امروز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
۱۹:۰۷:۳۱ - سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نوبخت: رفع نابرابری حقوق بازنشستگان/پرهیز از تخصیص اعتبارات قطره چکانی/یک تیم سیاسی ویژه در رسانه ملی القای شبهه می کنند
سخنگوی دولت، پرهیز از تخصیص قطره چکانی اعتبارات به طرح هایی که به بهره برداری نمی رسند را سیاست دولت ندانست و گفت: تونل منجیل با پل کنار گذر آن ۲۶ اسفندماه به بهره برداری می رسد. با افتتاح این طرح، مسافران مجبور نخواهند بود تا ساعت ها در منجیل در راه بمانند. وی ادامه […]

سخنگوی دولت، پرهیز از تخصیص قطره چکانی اعتبارات به طرح هایی که به بهره برداری نمی رسند را سیاست دولت ندانست و گفت: تونل منجیل با پل کنار گذر آن ۲۶ اسفندماه به بهره برداری می رسد.

با افتتاح این طرح، مسافران مجبور نخواهند بود تا ساعت ها در منجیل در راه بمانند. وی ادامه داد: راه مهم فیروزکوه به قائم شهر را در حال اجرا داریم که در بخش سواد کوه اجرا می شود و امیدواریم در روزهای آینده مسافران ما که قصد سفر به دامنه های البرز را دارند، دچار دشواری نشوند.
نوبخت از تلاش برای اتمام پروژه جاده هراز خبر داد و اضافه کرد: راه دیگری که در حال انجام است و فاز اول مسیر کرج به چالوس به طول حدود ۳۱ کیلومتر است که با بهره برداری از آن، حدود ۶۰ کیلومتر راه را کوتاه می کند. امیداوریم تا پایان این دولت، به بهره بردارری مردم برسد.
سخنگوی دولت دیگر بخش پروژهای عمرانی را مربوط به راه های ریلی دانست و توضیح داد: تا پایان این دوره، تلاش ما این است که ۵ مرکز استان به شبکه سراسری راه آهن وصل شوند؛ همدان ، کرمانشاه، ارومیه و رشت به شبکه سراسری وصل می شود و احتمالا راه دیگر تا بستان آباد پیش برود و به تبریز نرسیم.
نوبخت تاکید کرد: این فعالیت ها در راستای اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است تا زودتر به انجام برسد.
سخنگوی دولت بابیان این که در ابتدای سال جاری براساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری دولت در جهت کاهش رکود و افزایش رونق اقتصادی حرکت کرد ، گفت:دولت برای فعال کردن چرخ اقتصاد از دو مسیر یکی اعطای تسهیلات به بخش خصوصی وتعاونی ها و دیگری اعطای اعتبارات به بخش دولتی حرکت کرد .
نوبخت با یادآوری این که در ابتدا مقرر شد ۱۶ هزار میلیارد تومان برای هفت هزار و ۵۰۰ واحد نیمه فعال و کم فعال از طریق ارائه تسهیلات پرداخت گردد، افزود:براساس آخرین گزارش رسمی اعلامی تاکنون ۱۱ هزار و ۲۹۴ واحد صنعتی مستقیما با مراجعه به بانکها و ۱۲ هزار و ۸۳۹ واحد از طریق فرآیند استانداری ها توانستند جمعا ۱۶ هزار و ۷۴۷ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند .
وی با بیان این که ۲۱ اسفندماه برای طرح های عمرانی ۲۳ هزار و ۶۷۵ میلیارد تومان پرداخت شده است، اظهارداشت: از ۲۱ این ماه به بعد ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای بخشی از طرح های ناتمامی که می تواند تا پایان امسال یا حداکثر اردیبهشت سال گذشته پایان یابد، توزیع خواهد شد.
سخنگوی دولت یادآور شد: همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای کمک به طرح های شهرداری ها، ۳۰۰ میلیارد تومان برای بنیاد مسکن و ۴۰۰ میلیارد تومان هم برای طرح های آموزش عالی پرداخت شده است.
نوبخت تصریح کرد: این ها اعدادی است که به طرح های عمرانی پول داده ایم تا بتوانند به اتمام برسند. تمام تلاش ما بر این است که به جای توزیع قطره چکانی اعتبارات بین طرح های عمرانی مختلف که هیچ کدام به بهره برداری نرسد به طرح هایی که زودتر می تواند به بهره برداری برسد،‌کمک کنیم.

