امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
۱۰:۲۲:۳۹ - دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرماندار شهرستان رشت :
وضعیت کتابخوانی در شهرستان رشت بحرانی است
فرماندار رشت با بیان اینکه وضعیت کتاب و کتابخوانی در شهرستان رشت به بحران تبدیل شده است گفت: سرانه مطالعه و فضای مطالعه در این شهرستان قابل قبول و قابل دفاع نیست.

به گزارش ایرساگیل، سیدمحمد احمدی  در نشست مسئولان کتابخانه‌های شهرستان رشت در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: شهرستان رشت در حوزه کتابخوانی شرایط مناسبی ندارد و باید برای بهبود این وضعیت برنامه‌ای عملیاتی تدوین شود.

فرماندار رشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان رشت از نظر سرانه عضو‌گیری در رتبه چهاردهم و از نظر شاخص زیربنا و شاخص دسترسی به منابع در رتبه شانزدهم استان گیلان قرار دارد.

احمدی با بیان اینکه وضعیت کتاب و کتابخوانی در شهرستان رشت به بحران تبدیل شده است ابراز داشت: سرانه مطالعه و فضای مطالعه در این شهرستان قابل قبول و قابل دفاع نیست و باید برای رفع این بحران برنامه‌ریزی کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان رشت تنها پیشرفت شهرستان رشت را تعامل میان دستگاه‌ها و نهادها دانست و تصریح کرد: تقابل مجموعه‌های اداری مانعی برای پیشرفت شهرستان است.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه رفع مشکلات شهرستان رشت نیازمند مدیریت جهادی است تصریح کرد: مدیریت جهادی با شعار محقق نمی‌شود و مدیران باید به این مسئله جامه عمل بپوشانند.

احمدی با اعلام اینکه شهرستان رشت ۱۲ نقطه آسیب‌پذیر دارد خاطرنشان کرد: من امروز از مجموعه نهاد کتابخانه‌ها مطالبه‌گر هستم که چه اقدام فرهنگی در این نقاط انجام داده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ما هنوز نمی‌دانیم در حوزه کتابخانه‌ای در چه نقطه‌ای هستیم و می‌خواهیم به چه نقطه‌ای برسیم گفت: مسئولیت مدیران شهرستان رشت فقط ساختن پل و راه نیست بلکه باید به وضعیت فرهنگی شهرستان نیز رسیدگی شود.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه حضور ۴ ساعته مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب نشان دهنده اهمیت موضوع کتابخوانی است عنوان داشت: مسئولان باید آستانه تحمل خود را در مقابل انتقادات بالا ببرند.

نماینده عالی دولت در شهرستان رشت با اعلام اینکه مشکلات حوزه کتاب و کتابخوانی تا زمانی که به دغدغه تبدیل نشود حل نمی‌شود افزود: شاخص‌های شهرستان رشت در حوزه کتابخوانی مطلوب نیست.

احمدی با اشاره به اینکه تمامی مسئولان در قبال گسترش فرهنگ کتابخوانی میان مردم و جوانان مسئول هستند خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت خیران و واقفان در زمینه تجهیز و ساخت کتابخانه‌ها استفاده شود.

وی با اعلام اینکه تاکنون ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از اعتبارات شهرستان رشت تخصیص پیدا کرده است گفت: زمینی در مسکن مهر رشت به‌طور رایگان در اختیار نهاد کتابخانه‌های استان قرار می‌گیرد تا مردم این منطقه نیز از وجود کتابخانه بهره‌مند شوند.

رشت آخرین شهرستان گیلان از نظر سرانه مکان مطالعه است‌

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت نیز گفت: شهرستان رشت شانزدهمین و آخرین شهرستان استان گیلان از نظر سرانه مکان مطالعه است.‌

پریسا کرمی ‌اظهار داشت: طرح “شاداب سازی” در ۸ کتابخانه شهرستان رشت اجرا شده است.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت با اشاره رفع مشکل گرمایش و سرمایش برخی کتابخانه‌های عمومی این شهرستان ابراز داشت: از ابتدای شهریور سال ۹۶ تاکنون مشکل گرمایشی و سرمایشی ۶ کتابخانه در شهرستان رشت برطرف شده است.

کرمی خاطرنشان کرد: کتابخانه‌‌ای با اعتبار بیش از یک میلیارد تومان در مدت زمان کمتر از یک سال در محله “سلیمانداراب” رشت افتتاح شد که در حال حاضر ۱۳۱ برابر ظرفیتش خدمات ارائه می‌کند.

وی با اعلام اینکه شهرستان رشت شانزدهمین شهرستان استان گیلان از نظر سرانه مکان مطالعه است تصریح کرد: در سال ۹۶ در زمینه سرانه امانت کتاب ۳۳ درصد رشد داشتیم و در دو ماهه نخست امسال نیز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته این آمار رشد پیدا کرده است.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت با اعلام اینکه در حال حاضر به ازای هر ۶۲۲ نفر کتابخوان یک کتابدار وجود دارد ابراز داشت: کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت در حال حاضر بیش از ۱۷ هزار عضو دارند.

کرمی با بیان اینکه شهرستان رشت رتبه پنجم شاخص دسترسی به منابع را در میان شهرستان‌های گیلان دارد تصریح کرد: شهرستان رشت ۵ کتابخانه عمومی دارد که آخرین آن‌ها کتابخانه “میرزاکوچک” است.

وی با تاکید بر لزوم ساخت کتابخانه عمومی در منطقه مسکن مهر رشت خاطرنشان کرد: اتومبیلی که به‌عنوان کتابخانه سیار در شهرستان رشت مشغول فعالیت است استاندارد نیست و حتی یک بار هم توسط پلیس راهنمایی و رانندگی توقیف شده است.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت اعلام کرد: با هماهنگی‌های انجام شده میان منطقه آزاد انزلی و شهرداری رشت مقرر شده است که یک دستگاه اتوبوس برای اجرای طرح کتبخانه سیار در بخش خشکبیجار در اختیار این بخش گذاشته شود.

کرمی با اعلام اینکه نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی گیلان از محل درآمد‌ شهرداری‌ها به طور کامل پرداخت نشده است گفت: تاکنون بیش از ۵ میلیون تومان در رشت، ۷ میلیون تومان در خشکبیجار، ۱۱ میلیون تومان در لشت‌نشاء و بالغ بر ۱۷ میلیون تومان در خمام برای توسعه کتاب و کتابخوانی هزینه شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/