امروز جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
۱۲:۲۵:۳۲ - چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کوچکی نژاد مطرح کرد؛ آقایان بر اساس روابطی که داشتند به این سفر اعزام شدند / پرداخت هزینه سفر از بودجه دولتی نه حقوق نمایندگی!
ایرساگیل: قابل تامل آن که نمایندگان علاقه مند به سفرهای خارجی حق ماموریت، آن هم به دلار، از بیت المال دریافت می‌کنند! در روزهای اخیر بحث سفر 5 تن از نمایندگان مجلس به ریودوژانیرو برزیل جهت تماشای مسابقات پارالمپیک حاشیه ساز شده است؛ عده‌ای بر منبع مالی تامین کننده هزینه این سفر تاکید دارند و […]

ایرساگیل: قابل تامل آن که نمایندگان علاقه مند به سفرهای خارجی حق ماموریت، آن هم به دلار، از بیت المال دریافت می‌کنند!

در روزهای اخیر بحث سفر 5 تن از نمایندگان مجلس به ریودوژانیرو برزیل جهت تماشای مسابقات پارالمپیک حاشیه ساز شده است؛ عده‌ای بر منبع مالی تامین کننده هزینه این سفر تاکید دارند و معتقدند “با توجه به تنگناهای مالی و معیشتی دولت و مردم، اعزام 5 نماینده با تخصص غیر مرتبط، برای تماشای مسابقات پارالمپیک هزینه تراشی است که عایدی خاصی ندارد.”

به گزارش ایرساگیل،  به نقل از تابناک گیلان، “سفر جمعی از نمایندگان به برزیل برای حضور در مسابقات پارالمپیک به دعوت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان صورت گرفته است؛ البته برای مسابقات المپیک نیز از تعدادی از نمایندگان دعوت به عمل آمده بود که به دلیل فشردگی کار مجلس این سفر انجام نشد”. این بخشی از مصاحبه “محمدرضا تابش” رئیس فراکسیون ورزش مجلس پیرامون اعزام 5 نماینده به برزیل است؛ البته خودِ تابش نیز یکی از این 5 نماینده است.

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر به نمایندگی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت در مجلس دیگر نمایندگانی هستند که برای تماشای پارالمپیک به ریو سفر کرده‌اند.
این سفر هیچ تاثیری در رویه کاری کاروان ایران ندارد
در همین رابطه جبار کوچکی نژاد عضو فراکسیون ورزش مجلس با اشاره به حواشی مطرح شده پیرامون سفر 5 تن از اعضای لیست امیدی مجلس دهم به ریودوژانیرو برزیل جهت تماشای مسابقات پارالمپیک، گفت: برای اعزام نمایندگان مجلس به برزیل ضرورت داشت که جلسه ای برگزار می‌شد و طی آن، هیئت رئیسه فراکسیون ورزش با شناسایی نمایندگان فعال و پیگیر در امر ورزش، گزینش مناسب و عادلانه را جهت اعزام انجام می‌دادند.
وی ادامه داد: برای اعزام این 5 نماینده به برزیل جهت تماشای مسابقات پارالمپیک، هیچگونه مشورت و تبادل نظری با هیئت رئیسه فراکسیون ورزش صورت نگرفت و آن‌ها بر اساس روابطی که داشتند به این سفر اعزام شدند؛ ضمن آنکه برخی از آن‌ها نیز عضو فراکسیون ورزش نیستند.

کوچکی نژاد با اشاره به منابع مالی اینگونه سفرها، گفت: قطعا مجلس نمی‌تواند از اعتبارات مصوب خود، خرج این سفر را بپردازد و اگر چنین اتفاقی رخ دهد، اعتراض نمایندگان را در پی خواهد داشت.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بر این نکته نیز تاکید کرد که اعزام نمایندگان به خارج از کشور صرفا منحصر به گروه‌های دوستی پارلمانی، ماموریت‌های کاری‌ کمیسیون‌های تخصصی و همراهی با وزراء جهت رایزنی‌ها و تفاهمات بین‌المللی است و 5 نماینده اعزام شده به برزیل جزء هیچکدام از این گروه‌ها نبودند.

کوچکی نژاد در پایان خاطرنشان کرد: قطعا حضور این نمایندگان از آن جهت که تخصص و سررشته ای در امر ورزش ندارند، در رویه کاری کاروان ایران تاثیری نخواهد داشت.

