امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
۱۹:۲۱:۰۵ - دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پول قاچاق و مفت فساد می آورد
ایرسا گیل:وزیر کشور می گوید: پول قاچاق و مفت هر کجا برود فساد می آورد و فرقی نمی کند که در کدام حوزه اعم از اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وارد شود.

به گزارش ایرسا گیل، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست دبیران شورای مبارزه با موادمخدر افزود: شما (دبیران شورا) در گلوگاه قرار دارید و باید مبارزه کنید و کسی می‌تواند مبارزه کند که خودش مبارز باشد و کسی می‌تواند مجاهده کند که مجاهد باشد.

وی گفت: بنابراین جلسه بگذارید و از دستگاه‌های اجرایی بخواهید حضور پیدا کنند و اگر کسی همکاری نکرد، گزارش بدهید برخورد می‌شود و اگر هم دستگاهی خوب کار کند تشویق کنید.

وزیر کشور افزود: همه دستگاه‌های متولی حداقل سه برابر وضع موجودشان می‌توانند افزایش بهره وری بدهند و اگر این کار انجام شود مسلما موفق می‌شویم به ویژه که ما ظرفیت قانونی داریم و باید استفاده کنیم.

رحمانی فضلی گفت: در این حوزه ایده تولید کنید تا این مشکلات را حل کنید و دنبال راه باشید.

وی افزود: برنامه خوبی در قانون برنامه ششم تصویب شده است و ردیف‌های مختلف بودجه دستگاه‌ها را شناسایی کردیم و به دیوان محاسبات نیز گزارش دادیم که این ردیف‌های بودجه در کجا‌ها باید هزینه شود و اگر دستگاهی در آن حوزه هزینه نکرد باید برخورد شود.

وزیر کشور گفت: اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر را جدی بگیرید و با مردم ارتباط داشته باشید و برای اجتماعی کردن با اقشار مختلف باید جلسه بگذاریم و تشریفاتی برگزارکردن جلسه فایده‌ای ندارد.

رحمانی فضلی در ادامه افزود: در حوزه مبارزه با موادمخدر، مقابله همچنان اولویت یک ماست و باید در مرز‌ها قطع شود و مقابله صورت گیرد و در مناطق مرزی نیرو‌ها خوب عمل می‌کنند، بنابراین در حوزه مقابله نیز بهترین کار و اولویت این است که کار اطلاعاتی صورت گیرد و کار اطلاعاتی هم قدرت و هم سرعت شما بالا می‌رود و هزینه‌ها نیز کم می‌شود.

وی گفت:: اکنون نگاه مردم به اعتیاد در جامعه فرق کرده و اکنون که فرق کرده است باید ساماندهی کنیم که مردم در این حوزه مشارکت کنند، البته آن مقدار که نگاه و آگاهی مردم در حوزه موادمخدر افزایش پیدا کرده، مشارکت شان افزایش پیدا نکرده است باید در این حوزه بیشتر کار شود.

رشد ۱۵ درصدی کشفیات مواد مخدر

وزیر کشور گفت:در سال گذشته کشفیات مواد مخدر به ۸۰۹ تن رسید که رشد ۱۵ درصدی داشت. عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست فصلی دبیران شورا‌های هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور افزود: چهار سال را در ستاد پشت سرگذاشتیم که در این مدت هم توفیق داشته ایم و هم در برخی موارد آنچنان که باید و مورد انتظار ما بود موفق عمل نشد.

وی گفت: این جلسات و نشست‌ها باید نتیجه اش این باشد که هرکجا که قوت و موفقیت داشتیم آن را تقویت کنیم و راه‌های جدیدتری را با سرعت و توفیق بیشتر طی کنیم و در جایی که نتوانستیم موفق عمل کنیم بدون مماشات و مصلحت اندیشی آن را مطرح کنیم تا با تلاش‌ها آن موانع و نقاط ضعف رفع شود.

وزیر کشور با بیان اینکه با تقسیم بندی مقام معظم رهبری در شورای اجتماعی بحث موادمخدر و اعتیاد جزو نخستین آسیب‌ها و اولویت‌های ما قرار دارد، افزود: رییس جمهور نیز در این خصوص تاکید مکرر دارد و در نظرسنجی‌ها و گفتگو‌ها نیز جزء درخواست و مطالبات مردم بود که نخستین آن بحث اعتیاد و موادمخدر است و از نظر وزنی نیز وزن سنگین ناهنجاری‌ها اعم از سرقت و مفاسد به موادمخدر و اعتیاد برمی گردد.

