لطفا یک افزونه تاریخ نصب کنید.
15:16:52 - سه شنبه 28 فوریه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کاروانسرای که قلیان سرا شد/ پل خشتی تاریخی رها شده/جزئیات +عکس
اختصاصی/ایرساگیل:همواره کشورهای نو ظهور سعی در به ثبت رساندن فرهنگ خود در جوامع بین الملل داشته و از هرگونه ابزاری برای این امر بحر می جویند تا قدمت سرزمین خود را کهن جلو دهند. اما متاسفانه در این خطه از ایران زمین گیلان عزیز و بزرگ کمی کاستی مشاهده گردیده که باهم بخشی ازآن را […]

اختصاصی/ایرساگیل:همواره کشورهای نو ظهور سعی در به ثبت رساندن فرهنگ خود در جوامع بین الملل داشته و از هرگونه ابزاری برای این امر بحر می جویند تا قدمت سرزمین خود را کهن جلو دهند. اما متاسفانه در این خطه از ایران زمین گیلان عزیز و بزرگ کمی کاستی مشاهده گردیده که باهم بخشی ازآن را ملاحضه میکنیم.
به گزارش ایرساگیل، گیلان زمین تاریخی به قدمت ایران کهن دارد و آنچنان است که از گیلان در ادوار تاریخ توسط مورخان بسیار نگاشته شده و همواره این بخش از این سرزمین کهن را دروازه علم و هنر نامیده اند .در جای ،جای این سرزمین با اصلالت و کهن همواره به دلیل اهمیت فراوانش در مراکز سیاسی کشور و تاثیر گذاری آن بخشی را به گیلان زمین اختصاص داده اند وقتی از پایتخت ایران به سوی گیلان زمین عزم سفر میکنیم اولین شهرستان این خطه لوشان است که آثار تاریخی آن خود مبین این است که ورود ما به کدام خطه خواهد بود و آثار و ابنیه تاریخیش چه بسیار برای ما نمایان میشود بعد طی مسیر به منجیل ،رودبار وچند شهر دیگر میرسیم که هرکدام قدمتی بسیار در حاشیه سپیدرود دارند و خود تاریخی کهن در این سرزمین را اشاره میکنند{تپه مارلیک،….}از نمونه های این محدوده های تاریخی این مسیر است .

کاروانسرای که قلیان سرا شد.
و اما بعد در 30 کیلومتری شهر رشت و در محدوده امام زاده هاشم{ع} به رشت به ابنیه تاریخی میرسیم که در زبان مردم محلی {دهستان لات} به کاروانسرای شاه عباسی معروف است. این كاروانسرا حیاطی مربع شكل دارد كه در هر ضلع آن به طول 27 متر ، هفت شاه نشین ( ایوان ) و اتاق ساخته اند . كاروانسرا با آجر و ملاط ساروج ساخته شده است . که در زمان حکمرانی منوچهر خان معتمد الدوله حکمران گیلان و به هنگامی که فتحعلی شاه قاجار فرمان مرمت جاده رشت- قزوین را صادر کرد ساخته شد .این اثر در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت1566 به تاریخ 1356/11/03 به ثبت رسیده است به هر حال این بنای تاریخی امروز به مکانی برای استراحت مسافران و یا اینکه بهتر بگویم رستوران سنتی با عرضه قلیان  بدل  شده است وقتی چند وقت پیش بنده در مسافرتی که داشتم به سمت رشت می آمدم با صحنه ای عجیب مواجه شدم و آن تغییر کاریری و نمای ساختاری این ابنیه تاریخی بود حال سوالی که از مسئولین مربوط می توان پرسید این  است که  بهتر نبود به جای نصب تابلوی رستوران .موزه ای مردم شناسی متعلق به حاشیه سپیدرود طرح میشد؟ تا مسافران در همین ابتدا سفر به گیلان کهن با اداب رسوم وتاریخ این منطقه آشنا شوند. و ابنیه تاریخی اینگونه مورد تخریب قرار نمی دادند اگر قرار بود تعمیر اساسی شود پس چرا بهربرداری ار آن مطرح شد خیلی بهتر میشد با طرح گردشگری در استان جلوی اینگونه بهربرداری های ناروا را گرفت.تا آثار تاریخی ما هویت ما باقی بماند.

DSC_0010

DSC_0011(1)

DSC_0012

DSC_0013(1)

پلی خشتی تاریخی رها شده

در حاشیه مرکزی رشت و در محله آج بیشه {حاج بیشه} چند رود میگذرد که بروری این رودها بعد از ساخته این جاده حاضر چند پل احداث گردید که مردم محلی آن را به پل اول ،پل دوم آج بیشه میشناسند اما نکته مهم تر پلی است که بر روی رودخانه دوم که سیاهکلرود معروف است قرار دارد و ساخت پل جدید  پلی تاریخی را به حاشیه برده است این پل که از ساختمان مهندسیش اینگونه نمایان است که پلی است خشتی و مصالح آن از آجر و ساروج تشکیل شده طول این پل چهار متر4 و عرضش90/1 یک متر نود حدوا بوده و از تاج پل تا سطح رود 3سه متر میباشد. این پل از سری پلهای خشتی بوده که  از دوره ای نادرشاه آغاز و تا دوره قاجاریه به عنوان کریدور شرق به غرب و به دلیل تجارت ابریشم اهمیت فراوانی داشته که این مبادلات ابریشم عمتدا از بازار رشت نیز از همین مسیر و این پلها میگذشته است.

حال وضع عصف بار این پل فراموش شده خود مبین این امر است که مسئولان مربوطه بیشتر باید به فکر ابیه تاریخی این شهر و استان باشند تا لااقل نگذاریم که آثار هویتی تاریخی ما به این وضع دچار شوند. این رسانه پیگیر این دو موضوع و پاسخ مسئولان میباشد .

DSC_0025(1)

Screenshot_2016-05-27-02-53-08_20160528162301602

DSC_0027(1)

DSC_0021(1)

DSC_0022(1)

DSC_0023(1)

DSC_0024(1)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
تابناك وب اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://invest.lahijan.ir/ کانال تلگرام ایرسا گیل باشگاه بدنسازی مجید