اما سفر بهارستانی‌ها‌ به برزیل در شرایطی صورت گرفته است که تعدادی از مربیان تیم‌ها‌ی ایرانی از حضور در بازی‌ها‌ی المپیک بازماندند یا اعزام آنها پس از فشارهای فراوان رسانه‌ها‌ با تاخیر و اما و اگرهای بسیاری صورت گرفت؛ همچون سیما لیموچی مربی تیم ملی پینگ‌پنگ بانوان که در ابتدا با اعزامش به مسابقات المپیک مخالفت شد اما در نهایت با پادرمیانی دفتر ریاست جمهوری توانست بازیکن تیمش را پس از چند روز تاخیر همراهی کند. اما در سویی دیگر ۵ تن از نمایندگان مجلس به راحتی و با بهره‌گیری از بودجه عمومی کشور، تهران را به مقصد ریو ترک کرده‌اند!

پاستور محل تامین هزینه سفر بهارستانی‌ها‌!

به هر روی این پرسش در اذهان شکل می‌گیرد که ۵ تن از اعضای کمیسیون‌های فرهنگی و بودجه و برنامه مجلس دهم به چه منظور به برزیل سفر کرده‌اند و محل تامین بودجه این سفر، از حقوق نمایندگی شان بوده یا آنکه پاستور و بهارستان مقر پرداخت هزینه‌های سیر و سیاحت نمایندگان مردم بوده است.

در این باره محمود صادقی، عضو فراکسیون امید و نماینده مردم تهران در این باره به خبرنگار « آفتاب یزد» گفت: «طبق پیگیری‌های من، کمیته ملی المپیک سهمیه‌ای به نمایندگان مجلس اختصاص داده که در فراکسیون ورزش مجلس، فراکسیون زنان و خانواده و همینطور کمیسیون برنامه و بودجه قرعه کشی صورت گرفته است که ۵ نفر انتخاب شده اند. از همین روی بودجه این سفر را کمیته ملی المپیک تامین کرده است یعنی از منبع دولتی هزینه این سفر تامین می شود.»

ناسازگاری با محدویت‌ها‌ی مالی دولت

وی در پاسخ به این سوال که چرا کمیته المپیک قادر به پرداخت هزینه‌ها‌ی ۵ نفر از نمایندگان مردم است اما به دلیل کمبود بودجه ابتدا از اعزام مربی تیم پینگ‌پنگ بانوان خودداری می‌کند و در نهایت هم چند روز پس از آغاز بازی‌ها، وی را به المپیک ریو می‌فرستد، اظهار داشت: «به نظر من اعزام این تعداد نماینده که عملا سفرشان جنبه تشریفاتی و تفریحی دارد، چندان با محدودیت‌های مالی که دولت با آن روبه رو است، سازگار و موجه نیست. درست است که این نمایندگان متعلق به لیست امید هستند و از نظر سیاسی با یکدیگر همسو هستیم اما بنا نیست که هر اتفاقی که می‌افتد را توجیه کنیم. به نظر من اعزام ۵ نفر به برزیل تحمیل به بودجه ملی بوده است بخصوص زمانی که یک مربی به خاطر مسائل مالی از همراهی تیمش بازبماند بعد یک مقام سیاسی به راحتی به مسافرت خارجی برود، این اصلا قابل قبول نیست.»

گویا علاقه نمایندگان به سفر های خارجی و سیاحت در آنسوی مرزها تمامی ندارد و تنها بر اساس یک قانون نانوشته از مجلسی به مجلس دیگر منتقل می‌شود. در مجلس نهم حواشی پیرامون این نوع سفرها به وفور یافت می شد و دامنه آن از مسافرت بهارستانی‌ها‌ به آلمان برای شرکت در سمینار یونجه تا سفر به هند برزیل و آفریقا گسترده بود.

قابل تامل آن که نمایندگان علاقه مند به سفرهای خارجی حق ماموریت، آن هم به دلار، از بیت المال دریافت می‌کنند!

اگر اوضاع اقتصادی کشور را از کسی سوال کنند شاید یکی از کسانی که بتواند این اوضاع را بهتر از هر کس دیگری توضیح دهد یکی از نمایندگان اقتصادی مجلس باشد، حال جالب است بدانید در این سفر تنها سه عضو از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه بوده اند و با اطلاع از اینکه شرایط اقتصادی کشور اوضاع خوبی ندارد حاضر شدند در این سفر به جای مربیان و کسانی که سالها در عرصه ورزش خدمت کردند حضور داشته باشند.

نکته دیگری که در این بین وجود دارد، این است که از پنج نفر حاضر در برزیل دو نماینده عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه هستند، و جالب تر آنکه آقای تابش به عنوان نایب رئیس کمیسیون تلفیق و تاج گردون به عنوان عضو این کمیسیون ترجیح داده اند به جای انجام وظیفه نمایندگی و بررسی لایحه برنامه ششم که قرار بود در تعطیلات تابستانی انجام شود در برزیل باشند و با پول بیت المال به تفریح و سرگرمی خود بپردازند!

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/