امروز سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
18:04:08 - یکشنبه 16 جولای 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کدامیک از وزیران با صندلی وزارت خداحافظی می‌کنند + اسامی
ایرساگیل: هفته گذشته بود که معاون پارلمانی رئیس جمهور اعلام کرد که «کابینه دوازدهم تا یک ماه دیگر و احتمالا – همانند آنچه روحانی برای معرفی کابینه یازدهم انجام داد – در روز تحلیف رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهد شد تا نمایندگان مجلس هرچه زودتر نسبت به بررسی وزیران پیشنهادی دولت و […]

ایرساگیل: هفته گذشته بود که معاون پارلمانی رئیس جمهور اعلام کرد که «کابینه دوازدهم تا یک ماه دیگر و احتمالا – همانند آنچه روحانی برای معرفی کابینه یازدهم انجام داد – در روز تحلیف رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهد شد تا نمایندگان مجلس هرچه زودتر نسبت به بررسی وزیران پیشنهادی دولت و برگزاری جلسات با آنان اقدام کرده و پس از آن شاهد شکل گیری دولت داوزدهم باشیم.

به گزارش ایرساگیل و به نقل از «تابناک»، از اواخر هفته گذشته تاکنون مباحث پیرامون معرفی کابینه دوازدهم و وزیران پیشنهادی روحانی داغ تر و جدی تر شده و لابی های سیاسی زیادی را پیرامون این مقوله از سوی چهره ها، جریانات و گروه های سیاسی شاهد بوده ایم، این مساله به داغ تر شدن گمانه زنی پیرامون معرفی گزینه های احتمالی وزارت در رسانه ها نیز انجامیده است و هر روز شاهد انتشار اسامی و لیست های مختلفی در این رابطه هستیم.

یکی از اخبار مهمی که هفته گذشته پیرامون تغییرات کابینه شنیده شد، احتمال معرفی سه زن به عنوان وزیران آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در بین افرادی که احتمال دارد به عنوان وزیران زن در دولت دوازدهم مشغول به کار شوند، اسم دکتر فاطمه طباطبایی، عروس امام، همسر مرحوم حاج سید احمد خمینی و مادر سید حسن خمینی بیش از همه به چشم آمد، اگرچه برخی معتقدند تنها احتمال معرفی یک گزینه زن برای وزارت در دولت دوازدهم وجود دارد که آن هم «شهیندخت مولاوردی» معاون فعلی امور زنان و خانواده رئیس جمهور برای وزارت آموزش و پرورش است.

برخی کارشناسان بر این اعتقاد هستند که تغییرات کابینه خیلی چشمگیر و محسوس نیست و اگرچه شاهد تغییراتی در سطح وزارتخانه ها، معاونان رئیس جمهور و حتی دفتر رئیس جمهور برای دولت دوازدهم خواهیم بود، اما این تغییرات بیشتر شامل جا به جایی های درون دولت می شود، نه آمدن چهره ها و افراد جدید.

در همین حا شنیده شده است که تغییر در دفتر رئیس جمهور و همچنین معاونت اجرایی بسیار جدی به نظر می رسد و احتمالا «محمد شریعتمداری» و «محمد نهاوندیان» در دولت دوازدهم لباس وزارت بر تن خواهند کرد و در حوزه دیگری کار را در قوه مجریه ادامه می دهند.

آنچنان که برخی شنیده ها حاکی است، تغییری در بدنه وزارتخانه های مهمی مثل وزارت امورخارجه،اقتصاد، کشور، اطلاعات، نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اتفاق نخواهد افتاد و دولت بنایی برای ایجاد تغییر ملموس در حوزه های مربوط به سیاست خارجی و اقتصادی ندارد.

کدامیک از وزیران با صندلی وزارت خداحافظی می‌کنند + اسامی

بیشتر تغییراتی که دولت بنا دارد انجام بدهد مربوط به وزارتخانه های حوزه اجتماعی، آموزشی، علمی و همچنین عمرانی است که در این بین برخی حوزه های برنامه ریزی و پولی مالی هم دستخوش تغییرات جدی خواهند شد.

