امروز جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸
۱۰:۴۰:۲۷ - سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شرایطی مشابه با اپلیکیشن‌های فیس‌بوک، گوگل و آمازون
سیطره نامحدود فیس اپ بر اطلاعات شخصی ما
هفته پیش، فیس‌اپ به‌صورت گسترده‌ای در سراسر جهان پخش شد و مردم همگی عکس آینده خود را به اشتراک می‌گذاشتند. تصاویر پیری سلبریتی‌ها اعم از بازیگران، سیاستمداران و … نیز دست‌به‌دست می‌شد و این اپلیکیشن به صدر اپ‌های رایگان اپ‌استور رسید.

اما به‌سرعت گفت‌وگو در مورد نقض حریم شخصی توسط این اپ آغاز شد. هر کسی که با شرایط نصب این اپ موافقت می‌کرد، فیس‌اپ به عکس‌ها و مخاطبان و برخی اطلاعات دیگر او دسترسی پیدا می‌کرد. در یکی از بخش‌های شرایط این اپ نوشته شده که کاربران به این شرکت اجازه می‌دهند که دسترسی قطعی و غیرقابل فسخ به منظور «استفاده، تولید مجدد، ویرایش، اقتباس، انتشار و پخش» هرگونه اسم و نام کاربری داشته باشد. وایرال شدن این اپلیکیشن نشان داد که چگونه مردم نسبت به شرایط و سیاست‌های این کمپانی بی‌اهمیت بودند و به آن اجازه می‌دهند که به اطلاعات حساس دسترسی داشته باشد. البته موضوع این است که چنین مسأله‌ای تنها به فیس‌اپ ختم نمی‌شود. اپلیکیشن‌های مشابهی مثل فیس‌بوک، گوگل و آمازون هم چنین شرایط مشابهی دارند که کاربران بدون خواندن آن شرایط، با همه‌شان موافقت می‌کنند. حالا دو سوال اصلی مطرح می‌شود؛ یکی این‌که چه کسی صاحب عکس‌های آپلود شده شماست و شما برای این‌که حقوق خود را بازپس‌ بگیرید، چه کاری از دستتان برمی‌آید؟
شرایط اپلیکیشن‌ها را بخوانید
وقتی کمپانی می‌گوید که اگر شرایط را تأیید کنید، صاحب اطلاعات شما می‌شود و شما هم شرایط را می‌پذیرید، به لحاظ حقوقی این شرکت صاحب اطلاعات شما به حساب می‌آید. این را ملیسا بریک، وکیل فعال در حوزه اپلیکیشن‌ها می‌گوید.  بریک به سی.ان.ان گفته است: «البته هیچ تضمینی وجود ندارد که این موضوع قطعی باشد. همواره می‌تواند مباحثات و مجادله‌هایی در این باب وجود داشته باشد که یک اپلیکیشن از حد جلو رفته یا همه آن حقوقی که فکر می‌کند دارد را نداشته باشد. همچنین اغلب اوقات حق خود را برای دسترسی به اطلاعات شما تضمین می‌کند. آنها ممکن است شرایطی برای حذف اطلاعات درخواستی شما هم داشته باشند.» طبق گفته بریک، اگر شما اپلیکیشنی را دانلود یا از وب‌سایت خاصی بازدید کرده‌اید و نگران اطلاعات شخصی‌تان هستید، گام‌هایی وجود دارد که می‌توانید دسترسی آنها را به این اطلاعات مسدود کنید. اما با این‌حال، این گام‌ها معطوف به گذشته نمی‌شود و صرفا دسترسی این شرکت را به اطلاعات جدید شما مسدود می‌کند. بنابراین به گفته جن کینگ، مدیر بخش حقوق کاربران در مرکز اینترنت و جامعه دانشگاه استنفورد، وقتی شما یک اپلیکیشن را پاک می‌کنید، صرفا به این معناست که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید و البته شرکت این اپلیکیشن نمی‌داند که شما چنین کاری کرده‌اید و در هر صورت، آنها اطلاعاتی که پیشتر برایشان فرستاده‌اید را به شما بازنمی‌گردانند.
از شرکت بخواهید اطلاعات شما را حذف کند
یکی از کارهایی که می‌توانید بکنید این است که طی یک درخواست رسمی از شرکت بخواهید اطلاعات شما را حذف کند. البته همه شرکت‌ها چنین اجازه‌ای را به کاربرانشان نمی‌دهند، اما آنهایی که چنین اجازه‌ای می‌دهند هم فرآیند ساده‌ای ندارد. با این حال، دانستن این‌که شرکت اطلاعات شما را حقیقتا حذف کرده یا نه، کار دشواری است. برای این کار آنها باید ابتدا تمام مکان‌هایی که اطلاعات شما را ذخیره کرده‌اند، پیدا کنند. سپس همه اطلاعاتی که از شما دارند را سر هم کنند و درنهایت به نحوی آنها را حذف کنند که قابل بازگشت نباشد.
قانون چه می‌گوید؟
در بعضی از حوزه‌های قضائی مثل اتحادیه اروپا، شرکت‌ها به لحاظ قانونی موظفند با درخواست‌های حذف اطلاعات موافقت کنند. این هم به آن دلیل است که سازمان حفاظت از اطلاعات اتحادیه اروپا، در‌ سال ٢٠١٨ مقرراتی را تصویب کرد تا شرکت‌ها به غیر از برخی استثناها، این کار را انجام دهند. جدا از این قانون، به گفته بریک، شرکت‌ها موظفند پلت‌فرمی را طراحی کنند که مطمئن شوند همه درخواست‌ها به دستشان می‌رسد و قادر به پاسخگویی به این درخواست‌ها هستند. همچنین افرادی که از این قوانین اطلاعاتی ندارند، شرکت‌ها موظفند این موضوعات را برایشان روشن کنند و بعد تأیید کاربران را بگیرند.  بریک می‌گوید: «از این جهت، سیاست‌های حفظ حریم شخصی فیس‌اپ کاملا استاندارد است، اما شرایط استفاده از این اطلاعات بسیار گسترده و وسیع است و این نگران‌کننده است. کاربران به فیس‌اپ اجازه می‌دهند که مجوز قطعی برای دسترسی به اطلاعاتشان را داشته باشد و هر کاری که می‌خواهد با این اطلاعات انجام دهد. گرچه آنها صاحب عکس‌های شما نیستند، اما آنها اساسا حقوق بدون محدودیتی در مورد عکس‌های شما دارند.»

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/