امروز سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
15:07:16 - شنبه 1 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرگردانی تحصیلی دانشجویان از خارج رانده و در داخل وامانده
دانشجویان خارجی منتقل‌شده به دانشگاه علوم پزشکی گیلان مدعی هستند دانشگاه برای ادامه تحصیل آن‌ها را اجبار به تأمین ۲۰۰ میلیون تومان پول کرده درحالی‌که دانشگاه اعلام کرده پول ملاک نیست بلکه این دانشگاه ظرفیت پذیرش ندارد.

به گزارش ایرساگیل، وزارت، بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نخستین روزهای مردادماه امسال طی اطلاعیه‌ای شرایط جدید انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه علوم پزشکی داخل را اعلام کرد.

بر این اساس و به‌منظور تسهیل انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، افرادی که در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور مشغول به تحصیل و شرایط اعلامی وزارت بهداشت را دارا بودند؛ می‌توانستند در صورت تقاضا به دانشگاه‌های داخل کشور منتقل شوند.

ازجمله شرایط لازم برای ورود و انتقال به دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور، کسب حدنصاب معدل در مقاطع مختلف تحصیلی که شامل معدل کتبی دیپلم حداقل ۱۶ و معدل پیش‌دانشگاهی حداقل ۱۷، گذراندن حداقل ۳۶ واحد درسی طبق سرفصل دروس رشته مربوط در دانشگاه علوم پزشکی کشور با حداقل معدل ۱۵ در دانشگاه خارجی و شروع به تحصیل در خارج از کشور در دوره اصلی رشته‌های علوم پزشکی تا قبل از تیرماه امسال بود.

همچنین در صورت موافقت وزارت بهداشت و انتقال این افراد، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های داخل کشور بر عهده متقاضی بود و شهریه ‌این دسته از افراد معادل ریالی شهریه‌ای بود که در دانشگاه‌های خارج از کشور پرداخت می‌شد.

یکی از نکات قابل‌توجه در اطلاعیه صادره وزارت بهداشت، انتقال دانشجو به دانشگاه تیپ یک بود و دانشجو تنها می‌توانست به دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ دو و سه منتقل شود.

از طرفی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جزو دانشگاه‌های تیپ یک کشور بوده و بر این اساس دانشجویان خارجی نمی‌توانند برای انتقال، این دانشگاه را به‌عنوان محل تحصیل خود انتخاب کنند.

صدور اطلاعیه وزارت بهداشت از یک‌سو، تسهیل آموزش دانشجویان ایرانی محصل در خارج و ترغیب آن‌ها برای ادامه آموزش در داخل کشور با توجه به افزایش نرخ ارز از سوی دیگر موجب شد تا بیش از هزاران نفر از دانشجویان در همان روزهای نخست عزم خود را برای ادامه تحصیل در ایران جذب کنند.

خانواده‌هایی همچون شاهانی، دلیریان و سلیمان منش از آن دسته از خانواده‌هایی هستند که فرزندانشان در رشته‌های مرتبط با پزشکی در خارج از کشور تحصیل می‌کردند و با صدور این اطلاعیه وزارت بهداشت بر آن شدند تا فرزندانشان در داخل کشور به ادامه تحصیل مشغول شوند اما در فرایند این انتقال با مشکلاتی مواجه شدند که اکنون به اذعان آن‌ها، فرزندانشان حداقل یک‌ترم از ادامه تحصیل بازمانده‌اند.

گفتند مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به‌حساب مجمع خیرین سلامت واریز کنید

پدر سارا شاهانی رودسری یکی از دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به وجود موانع بر سر انتقال ادامه تحصیل فرزندش از دانشگاه مجارستان به دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: حدود ۱۵ نفر از دانشجویان‌ هم‌تراز با دخترم برای ادامه تحصیل، دانشگاه علوم پزشکی گیلان را انتخاب کردند اما برایشان مشکلاتی فراهم‌شده که نیازمند توجه مسؤولین است.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام فرزندانمان در وزارت بهداشت انجام و تمامی مدارک و پرونده‌ها برای وزارت بهداشت فرستاده‌شده افزود: پس از طی مراحل اداری تقریباً دوهفته‌ای از ارسال مدارک به وزارت بهداشت برای مصاحبه دعوت شدیم و دخترم نمره‌ای بالای ۷۰ را در آن مصاحبه کسب کرد.

شاهانی با بیان اینکه دخترم طی دو سال ۱۰۵ واحد دانشگاه مجارستان را پاس کرده درحالی‌که طی سه سال دانشجویان مقیم آن کشور ۱۱۰ واحد پاس می‌کنند گفت: وزارت بهداشت پس از بررسی مدارک دخترم، شرایط انتقالش را تسهیل کرد و فرایند ثبت‌نام نیز در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز از سر گرفته شد.

