امروز یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
13:15:00 - پنج‌شنبه 25 جولای 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گفتگو با الناز حسن نیا کارگردان تئاتر موزیکال هاجر خاتون:
با پرورش استعدادهای نهفته بچه های سندروم داون به نتایج خیلی خوبی می توان رسید
تئاتر موزیکال هاجر خاتون کاری از کانون سندروم داون رشت به قلم صابر رضایی و به کارگردانی الناز حسن نیا از ۳۱ الی ۴ مرداد ساعت ۲۰ در تماشاخانه استاد اکبر رادی به رفته و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده است.

تئاتر موزیکال هاجر خاتون کاری از کانون سندروم داون رشت به قلم صابر رضایی و به کارگردانی الناز حسن نیا از ۳۱ الی ۴ مرداد ساعت ۲۰ در تماشاخانه استاد اکبر رادی به رفته و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده است.
یه همین بهانه گفتگویی داشتیم با مربی تئاتر سندروم داون رشت و کارگردان این نمایش:
او در ابتدا گفت: یکی از دغدغه های همیشگیم به نمایش گذاشتن بخشی از توانایی های بچه های توانمند و با استعداد استثنایی علی الخصوص سندروم داون و اتیسم بود که در طی این سالها که سعادت همراهی این عزیزان را داشتم، امیدوارم توانسته باشم قدمی هرچند کوچک در این راه بردارم.
متناسب با رشته تحصیلیم که روانشناسی است دوست داشتم تئوری ها و متد هایی که یاد گرفته ام را به عمل نزدیک کنم.
از طرفی چون از ابتدای افتتاح کانون سندوم داون این افتخار را داشتم که کنار این عزیزان باشم، تمایلی دو چندان برای کارکردن با بچه های پر مهر سندروم داون و اتیسم پیدا کردم که در طی این سالها تئاترهای متعددی به کارگردانی من با نقش آفرینی هنرمندانه و زیبای این عزیزان به روی صحنه رفت که باعث خوشحالی است که این بار بیش از پیش مورد استقبال پرشور مردم عزیز قرار گرفت.
می توان گفت در کنار این بچه ها هم خودم بزرگ شدم و هم بزرگ شدن این بچه ها را دیدم، در طول این مدت خیلی ازین بچه ها وارد مدرسه شدند، برخی به خواستگاری رفتند و خیلی هایشان وارد بازار کار شدند و اتفاقات شیرین و دلنشین دیگر، وظیفه خودم میدانستم که از رشته ای که در آن تحصیل کرده ام استفاده درستی انجام دهم و از طرفی چون خودم هم تئاتر کار میکنم دوست داشتم تلفیقی از تئاتر و وانشناسی که تئاتر درمانیست و روشی بسیار پرکاربرد در خیلی از جوامع پیشرفته است را در جهت بهبود روابط اجتماعی و بالابردن اعتماد به نفس و امور دیگر متناسب با نیاز گروه هدف به مرحله اجرا برسانم.
وی در پاسخ به این سوال کهین کار ماحصل چند ماه تمرین بوده و این بچه ها کل بچه های کانون هستند یا از بین گروهی بزرگتر این بچه ها انتخاب شدند گفت: پروسه شناسایی، آمادگی، انتخاب بچه ها و تمرینات برای حضور در این نمایش در مدت ۶ ماه اتفاق افتاد.
بچه ها آنقدر توانمند و با استعداد هستند که دیدن هنرنماییشان روی صحنه بسیار شیرین است. شاید خیلی ها به این بچه ها از دید ترحم نگاه کنند، اما واقعیت چیز دیگریست. اگر با دقت به این بچه ها نگاه کنیم٬ خیلی از جنبه های جالب قضیه را میبینیم. اینکه بچه ها در خیلی زمینه ها استعدادهای نهفته ای دارند که با پرورش درست میتوان به نتایج خیلی خوبی رسید.
خوشبختانه ماحصل تلاش بچه ها ، این نمایش شد که به مناسبت هفته بهزیستی به روی صحنه رفته است.
در جواب قسمت دوم سوال شما باید بگویم که این بچه ها تمام بچه های کانون نیستند، بچه های با استعداد ما خیلی بیشتر از اینها هستند و ما متناسب با این نمایشنامه مجبور بودیم از یک تعداد مشخص استفاده کنیم که از نظر سنی هم نزدیک به نقش باشند.
اما در کارهای بعدی در نظر دارم که از بچه های سنین پایین تر هم استفاده خوبی کنم.
وی راجع به حمایت بهزیستی و ارگانهای مربوطه از این اجرا گفت:
تا حد زیادی خود کانون خواست مستقل عمل کند و صد در صد برای چنین کارهایی نیاز به حمایت هست و کانون در حد توان خودش به ما کمک کرده و بهزیستی هم ازین قضیه مستثنا نبود.
کانون هزینه های مربوطه را انجام داده و نخواست زیاد از جایی کمک مالی بگیرد، اینکه روی پای خودشان هستند قابل تحسین است اما برای من که سالهاست با این بچه ها کار میکنم احساس میکنم که لازم است حمایت بیشتری از افراد استثنایی همچون اتیسم و سندروم داون که قشر محترم و آسیب پذیری هستند انجام دهیم.
حسن نیا در خصوص متن و موضوع اجرا نیز گفت: یکی از بحث هایی که همیشه در ذهنم بود که به آن پرداخته شود بحث ازدواج این بچه هاست، فکر میکنم این موضوع یکی از دغدغه های خیلی بزرگ خانواده ی بچه ها هم هست، موضوعی که اجتناب ناپذیر است و از طرفی کمتر به آن پرداخته شده و بخاطر همین محوریت موضوع را بر روی همین مقوله و برخوردها و دید مردم قرار دادیم.
باعث خوشحالی و افتخار من است بتوانم در جهت شناساندن توانایی این افراد و تغییر برخی از افکار اجتماعی نادرست قدمی بردارم.
چی در پایان به مخاطبینی که میخواهند به سالن نمایش بیایند و اجرای این اثر را ببینند گفت:
به نظر من مخاطبینی که به سالن و به دیدن این نوع تئاترها می آیند، آدمهایی با فکر و دید خیلی باز هستند و مطمئنم هدفشان حمایت است و این بچه ها را خیلی دوست دارند.
گفتنی است عوامل این اجرا عبارتند از:
نویسنده و آهنگساز: صابر رضایی ( بر اساس طرحی از شهلا باقری)
کارگردان: الناز حسن نیا
بازیگران: پویان محمد علیپور

طاهره یعقوبی، علیرضا صباغ، پرهام سلیمی زاده، محدثه بردبار، سید مرتضی قدیری، لیلا موحدی٬ فردین علیزاده ، مجتبی عدالتخواه ، مهدی جمالزاده، امیر حسین علیزاده ، هاجر شهرکی
خرید بلیط: سایت هفت ساز
گزارش: هامون مرتضایی
عکاس: دانیال شفیعی

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/