امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
۱۷:۰۴:۵۸ - یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عضو هیئت علمی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان:
سیل اخیر در روند افزایش مهاجرت به گیلان اثرگذار است
عضو هیئت علمی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، با بیان اینکه در گذشته بیشتر مهاجرت ها به رشت صورت می گرفت، اما اکنون پراکندگی مهاجرت در کل استان است، گفت: سیل اخیر در روند افزایش مهاجرت به گیلان اثرگذار خواهد بود.

رضا علیزاده در نشست «مهاجرپذیری گیلان؛ چالش ها و فرصت ها» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، پژوهشکده گیلان شناسی را تنها مجموعه استان شناسی کشور دانست که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کند و گفت: سیاست پژوهشکده گیلان شناسی پیگیری مسائل موجود در استان است.

وی با بیان اینکه مهاجرپذیری گیلان به یکی از مسائل روز طی یک سال اخیر تبدیل شده است، افزود: اگر نسبت به مهاجرت به گیلان برنامه ریزی نداشته باشیم، در آینده نزدیک با سونامی مهاجران مواجه خواهیم شد لذا به عنوان یک جامعه شناس وظیفه پیش بینی و هشدار داریم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان مهاجرپذیری را از جمله آسیب های اجتماعی دانست که به زودی تبدیل به مسئله می شود و تصریح کرد: مهاجرت یک پدیده جهانی است و بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر با برنامه ریزی مناسب از فرصت های مهاجرت استفاده کرده اند، اما اگر برنامه نداشته باشیم تنها می توانیم واکنش نشان دهیم.

علیزاده با بیان اینکه مفهوم «توسعه» قدمتی ۷۰ ساله دارد، اظهار کرد: تداوم پذیری، کشاورزی پایدار، زندگی مناسب و مطلوب و رفع تبعیض از جمله مولفه های توسعه است و اگر توسعه اتفاق نیفتد، بی عدالتی و نابرابری و در نهایت توسعه نامتوازن شکل می گیرد.

وی ناکارایی نظام برنامه ریزی، مغفول ماندن آمایش سرزمین، ضعف نظام بودجه بندی، تمرکزگرایی، افزایش آسیب های اجتماعی، افزایش حاشیه نشینی و افزایش مهاجرت را از جمله نشانه های توسعه نامتوازن دانست و یادآور شد: یکی از اصلی ترین علل مهاجرت توسعه نامتوازن است.

این جامعه شناس با بیان اینکه از سال ۱۳۲۷ برنامه توسعه داریم، اضافه کرد: قبل از انقلاب پنج برنامه توسعه و بعد از انقلاب ۶ برنامه توسعه اجرا شده و گیلان در طی سه دهه اخیر جزو استان های نیمه توسعه یافته بوده است.

مدرس دانشگاه مهاجرت از بخش غربی کشور، مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به رشت و مهاجرت های اخیر از جنوب و مرکز کشور به استان گیلان را سه نوع مهاجرت به گیلان طی سال های گذشته دانست و خاطرنشان کرد: ۲۵ درصد جمعیت رشت حاشیه نشین هستند.

علیزاده با بیان اینکه در گذشته بیشتر مهاجرت ها به رشت صورت می گرفت، اما اکنون پراکندگی مهاجرت در کل استان است، عنوان کرد: در دهه گذشته روند مهاجرت به گیلان تغییر یافته است. براساس آمارهای رسمی، بیشترین مهاجرت طی سال های ۹۰-۸۵ از تهران به البرز، گیلان، مازندران و خراسان رضوی بوده است.

وی با اشاره به رابطه مهاجرت و فروش اراضی کشاورزی، یادآور شد: وضعیت گیلان از حیث فروش اراضی مطلوب نیست و افراد غیر بومی زمین ها را به قیمت های پایین می خرند. همچنین مشکلات اقلیمی و محیط زیست(خشکسالی، ریزگردها، گرم شدن زمین و تشنگی ایران)، گرانی کلانشهرها و حفظ ارزش دارایی موجب هجوم مهاجران به گیلان شده است. سیل اخیر نیز در روند افزایش مهاجرت به گیلان اثرگذار خواهد بود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان خرید سکه و طلا و ارز و زمین را یکی از نتایج کاهش ارزش پول دانست و گفت: فقدان شغل، نرخ بیکاری بالا در روستا، فقدان امکانات رفاهی و بهداشتی و رشد دلالی گری و واسطه گری بنگاه ها از جمله دلایل فروش اراضی کشاورزی گیلان است.

وی با بیان اینکه گیلان جزو سه استان پرتراکم کشور است، اضافه کرد: هرگونه افزایش جمعیت مشکلات گیلان را دو چندان می کند. مشکلات زیست محیطی، از بین رفتن زمین های کشاورزی، زیرساخت های نامناسب، خالی شدن روستاها از افراد بومی، بالا رفتن قیمت املاک و اراضی و هزینه های جاری زندگی شهروندان و شکل گیری احتمالی مباحث هویتی و قومیتی در میان مدت گیلان را تهدید می کند.

علیراده سرانه تولید پسماند در روستا را با شهر در گیلان برابر دانست و تاکید کرد: گیلان با جمعیت دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفری ۲۵ مرکز دفن زباله دارد و شیرابه های تولید شده از این زباله ها سفره های آب زیرزمینی را آلوده می کند. همچنین ویلاسازی افزایش برداشت شن و ماسه از رودخانه ها را به دنبال دارد و در نهایت منجر به وقوع سیل حتی در استان های سرسبز مانند گیلان می شود.

وی با بیان اینکه طی دو دهه اخیر ۲۰ درصد از اراضی کشاورزی گیلان کاهش پیدا کرده است، گفت: ظرفیت فعلی گیلان تحمل افزایش جمعیت را ندارد و مهاجران فقط مصرف کننده هستند.

منبع: ایسنا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/