پدر این دانشجو گیلانی مشغول به تحصیل در رشته داروسازی در کشور مجارستان که قصد ادامه تحصیل در ایران را داشته با اشاره به هزینه ریالی معادل‌سازی شهریه پرداختی در کشور مجارستان برای ادامه تحصیل دخترش بیان کرد: بر اساس مدل‌سازی شهریه کشور در حال تحصیل حدود ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باید در دانشگاه محل تحصیل پرداخت می‌کردیم و این آمادگی در من و سایر پدران دانشجویان برای پرداخت وجود داشت.

وی با اذعان به این نکته که پس از فرایند ثبت‌نام وجه پنج میلیون تومانی به‌حساب مالی دانشگاه واریز شد و در پی آن دخترم شماره دانشجویی دریافت کرد افزود: قرار بود پس از دریافت شماره دانشجویی در ابتدای فصل پاییز و آغاز سال تحصیلی جدید از ما دعوت شود اما پس از گذشت چند هفته خبری از دانشگاه علوم پزشکی نشد و ما به آموزش دانشکده و سپس دانشگاه مراجعه کردیم که با اظهارات عجیب دانشگاه روبرو شدیم.

شاهانی با بیان اینکه به گفته معاون آموزشی دانشگاه، دانشجویان باید مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به‌حساب مجمع خیرین سلامت واریز می‌کردیم که توانایی آن را نداشتم و در قانون انتقال دانشجو نیز این مقدار ذکر نشده بود تصریح کرد: با پافشاری ما و پیشنهاد راهکارهای جدید برای فرار از پرداخت اجباری این مبلغ پول به‌حساب مجمع خیرین سلامت، معاونت مذکور با ما بدبرخورد کرد و نامه تعلیق دخترم از ادامه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را زد.

پدر این دانشجو با بیان اینکه با سپری کردن روزهای سخت و پرمشقت توانستم اشتغال به تحصیل دخترش در دانشگاه علوم پزشکی رامسر را بگیرم افزود: اکنون من با هر شرایطی که شده توانستم انتقال دخترم را به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بگیرم اما مابقی دانشجویان از ادامه تحصیل منع شدند و خانه‌نشینی را به داروسازی ترجیح دادند که لازم است این مشکل پیگیری شود و دانشگاه دلیل این درخواست مالی از دانشجویان و خانواده‌هایشان را تشریح کند.

ابراز ناراحتی از رفتار دانشگاه علوم پزشکی

پدر نسیم دلیریان از دیگر خانواده‌های ای است که دخترش در یکی از دانشگاه علوم پزشکی کشور قبرس مشغول به تحصیل بود و اکنون با مشکل مشابه خانواده شاهانی مواجه شده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه خود گیلانی بوده و مقدمات انتقال ادامه تحصیل دخترش را از آن کشور به دانشگاه علوم پزشکی گیلان گرفته است اظهار کرد: معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ما را مجبور به کمک ۲۰۰ میلیون تومانی به مجمع خیرین سلامت کرد که از این بابت شگفت‌زده شدیم.

دلیریان با اشاره به اینکه دولت با این سیاست قرار بود تسهیلاتی به دانشجویان بدهد تا خود و خانواده‌هایشان در آرامش زندگی کنند گفت: تاکنون به هرجایی که مراجعه و شکایت کرده‌ایم نتیجه‌ای حاصل نشده و ازآن‌پس به این رسانه متوسل شده‌ام تا حق را به گیلانیان داده و اولویت تحصیل را دانشجویان گیلانی بدهند.

پدر این دانشجو با بیان اینکه تاکنون در چندین شهر به دنبال ظرفیتی برای پذیرش دخترش شده‌ اما نتوانسته جایی برای انتقال دخترش بگیرد افزود: منتظر هستیم تا در ترم آینده فرجی برای ادامه تحصیل آن‌ها فراهم شود و از این سرگردانی بیرون بیاییم.

دلیریان با ابراز ناراحتی از رفتار نامناسب مسؤولین دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مقایسه با مسؤولین دانشگاه‌های پزشکی خارجی تصریح کرد: برخورد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با دانشجویان ایرانی مشغول تحصیل در خارج ناپسند است درحالی‌که کشورهای خارجی بسیار بهتر و مطلوب‌تر با دانشجویان برخورد می‌کنند و من متأسفم که در حوزه پزشکی این‌گونه رفتار مشاهده‌شده و نسبت به فرزندان ما بی‌تفاوت بوده و آن‌ها را از ادامه تحصیل محروم کرده‌اند.