شنیده شده است که احتمالا «علی ربیعی» از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خداحافظی خواهد کرد و افرادی نظیر «وحيد محمودي» اقتصاد دان و استاد دانشگاه تهران که دکتری خود را از دانشگاهی در انگلستان اخذ کرده است و «حجت الله ميرزايي» معاون اقتصادی این وزارتخانه گزینه های جدی روحانی برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت دوازدهم هستند. انتخاب این افراد نشان می دهد که رئیس جمهور بنا دارد، رویکردی کاملا اقتصادی بر این وزارتخانه که نقش مهمی در حوزه اشتغال، تعاون و رفاه عمومی دارد، حکم کند و ظرفیت اقتصادی و اجتماعی بالای آن را احصاء کند.

همچنین گفته می شود تغییر دیگر دولت برای کابینه دوازدهم در مجموعه وزارت کشاورزی صورت خواهد گرفت، جایی که شنیده ها حاکی از قطعیت تصدی کرسی شهرداری تهران توسط «محمود حجتی» دارد و او احتمالا به همین دلیل در بین اعضای کابینه آتی حضور نخواهد داشت. از «علیرضا نوری قزلجه» نماینده سابق مجلس که حجتی سال گذشته حکم مشاور و قائم مقامی خود در وزارت جهاد کشاورزی برای او صادر کرده بود، «عبدالمهدي بخشنده» معاون برنامه ريزي و اقتصادي وزارت جهادكشاورزي و «عیسی کلانتری» وزیر پیشین کشاورزی به عنوان گزینه های جدی جانشینی حجتی نام برده می شود.

وزارت ارتباطات و فناوری طلاعات از دیگر وزارتخانه هایی است که احتمال دارد در دولت دوازدهم شاهد تغییراتی در رأس خود باشد. در صورت بر عهده گرفتن مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی «محمد شریعتمداری» به احتمال فراوان «محمود واعظی» سکاندار معاونت اجرایی رئیس جمهور خواهد شد و از وزارت ارتباطت جدا می شود. جدی ترین گزینه جانشینی واعظی کسی نیست جز «نصرالله جهانگرد» معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات . وی قبلا مشاور و نماینده ویژه رئیس جمهور در فناوری اطلاعات و ارتباطات در دولت خاتمی بوده است.

«محمد فرهادی» دیگر وزیر است که در دولت دوازدهم جایی نخواهد داشت. گفته می شود او سکان مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به گزینه هایی همچون «رضا فرجی دانا» وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری و مشاور فعلی رئیس جمهور در امور علمی و آموزشی، «جعفر میلی منفرد» اولین وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کابینه یازدهم که موفق به اخذ رأی اعتماد از مجلس نهم نشد و یا «فاطمه طباطبایی» مدیریت گروه عرفان اسلامی پژوهشکدۀ امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی خواهد سپرد.

عدم حضور «محمد رضا نعمت زاده» مسن ترین وزیر کابینه یازدهم در دولت دوازدهم قطعی است. اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت تا زمان معرفی کابینه دوازدهم با نظر مجلس تفکیک و به دو وزارتخانه صنایع و وزارتخانه بازرگانی تبدیل شود. احتمالا «محمد نهاوندیان» که جدایی اش از دفتر رئیس جمهور در دولت دوازدهم قطعی به نظر می رسد، یکی از گزینه های جدی وزارت بازرگانی در کنار «حسن یونس سینکی» معاون سابق توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن تجارت که سابقه معاونت شریعتمداری را در کارنامه دارد، خواهند بود. همچنین از «محمد شریعتمداری» معاون اجرایی رئیس جمهور و رئیس ستاد انتخاباتی روحانی به عنوان گزینه وزارت صنایع نام برده می شود. اگر این تفکیک اتفاق نیفتد، بازهم شریعتمداری گزینه اصلی و جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

