود گردشگران خارجی به کشور را حدود ۲ تا ۳ میلیون نفر و درعین‌حال میزان گردشگران خروجی از کشور را ۷ میلیون نفر عنوان می‌کند و از این نابرابری و عدم تراز منتقد است.

وی بابیان اینکه ظرفیت کشور توانایی حضور گردشگران خارجی بیشتری را دارد، از تلاش مجلس برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به وزارت گردشگری خبر می‌دهد.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس بابیان اینکه با وزارت خانه‌ای شدن میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این حوزه از سیاسی‌کاری و حیات خلوتی بیرون می‌آید، مدعی است هرکسی که برای تصدی وزارتخانه‌ای جا می‌ماند و درمانده می‌شود به سمت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منصوب می‌شود که با وزارت خانه‌ای شدن گردشگری این سازمان از حالت کنونی خارج می‌شود.

ذبیح نیکفر، نماینده لاهیجان و سیاهکل و سخنگوی فراکسیون گردشگری مجلس از موافقت خود در تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت گردشگری خبر می‌دهد و معتقد است تبدیل سازمان گردشگری به وزارتخانه برای دولت هزینه‌بر نیست و بار مالی نیز برای دولت نخواهد داشت.

وی بابیان اینکه وزارتخانه گردشگری با تشکیلات فعلی اداره خواهد شد معتقد است با تشکیل وزارت خانه ابزار پاسخگویی در مقابل مجلس و نهادهای دیگر فراهم خواهد و ایجاد اشتغال و کسب درآمد با سرعت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.
یقیناً برای شروع تحولی بزرگ حرکت یک‌جانبه امکان‌پذیر نیست بلکه باید مجموعه‌ای از اقدامات هم سو در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا موفقیتی حاصل شود.

گردشگری به‌عنوان صنعتی با اشتغال پایدار و روبه رشد معطوف به ایجاد زیرساخت‌ها هست و صراحتاً می‌توان گفت نمی‌توان بدون ایجاد زیرساخت‌ها شاهد رونق گردشگری باشیم بلکه لازم است مجموعه اقدامات قانونی فراهم شود تا صنعت گردشگری را به نقطه‌ای که در شأن کشور ایران است رسانده شود.

یکی از ضعف‌های بزرگ سازمان میراث فرهنگی در حال حاضر عدم پاسخگویی آن در مقابل مجلس شورای اسلامی است و تنها باسیاست‌های دولت اداره می‌شود و برنامه‌ای جامع و نظارت کافی و هدفمند بر آن حاکم نیست و طی سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که این سازمان منحصراً سلیقه‌ای اداره شده و نیاز است بازنگری‌ای در ساختار سازمانی آن دیده شود.

کارشناسان و صاحبان نظر معتقدند مسئله گردشگری و رونق آن تنها به یک سازمان یا وزارتخانه محدود نمی‌شود و تمامی دستگاه‌ها باید برای تحقق این مهم وارد میدان شوند.

به بیانی دیگر درواقع به‌غیراز سازمان صنایع‌دستی و میراث فرهنگی ده‌ها سازمان دیگر باید در کنار گردشگری باشند، چون به‌عنوان‌مثال؛ گردشگران از محیط‌زیست، حمل‌ونقل و ارتباطات، امنیت و غیره نیز استفاده می‌کنند اما ازآنجاکه نمی‌توان آن‌ها را با وزارتخانه یا سازمان مرتبط با آن ادغام کرد لذا بهتر است با تشکیل یک وزارتخانه با اختیارات وسیع دیگر سازمان‌ها را موظف به همکاری با این وزارتخانه کرد.

گرچه تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اماواگرهایی همراه است اما تا پایان سال جاری نمایندگان مجلس تکلیف این سازمان را مشخص خواهند کرد و مهر پایانی بر وضعیت فعلی این صنعت خواهند زد.

ناگفته نماند باید ایران در سیر تکامل این صنعت از الگوهای موفق در کشورهای توسعه‌یافته که جز گردشگری منبع دیگری ندارند، تجربه کسب کند و برای کوچک و پویا کردن این صنعت از ظرفیت عظیم بخش خصوصی که هم‌اکنون پای‌کار هستند اما ساماندهی نظام‌مندی ندارند، بیشتر استفاده شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/