عملاً اقدامی برای پیگیری و حل مشکل ما نشد

سلیمان منش یکی دیگر از ولی دانشجویان پزشکی خواستار بازگشت به کشور است که حال‌وروز دخترش ستایش، روزگار فعلی‌اش را اندوهناک کرده و خواستار حل این مشکل از سوی مسؤولین توسط رسانه‌ها است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به موضوع مشابه دانشجویان خارجی منتقل‌شده به ایران برای ادامه تحصیل اظهار کرد: طبق بخشنامه وزارت بهداشت فرزند خود را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ثبت‌نام کردیم اما با گذراندن شرایط ثبت‌نام و هنگام انتخاب واحد و رفتن به کلاس مانع آن شدند و مشکلاتی را برای ادامه تحصیل فرزندمان ایجاد کردند.

پدر ستایش سلیمان منش با اشاره به درخواست دانشگاه علوم پزشکی برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان وجه برای پذیرش دانشجویش افزود: طرح این موضوع و منع تحصیل دخترم به دشت وی را رنجانده و اوقاتش را بسیار تلخ کرده است.

سلیمان منش با بیان اینکه برای حل این موضوع به تهران مراجعه کرده‌ایم و قول بررسی و اقدام زیر نامه ما داده‌شده گفت: برای حل این مشکل به تهران مراجعه کرده‌ایم که در پی آن ذیل نامه ما نوشتند که باید موضوع بررسی و اقدام شود اما در عمل نه بررسی صورت گرفته و نه اقدامی در رابطه با رفع مشکل ما انجام‌شده است.

پدر ستایش با بیان اینکه در چهار شهر ایران برای پذیرش دخترم مراجعه کرده‌ایم تا وی مشغول به تحصیل شود اما هر چهار دانشگاه به بن‌بست خورده‌ایم افزود: در حال حاضر قصد پذیرش دخترم به دانشگاه ساری هستم تا بتوانم هر چه سریع‌تر به این معضل خاتمه دهیم.

سلیمان منش با بیان اینکه طبق قانون ما خواستار ثبت‌نام از دانشجویان خود هستیم و در راستای آن‌هم مایلیم مبلغی را که وزارتخانه تعیین کرده را به‌حساب دانشگاه واریز کنیم تصریح کرد: دانشجویان را با یک امید از خارج کشور به داخل ایران کشانده‌اند اما این نوع رفتار دانشگاه موجب شده تا ضربه روحی بسیار شدیدی به فرزندم وارد شود که غیرقابل‌جبران است.

سازمان سنجش مقصر اصلی/ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیش‌ازاندازه پر است

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت پس از طرح موضوع و ربط دادن این مشکل به سازمان سنجش کشور اظهار کرد: برای من جای سؤال است که سازمان سنجش چگونه در دانشگاهی که ظرفیت ندارد دانشجو جذب می‌کند چون ظرفیت داروسازی گیلان در سال ۳۰ دانشجو است اما ۴۲ نفر به ما معرفی‌شده است.

حسین همتی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان امکان پذیرش اضافه را ندارد گفت: ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیش‌ازاندازه پر است و نمی‌تواند دانشجو مازادی را پذیرش کند.

وی با بیان اینکه به دانشجویان انتقالی گفته‌شده جا برای پذیرش آن‌ها وجود ندارد افزود: خود متقاضیان اعلام کرده‌اند که برای پذیرش چه چیزی نیاز دارد که ما به آن‌ها اعلام کردیم در استان کمبودهای ساختمانی و آزمایشگاهی مشخصی داریم و به مجمع خیرین سلامت مراجعه کنند تا نیاز دانشگاه علوم پزشکی به آن‌ها اعلام شود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بیان اینکه نمی‌توان دانشجویی که رتبه ۴۵ هزار در کنکور آورده را در کنار دانشجویی که حائز رتبه چهار هزار و ۵۰۰ شده نشاند گفت: برخی از دانشجویان خارجی مایل‌اند با پنج میلیون تومان پول در کنار دانشجویان دانشکده داروسازی بنشینند که این شدنی نیست.

همتی با رد این ادعا که برای ادامه تحصیل باید ۲۰۰ میلیون تومان به‌حساب دانشگاه پرداخت شود گفت: ما از دانشجویان هیچ پولی نخواسته‌ایم اما اعلام کرده‌ایم که دانشگاه علوم پزشکی گیلان ظرفیت پذیرش اضافی را ندارد.

