امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
۱۸:۳۰:۳۵ - شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان:
پیش‌بینی حوادث میزان تهدیدات را کاهش می‌دهد/۱۵۰۰برنامه پیشنهادی در هفته پدافندغیرعامل
ایرساگیل: مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان گفت: اگر پیش‌بینی لازم از حوادث را داشته باشیم میزان تهدیدات و هزینه‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

به گزارش ایرساگیل، امیر محمدپور در نشست خبری پدافند غیرعامل استان که در سالن اجتماعات صدا و سیمای مرکز گیلان برگزار شد،با بیان این مطلب که پدافند غیرعامل به معنی خنثی کردن هرگونه تهدیدات در کشور است، گفت: امروز مدل تهدیدات تغییر کرده است و به صورت متغییر با آنها مواجه هستیم.

وی اضافه‌ کرد: پدافند غیرعامل کشور به دستور مقام معظم رهبری در آبان ماه ۱۳۸۲ برای تحقق‌ بخشیدن به فرامین مقام معظم رهبری برای ایجاد هماهنگی در بین دستگاهی های اجرایی با هدف کاهش آسیب پذیری، حفظ امنیت و جان و مال مردم تشکیل شد.

محمدپور ادامه داد: کارکردهای پدافند غیر عامل بیشتر در بخش کشوری است زیرا سازمان‌های نظامی در ساختار خود این موضوعات را پیگیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه پدافند غیرعامل از لحاظ ساختار، زیرمجموعه نیروهای مسلح است اما حوزه عملکردش در بخش های کشوری است و تلاش می‌کند دستگاه‌های کشوری را بر اساس اصول پدافند غیر عامل طراحی و مصون سازی کند، خاطرنشان کرد: اگر از بخش نیروهای مسلح بیرون برویم و به بخش کشوری بپردازیم، تمرکز همه اقدامات در استان روی محور شاخص بودن استاندار و استانداری متمرکز می‌شود و فرماندهی دفاع غیرنظامی استان می‌تواند تمام اجزای یک استان را در قالب یک دفاع غیرنظامی و حمایت از غیرنظامی‌ها، در زمان صلح برنامه‌ریزی کند.

مدیرکل پدافند غیرعامل کشور گفت: براساس ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح، استاندار به عنوان فرمانده دفاع غیرنظامی استان انتخاب شد تا در موضع پدافند غیر عامل ادای تکلیف کند.کمیته دائمی پدافند غیرعامل  و شورای عالی پدافند غیرعامل کشور به ریاست رئیس ستادکل نیروهای مسلح و مشارکت دو وزیر  و معاون رئیس جمهور و سه نفر از ستاد کل و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تشکیل شده و مصوبات و آیین نامه‌های اجرایی این حوزه بررسی و تصویب و ابلاغ می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در سال‌های گذشته با فعالیت‌های موثر و همکاری دستگاه‌های اجرایی استان گیلان در این حوزه به عنوان برترین تشکل پدافند غیرعامل در کشور از سوی وزارت کشور انتخاب شد، افزود: برگزاری جلسات منظم شورای پدافند شهرستان ها به ریاست فرماندار هر شهرستان در کاگروه شورای پدافند غیرعامل شهرستان‌ها، برگزاری منظم و دقیق جلسات کارگروه‌های تخصصی شورای پدافند غیرعامل استان، برنامه‌های‌ آموزشی، رزمایش و همایش‌های تخصصی با حضور فرمانداران، مدیران ارشد سازمان‌ها و کارگروه‌‌های مربوطه این حوزه اجرا می‌شود.

محمدپور تصریح کرد: آموزش‌ها بر اساس تفاهم‌نامه اداره‌کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در چهار سطح مدارس، دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری با حضور متخصصان و اساتید و مقامات کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل به منظور شاخت نقاط ضعف و قوت استان، هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی استان به منظور کاهش و رفع تهدیدات، همکاری با پارک علم و فناوری به منظور استفاده از توان شرکت های دانش بنیان استان گیلان در امنیت و توسعه و دستاورد علمی، تکمیل پروژه احداث بزرگترین آزمایشگاه زیستی شمال کشور و آزمایشگاه تست رله برق، برگزاری رزمایش‌های امنیتی به منظور حفظ و افزایش توان کارکنان و برگزاری مدون کارگاه های آموزشی برای دبیران شورای پدافند غیرعامل استان و شهرستان ها از عمده برنامه‌های در حال اجرای پدافند غیرعامل، استان است.