رحمانی فضلی گفت: در این حوزه ظرفیت و توان ما و امکانات خیلی بیشتر از این است که باید دید در حوزه پیشگیری ما چقدر توانستیم مردم را وارد حوزه پیشگیری کنیم؟

وزیر کشور گفت: هرچند که این وظیفه شما دبیران است، اما دستگاه‌های دیگر نیز باید در این حوزه وارد عمل شوند و اگر نتوانسته ایم موفق عمل کنیم مسلما مسلتزم یک بازنگری است تا مردم و ان جی او‌ها در این حوزه وارد عمل شوند.

وی افزود: دبیران ما در مناطق باید با هماهنگی افراد موثر و مرتبط جلسه بگذارند و در کنار ان جی او‌ها، از تشکل‌های دیگر اعم از سنتی نیز بهره ببرند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه به طور کلی روند ما روند رو به افزایش و تاثیرگذاری بوده است، گفت:، اما جهشی در این حوزه اتفاق نیفتاده است هرچند که روند صعودی و خوب بوده است، اما در این حوزه رقیب ما قاچاقچیان موادمخدر، خرده فروشان و اعتیاد (معتادان) هستند.

وی با بیان اینکه مقدار کشفیات مواد مخدر قابل تحسین است، افزود: همچنان ورود، توزیع و مصرف مواد مخدر ادامه دارد و در آن قسمتی که مواد مخدر وارد کشور و در داخل توزیع می‌شود، مسلما ما رسالت مقابله داریم.

وزیر کشور گفت: هرچند که در سال گذشته ۸۰۹ تن موادمخدر کشف کردیم که نسبت به سال قبل از ان ۱۵ درصد رشد دارد، اما باید دید اگر این هشتصد تا نهصد تن وارد کشور شده چرا شده است بویژه که این مقدار مواد از مرز‌های همین کشور وارد شده است و باید دید چرا نتوانسته ایم جلوی آن را بگیریم، چه مشکلی وجود دارد که روند ورود قاچاق مواد مخدر به کشور همچنان وجود دارد و بعد از ورود توسط خرده فروشان توزیع شده که چرا خرده فروشان توانسته اند آن را توزیع کنند؟

وی با بیان اینکه چرخه کشت و تولید، ورود و توزیع مواد مخدر همچنان ادامه دارد، افزود: این چرخه باید در جایی قطع شود، بهترین نقطه قطع چرخه مواد مخدر لب مرز است.

رحمانی فضلی گفت: اگر جلوی یک تن مواد مخدر لب مرز گرفته شود با یک محموله و یک گروه روبرو هستیم، اما اگر این مقدار وارد چرخه توزیع شود، با شبکه بزرگی روبرو می‌شویم. ­این چرخه باید یک جا قطع شود و اگر قطع نشود همین روال ادامه دارد و این چرخه معیوب ادامه خواهد داشت و برای قطع این چرخه بهترین راه این است که در مرز‌ها مقابله صورت گیرد و این چرخه قطع شود.

وی افزود: البته ایده آل این است که کاری کنیم مردم با وجود دسترسی به مواد مخدر، آن را مصرف نکنند هرچند که ۹۷ درصد مردم پاک هستند و مشکل ما تنها ۳ درصد است که جامعه معتادان را تشکیل می‌دهد و البته می‌توانیم بگوییم که نسبت شیوع مواد مخدر ۳ به ۹۷ است و آنچنان که سیگار در دسترس همه وجود دارد، اما بسیاری از مردم مصرف نمی‌کنند.

وزیر کشور گفت:ما دو هزار کیلومتر مرز آبی و خاکی داریم که اگر بگوییم ۵۰ درصد مقابله کرده ایم، اما ۵۰ درصد مواد وارد کشور شده است و تعداد زیادی از این توزیع کنندگان نیز دستگیر شدند و برغم دستگیری‌ها شبکه توزیع وجود دارد و بعد از آن مرحله نیز معتادان متجاحر هستند هرچند که ۳ درصد از افراد جامعه را شامل می‌شود.

رحمانی فضلی گفت: در این حوزه نیز از همه نیرو‌ها اعم از نیرو‌های مرزبانی، وزارت اطلاعات و سپاه برای مقابله با ورود موادمخدر به کشور استفاده می‌کنیم تا جلوی ورود موادمخدر را بگیریم چراکه اگر از این مرحله رد شود، مقابله با آن خیلی سخت می‌شود و وقتی یک تن مواد وارد کشور می‌شود با هزار گروه و شبکه مواجه می‌شویم./پارسینه

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/