وی با اشاره به شهریه سنگین معادل‌سازی شده این نوع دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان کرد: علیرغم اینکه دانشگاه علوم پزشکی جا برای پذیرش دانشجو ندارد، سالانه این دانشجویان باید ۹۰ میلیون تومان به دانشگاه پرداخت کنند درحالی‌که این دانشجویان سالانه برای تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی هشت تا ۱۰ هزار دلار باید بپردازند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به بندی دیگر از تصویب‌نامه وزارت بهداشت در خصوص شرایط انتقال دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل گفت: وزارتخانه مصوب کرده که اگر دانشجویان بتوانند در دانشگاه‌های علوم پزشکی داخلی پذیرش بگیرند شرایط انتقالی را برایشان فراهم می‌کند.

همتی با اشاره به اینکه دانشجویان خارجی می‌توانند در دانشگاه‌های علوم پزشکی کم استقبال نظیر اهواز، زابل، البرز و سایر که ظرفیت خالی دارند مراجعه کنند بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی همچون گیلان هیچ‌گاه برای پذیرش دانشجویان در رشته‌های داروسازی نمی‌تواند ظرفیت خالی داشته باشد چون این دانشکده از پردیس دانشگاهی برخوردار نیست.

وی با اشاره به اعتراض شورای صنفی دانشجویان نیز در رابطه با دانشجویان خارجی منتقله به دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: طبق خواسته شورای صنفی دانشجویان تعداد دانشجویان حاضر در مراکز دانشگاهی بیش‌ازحد ظرفیت موجود بوده و منجر به کاهش کیفیت محتوای آموزشی شده و اکنون با مطرح‌شدن موضوع پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از کشور به داخل تنها با گذراندن ۳۶ واحد درسی متناسب با رتبه‌های قبولی کنکور سراسر نبوده و در سطح کلان وزارتخانه نگرانی دیگری مبنی بر بی‌عدالتی آموزشی به وجود آورده که بدون شک موجب سرخوردگی، نارضایتی و خشم دانشجویان می‌شود.

شفاف نبودن اصل خواسته دانشگاه علوم پزشکی گیلان در فرآیند ثبت‌نام از دانشجویان و سرگردانی آن‌ها برای ادامه تحصیل

به گزارش فارس، تصمیم وزارت بهداشت برای انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور به داخل گرچه تصمیمی درست برای جلوگیری از خروج ارز کشور و کمک به اقتصاد بوده اما عدم پیوست اداری متناسب با این سیاست و در تناقض بودن آن با ظرفیت سنجی دانشگاه‌ها موجب شد تا صدها و بلکه هزاران دانشجو در تعیین جا برای ادامه تحصیل بازبماند.

شفاف نبودن اصل خواسته دانشگاه علوم پزشکی گیلان در فرآیند ثبت‌نام از دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور برای انتقال به ایران یکی دیگر از مسائلی است که باید از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان موردبررسی و تحلیل قرار گیرد چراکه تفهیم درست و به‌جای اصل خواسته دانشگاه برای پذیرش دانشجویان که اکنون از آن به‌عنوان وجه کمک برای مجمع خیرین سلامت از آن یاد می‌شود با ادعایی که معاون آموزشی دانشگاه مبنی بر کمک آن‌ها برای ساختمان‌سازی و تجهیز آزمایشگاه علوم پزشکی مطرح‌شده بسیار متفاوت است و باید درست، به‌جا و به‌موقع به آن رسیدگی می‌شد تا از عقب افتادن دانشجویان از ادامه تحصیل جلوگیری شود.

دانشجویان بازمانده از تحصیل و کسانی که در دانشگاه‌های با تیپ‌های پایین‌تر اکنون مشغول به تحصیل شده‌اند نتیجه سیاست‌گذاری ناپخته وزارت بهداشت است که اکنون نخبه پروری را به خانه‌نشینی تبدیل کرده و می‌تواند ضربه سهمگین روحی و روانی را در کنار عقب‌افتادگی علمی و پژوهشی به پیکره جامعه علمی و نخبگی کشور وارد کنند.

با توجه به شرایط پیش‌آمده در استان گیلان که به نظر می‌رسد در اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مطرح‌شده باشد مقتضی است مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی عاقلانه و هوشمندانه برای جلوگیری از تحمیل هزینه گزاف در خانواده دانشجویان و بازگشت دانشجویان به محل تحصیل خود و در پی آن خروج ارز ورود کنند و به این بازی که دانشجویان از خارج رانده و در داخل کشور بازمانده‌اند خاتمه داده شود./فارس

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/