محمدپور ادامه داد: در مسئله پدافند غیرعامل دو چرخه پیشگیری و پیش بینی را داریم تا در برخورد با این حوادث دچار چالش نشویم، به عبارتی پدافند باید با نگاهی پیشگیرانه و فکر متمرکز به شناخت نقاط ضعف و قوت بپردازد و اگر بتوانیم پیشگیری و پیش بینی لازم از حوادث را داشته باشیم میزان تهدیدات و هزینه‌ها بسیار کاهش می ‌ یابد.

وی گفت: امروزه نوع تهدیدات تغییر کرده و تهدیدات فقط به تهدیدات سخت نظامی محدود نمی شود،امروز مدل تهدیدات در حوزه های مختلف تغییر کرده است پس با نگاه پدافند غیرعامل می توانیم عاملی برای بازدارندگی در مقابل تهدیدات و مصونیت سازی کشور داشته باشیم و باید تلاش کنیم که به پایداری ملی برسیم.

مدیرکل پدافندغیرعامل گیلان با اشاره به اینکه البته یکی از نکات قابل توجه مدیران، کارشناسان و دستگاه های اجرایی استان از بین بردن بروز خطرات و اقدامات پیشگیرانه است، که با هدف کاهش آسیب‌های احتمالی در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود، اضافه کرد:فرهنگ سازی و آموزش عمومی در زمینه به کاری گیری اصول پدافند غیرعامل در بخش‌های دولتی و غیر دولتی، پیش بینی مواد درسی در سطوح مختلف با موضوع پدافند غیر عامل و توسعه تحقیقات در این زمینه در راس امور شورای پدافند غیرعامل شهرستان های استان قرار گرفته است، همچنین صدا و سیما و رسانه های مختلف با انعکاس اخبار مطلوب از گزارشات جلسات پدافند غیرعامل همواره در کنار ما هستند.

وی گفت:در حال حاضر مهم ترین چالش پدافند غیرعامل، موضوع فرهنگ سازی در بین دستگاه های اجرایی و جامعه است که فعالان حوزه ارتباطات با تسلط بر این موضوع می توانند، خدمات ارزنده ای به یادگار بگذارند.

محمدپور یکی از تهدیدات استان را حضور گیاه سنبل آبی در گیلان عنوان کرد و گفت: این گیاه علاوه بر بخشی از تالاب انزلی، تالاب عینک رشت، چمخاله لنگرود و… در حال حاضر به آستارا نیز رسیده است.

وی افزود: این گیاه به ظاهر زیبا و مهاجم با رشد بسیار سریعی که دارد می‌تواند در عرض ۵۰سال منابع آبی استان را خشک کند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان خاطرنشان‌ کرد: باید فرهنگ سازی مدونی در بین مردم ایجاد شود تا از انتقال و بهره‌مندی از این گیاه به جد پرهیز کنند.

وی گفت: سنبل آبی با خسارتی که به پهنه آبی وارد می‌کند، علاوه بر نابودی ماهیان و دیگر آبزیان اکوسیستم‌های ارزشمند، گردشگری و اقتصاد مردم مناطق را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

محمدپور افزود: از دیگر تهدیدات استان گیلان مهاجرت دیگر هموطنانمان از استانهای دیگر به گیلان است.

وی با اشاره به اینکه این امر از دغدغه‌های مهم مسولین ارشد استان است، افزود: گیلان ظرفیت های محدودی دارد و پذیرش مهاجران آن بیش از حد ظرفیت آسیب های جدی به استان وارد خواهد کرد.

مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان ادامه‌داد: آمریکا بعد از خروج از برجام یک مجموعه تهدیداتی را برای کشورمان پیشبینی کرده و این جنگ را هیبریدی یا جنگ ترکیبی نام گذاری کرده است که این جنگ شامل تهدیدات متفاوتی است که موضوعات مختلف کشور در بر می‌گیرد .

وی افزود: آمریکا استارتژی خود را دو هدف کوتاه مدت و بلند پیش بینی کرده است که هدف اولیه آمریکایی ها قبول پذیرش ایران در قبال خواسته های آمریکاست و هدف ثانویه و اصلی آن ها ایجاد جنگ داخلی است.