وزارت راه و شهرسازی، دیگر وزارتخانه ای است که دولت با ارسال لایحه ای به مجلس خواستار تفکیک آن و تبدیل کردن این وزارتخانه به وزارت راه و وزارت مسکن شده است، مساله ای که به نظر نمی رسد قوه مقننه چندان موافق آن باشد؛ چرا که همین اخیرا با این موضوع در کمیسیون عمران مجلس مخالفت شد. در هر حال اگر تفکیک انجام بشود، «پیروز حناچی» دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه در دولت یازدهم که سابقه معاون وزیری در دولت اصلاحات را نیز دارد و همچنین «علی عبدالعلی زاده» وزیر مسکن و شهرسازی در دولت «سید محمد خاتمی» گزینه های اصلی وزارت مسکن هستند. از «اکبر ترکان» دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «عباس آخوندی» وزیر فعلی راه و شهرسازی به عنوان گزینه های اصلی وزارت راه نام برده می شود. در صورت عدم تفکیک هم «اکبر ترکان» و «علی عبدالعلی زاده» گزینه های اصلی وزارت راه و شهرسازی هستند.

شنیده ها حاکیست، دیگر وزارتخانه ای که در دولت دوازدهم شاهد تغییر وزیر خواهد بود، وزارت نیرو است. جایی که گفته می شود «حمید چیت چیان» که از وزیران بی حاشیه و کارآمد دولت یازدهم به شما می رود، در کابینه دوازدهم نخواهد بود. از «رضا اردکانیان» که در جریان چیدمان کابینه یازدهم از او به عنوان گزینه اصلی این وزارتخانه یاد می شود، اما به دلیل مسئولیتش به عنوان مدیر برنامه دهه بین‌المللی آب سازمان ملل متحد تا سال ۲۰۱۵ برای این جایگاه معرفی نشد. «حبیب الله بی طرف» وزیر نیروی دولت اصلاحات از سال ۷۶ تا ۸۴ که هم اکنون هم‌اکنون معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران است به عنوان دیگر گزینه وزارت نیرو در کابینه دوازدهم مطرح است.

پس از حاشیه هایی که در جریان رقابت های انتخاباتی از ناحیه فعالیت های اقتصادی دختر «فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی» برای «حسن روحانی» ایجاد شد و البته تلاش دولت برای بهبود وضعیت معلمان گفته می شود که شخصی غیر از دانش آشتیانی به عنوان گزینه وزارت آموزش و پرورش برای دولت دوازدهم معرفی می شود. از «شهیندخت مولاوردی» معاون فعلی زنان و امور خانواده رئیس جمهور به عنوان اصلی ترین گزینه جانشینی دانش آشتیانی و تنها وزیر احتمالی زن در دولت دوازدهم نام برده می شود. در برخی خبرها از «محمد علی نجفی» مشاور رئیس جمهور، «فاطمه سعیدی» نماینده مجلس و «سمیع الله حسینی» معاون توسعه مدیریت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان دیگر گزینه های احتمالی این وزارتخانه یاد می شود که خیلی نمی تواند محل اعتبار باشد.

گفته می شود، تغییراتی در سطح معاونان رئیس جمهور و روسای سازمان ها و همچنین دفتر رئیس جمهور اتفاق خواهد افتاد که بر این اساس شنیده ها حاکی از ریاست احتمالی «محمد علی نجفی» بر سازمان برنامه و بودجه است و از طرفی گفته می شود که «محمد باقر نوبخت» از این سازمان به دفتر رئیس جمهور نقل مکان کرده و جانشین «محمد نهاوندیان» در جایگاه ریاست دفتر رئیس جمهور در دولت دوازدهم خواهد شد.

همچنین برخی خبرها حکایت از خداحافظی «ولی الله سیف» از بانک مرکزی دارد. در خبرها آمده است که به احتمال فراوان «مسعود نیلی» اقتصاددان و مشاور رئیس‌جمهور در امور اقتصادی ریاست بانک مرکزی را در دولت دوازدهم عهده دار خواهد شد. نیلی در دوران ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به مدت ۳ سال معاون سازمان برنامه و بودجهٔ را عهده دار بود. او هم اکنون دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی ، استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف؛ رئیس مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/