امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰
16:33:13 - پنج‌شنبه 7 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وزیر جهاد کشاورزی:
میزان راندمان آبی در گیلان به ۴۴ درصد افزایش یافت
وزیر جهاد کشاورزی گفت: راندمان آبی گیلان از ۳۹ درصد به ۴۴ درصد رسیده که نشان می‌دهد دولت در این راستا اقدامات خوبی انجام داده و کاری جدی‌تر، اساسی‌تر و کم هزینه‌تر، افزایش بهره‌وری آب است.

محمود حجتی امروز در حاشیه پروژه زراعت چوب در شهرستان تالش در جمع خبرنگاران در این شهرستان اظهار داشت: عمده اشتغال مردم گیلان در بخش کشاورزی است که باید در این زمینه شاهد توسعه و گسترش باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تعدادی از برنامه‌های سفر کاری به گیلان از جمله افتتاح و بازدید از طرح‌های مختلف و حضور در عرصه‌های مختلف ابراز داشت: حضور در بین کشاورزان، صیادان و مزارع و تشکیل جلسات با مرغدران از برنامه‌های بنده در این سفر بود.

حجتی به افتتاح پروژه‌های مختلف در زمینه سیستم‌های نوین آبیاری، توسعه شبکه‌های آبیاری و تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری و پروژه‌های که مربوط به صید و صیادی است اشاره کرد و افزود: پرورش خاویار در این منطقه بسیار حائز اهمیت بوده و کارهای خوبی هم در این زمینه انجام شد.

وی با بیان اینکه طرح‌های امیدبخش با اشتغال‌زایی و ارزش‌افزوده خوبی همراه است گفت: با توجه به اجرای طرح‌های خوب جهت پرورش خاویار، امروز شاهد هستیم که خاویار از این منطقه، کیلویی هزار دلار به بازار‌های هدف صادر می‌شود و انتظار داریم که در سال آینده حجم آن بیش از دو تن شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مردم گیلان از طبیعت خدادادی و بستر خوبی در کنار دریای خزر برخوردار هستند افزود: باید بتوان از این ظرفیت‌های خوب و طبیعی استانی در راستای پیشرفت و توسعه به نحو احسن استفاده کرد و برای برای کشور و مردم ثروت ایجاد شود.

حجتی با تأکید بر مساله زراعت چوب در گیلان اظهار داشت: در ارتباط با تولید چوب، امیدواریم که با استفاده از ظرفیت‌های بالا در استان گیلان و با توجه به اینکه صنوبر به شکل زودرس و تند رشد بوده و نهال آن نیز در حال تکثیر بوده و در اختیار همگان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های دیگر این شهرستان باغات کیوی است افزود: باغات کیوی این شهرستان زبانزد عام و خاص بوده و همچنین یکی از اقلام عمده صادرات کشور است که خوشبختانه امسال کیوی‌کاران ما موفق شدند این اقلام را با قیمت مناسب در بازارهای جهانی عرضه کنند.

وزیر جهاد و کشاورزی به مسائل اراضی جلگه‌ای، اراضی شیبدار و تعدادی از اراضی های مناسب جهت گسترش صنعت چوب اشاره کرد و گفت: از دیرباز زراعت چوب در اینجا رواج داشته و باید با پیشرفت و توسعه زراعت چوب مواجه باشیم و امیدواریم که در این سفر این مساله را نهایی و عملی کنیم.

حجتی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی در ارتباط با این منطقه توسعه برنج و برنج‌کاری است که این هم یکی از ظرفیت‌های استان گیلان بوده و در این راستا با توجه به مراجعات و مطالبات بیشتر باید پرورش خاویار را در منطقه توسعه و گسترش دهیم.

وی با توجه به نزدیک بودن فصل زراعی در گیلان و اهمیت آب کشاورزی گفت: در ارتباط با تأمین آب کشاورزی همیشه برنامه‌ریزی‌های مختلفی بوده و در این راستا برای افزایش راندمان آب و چگونگی رساندن آب از مبدأ تامین تا پای گیاه کار شده است.

وزیر جهاد و کشاورزی خاطرنشان کرد: افزایش شبکه‌های آبیاری و سیستم‌های نوین آبیاری در راستای راندمان آبیاری می‌تواند تعریف شود و خوشبختانه نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰ هزار هکتار از اراضی ما امروز دارای سیستم‌های نوین آبیاری هستند.

حجتی با بیان اینکه راندمان آبی امروز از ۳۹ درصد به ۴۴ درصد رسیده افزود: این مساله نشان می‌دهد دولت در این راستا اقدامات خوبی انجام داده و کاری جدی‌تر، اساسی‌تر و کم هزینه‌تر، افزایش بهره‌وری آب است و همچنین کارهای به‌زراعی و کارهای تحقیقاتی در این زمینه نیز که در حال انجام است.

وی با اشاره به اهمیت نوع بذر و نهال در راستای افزایش بهره‌وری آب و توسعه گلخانه‌ها اظهار داشت: توسعه گلخانه ها نیز در راستای افزایش بهره‌وری از آب با آثار خوبی همراه بوده، بنابراین نوع بذری که در اختیار قرار می‌گیرد اهمیت دارد.

وزیر جهاد و کشاورزی با اشاره به اینکه این نکات و مسائل مهم در راستای افزایش بهره‌وری آب باعث شده که به طور متوسط ۶ درصد سالیانه در این زمینه رشد داشته باشیم افزود: سال ۹۶ و ۹۷ سال سختی از لحاظ بارش و بارندگی در کشور بود اما با حمایت مشارکت کشاورزان با تولیدات خوبی مواجه بوده‌ایم.

حجتی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار، میزان میوه شب عید را مقرر کرده و در این راستا پرتقال و سیب خریداری شده و در اختیار استان‌ها قرار داده شده است گفت: سیب و پرتقال مانند سنوات گذشته در چارچوب مصوبات تنظیم بازار در اختیار استان‌ها قرار داده شد.

وزیر جهاد و کشاورزی با اشاره به مسائل پیرامون توزیع گوشت قرمز در استان‌ها نیز ابراز داشت: گوشت قرمز تامین شده هم به صورت هدفمند به تعاونی‌ها، نظامی‌ها، تشکل‌های کارگری و غیرنظامی و دیگر عرصه‌ها توزیع می‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/