محمدپور خاطرنشان کرد: استراتژی آمریکایی‌ها مقابل ایران در سه سطح است که سطح اول بین المللی است یعنی میزان روابط کشورمان با کشورهای دیگر را بررسی می کند و در سطح دوم از همه ابزارهایی که به عنوان جنگ هیبریدی عمل می کند و در سطح سوم سطح اجرایی است که تهدیدات پیش بینی شده را در عرصه اقتصادی و عملیات روانی اجرا می کند همچنین باید بدانیم که ابزار سناریو آمریکایی ها شبکه های اجتماعی است و این بستر مردم ما هستند.

وی افزود: همچنین صيانت از معيشت مردم در برابر تيرهای جنگ اقتصادی دشمن امری ضروری برای ما است، يکی از اهداف استراتژيک آمريکا محدود کردن معادلات قدرت ايران است، آمريکايی ها می‌دانند که برجام مقداری از اهداف آنها را تأمين کرده و چون فکر می‌کنند ايران می‌خواهد برجام را حفظ کند، بنابراين می‌خواهند تلاش کنند آن را پايه‌ای برای باج خواهی و افزون خواهی های خود قرار دهند و تلاش می کنند قدرت موشکی و نفوذ منطقه ايران را در تعهدات برجام بگنجانند که با  ایجاد راه کار می‌توان با اهداف آمریکا مقابله کرد از جمله راه کارها: در بخش اول سران قوا هستند که با همکاری می توانند هماهنگی های لازم را بین دستگاه ها ایجاد کنند، در بخش دوم ارتباط نزدیک با مردم و در بخش دیگر رسانه ها هستند که می توانند به ایجاد راه کارهای مقابله با اهداف آمریکا کمک کنند.

محمدپور گفت:از آنجایی که پدافند غیرعامل مجموعه تدابیر و اقداماتی است که موجب کاهش آسیب به نیروی انسانی، ساختمان ها، تاسیسات، تجهیزات و شریان های حیاتی یک کشور در مقابل عملیات دشمن و یا حوادث طبیعی یا انسان ساز می شود در عصر امروز نقش رسانه ها ی جمعی در پیشبرد این اهداف بسیار تعیین کننده است.

وی افزود: پدافند غیرعامل خود به خود باعث افزایش روحیه عمومی شده و در مقابل هزینه های زیادی به دشمن تحمیل می کند بنابراین هزینه های کمتری نسبت به دفاع عامل دارد،که برای تحقق آن نیاز شدید در بکارگیری تمامی تکنیک های روز بوده که رسانه های جمعی در فرهنگ سازی و حرکت همسو و هماهنگ افکار عمومی بسیار نقش تعیین کننده ای دارند البته مهم ترین کار در این عرصه عمومی کردن موضوع برای همه ی اقشار جامعه است که با فرهنگ سازی و آموزش باید از طریق دستگاه های آموزشی، متولیان عرصه پدافند و مهم تراز همه رسانه های جمعی کشور این مهم در جامعه تبیین شود.

محمدپور گفت:بنا به ضرورت و حساسیت فعالیت رسانه ای،امروزه باید چند قدم جلو تر باشیم،به گونه ای که در راستای رشد نکات پدافندی در همه بخش ها با بهره گیری از تکنیک های ارتباطاتی ،موج آفرینی های مختلفی داشته باشیم و بر اساس تحلیل های دلسوزانه سیاسیون کشورمان پیشا پیش دسیسه ها و نقشه های شوم آنها را با اطلاع رسانی درست نقش برآب کنیم، بدیهی است که فعالیت های رسانه ای با پیوست پدافندی می تواند به دلیل گستردگی نفوذ خود بین مردم و افکار عمومی به عنوان مکمل استراتژی و برنامه های سازمان پدافند غیر عامل در موضوع مهم مهندسی افکار عمومی نه تنها رسالت خود را به نحو احسن انجام دهد بلکه دامنه نفوذ و تاثیر رسانه های خارجی و معاند را بویژه در مواقع حساس کاهش و یا حتی کم اثر و بی اثر کند.

وی افزود:با درایت و تدبیر می توان از طریق رسانه های مختلف استانی و کشوری و رادیو و صدا و سیما، همه آحاد جامعه را به موضوع آشنا کرد و در موقع اضطراری همراهی مردم که حقیقتا بزرگترین سرمایه اقتصادی و سیاسی هر کشوری است را به همراه داشت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/