**رشد اقتصادی حدود ۱۱٫۶ درصد/انتقاد از رسانه ملی
رییس سازمان برنامه و بودجه با اظهار امیدواری از این که تا پایان سال، حتی تا ۳۰ اسفند، آخرین اعداد وصولی ۳۷ هزار میلیارد تومان را بین طرح های عمرانی توزیع کنیم، گفت: حال باید انتظار داشته باشیم که حاصل آن ها رشد اقتصادی شود؛ مرکز آمار ایران رشد اقتصادی برای ۹ ماه را حدود ۷٫۲ درصد با نفت، و ۵ درصد بدون نفت اعلام کرد.
نوبخت افزود: آن چه که بانک مرکزی با دو سال پایه ۸۳ و ۹۰ اقدام کرد که بر اساس آن رشد اقتصادی حدود ۱۱٫۶ درصد است و برای اولین بار دو رقمی شده است. مرکز آمار هم برای پاییز حدود ۸٫۹ درصد اعلام کرد.
وی با بیان این که از مسیر پرداخت این مبلغ‌ به طرح های عمرانی کمک کرده ایم، تصریح کرد: از انتظار رسانه ملی این است که تحقیق کند. این که چهار نفر در خیابان را پیدا کند که آیا در سفره خود احساس می کنید و بعد جمع بندی کند که اتفاقی نیفتاده است و این عدد نادرست است، اصلا زیبنده نیست.
سخنگوی دولت ادامه داد: اگر اعتبارات بیشتری می خواهند آن اعتبارات را منظور و خرج کنند اما به مردم درست گزارش دهند. این کار سخیفی است و از رسالت رسانه ملی خارج است.
نوبخت با بیان این که ممکن است نظر توده های مردم را جمع بندی کنند اما جواب کارشناسی این نیست، اظهار کرد: توضیح ما این است که بخشی از ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که دادیم، حقوق کارکنان شده و به سفره مردم بازگشته است.
وی یادآور شد: امسال ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان گندم خریدیم. در سال ۹۲ حدود ۴ هزار میلیارد تومان بود؛ یعنی ۱۰ هزار میلیارد تومان بیشتر. این پول مستقیم به گندم کار داده شد، تورم هم که تک رقمی بوده است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: هیچ ادعایی نمی کنم که با ۱۶ هزار میلیارد تومان وضع کارگران بهتر شده است. حالا شما یک نفر را در لاله زار نو پیدا کنید و بپرسید آیا پول در سفره شما اثر کرده است؟ ممکن است برخی از منتقدان این حرف ها را در شبکه مجازی برای القای شبهه بزنند اما زیبنده رسانه ملی نیست.
نوبخت خاطرنشان کرد: از همین جا از رئیس، معاونان و توده های کارکنان صدا و سیما که زحمت کش و شریف هستند، قدردانی می کنم. تیمی محدود سیاسی برخی از برنامه ها را حساب شده تهیه می کند که ما حساب آن ها را از حساب رسانه ملی جدا می کنیم اما مردم آن ها را به حساب صدا و سیما می گذارند.
وی گفت: خواهش من این است که اگر نمی دانند چگونه راستی آزمایی کنند، کارشناسان سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار و صنعت و معدن اطلاعات لازم را در اختیار آن ها قرار می دهند. رسانه ملی دانشگاه است، این دانشگاه مسیر درست را برای ارزیابی در اخیتار مردم قرار دهد و القای شبهه نکند.
سخنگوی دولت انتقاد خود را متوجه تیم سیاسی ویژه در صدا و سیما دانست و افزود: هدف این کار را بیش از تبیین، تخریب می دانیم که عدد اعلامی نهاد رسمی و قانونی کشور را با مصاحبه چهار نفر نادرست بدانند.

**افزایش دو برابری شاغلان/توضیحی بر وضعیت بازار کار
سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود به گزارشی از وضعیت بازار کار پرداخت و گفت: این گزارشات برپایه محاسبه ای که برای بازار کار از طریق نمونه گیری از پاییز ۹۲ تا پاییز ۹۵ انجام شده، می باشد.
نوبخت با بیان این که جمعیت ۱۰ ساله به بیشتر را جز سنین کار می دانیم، افزود: این جمعیت در پاییز ۹۲، ۶۳ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۱۲۸ نفر بودند که در پاییز امسال به ۶۵ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۳۰۲ نفر رسید. یعنی ۲ میلیون و ۳۵ هزار و ۱۷۴ نفر جمعیت ۱۰ ساله به بیشتر از آغاز دولت تا امروز اضافه شدند.
وی ادامه داد: البته همه آن هایی که در سن کار قرار می گیرند؛ متقاضی کار نیستند. نرخ مشارکت نشان می دهند که جویای کار به چه میزانی است. این نرخ در پاییز ۹۲، ۳۶٫۷ بود و در امسال ۳۸٫۹ درصد؛ یعنی ۲٫۲ واحد درصد نرخ مشارکت ما بالا رفت و متقاضیان کار بیشتر شدند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: جمعیت فعال در ۹۲، ۲۳ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۸۰۹ نفر بودند که متقاضی کار بودند. این عدد در پاییز ۹۵ به ۲۵ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۱۵۵ نفر رسید؛ یعنی می توانیم بگوییم ۲ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۳۴۶ نفر متقاضی کار بیشتر شدند.
نوبخت با طرح این سوال که آیا همه جمعیت فعال می توانند کار پیدا کنند؟ گفت: خیر. از این جمعیت در پاییز ۱۳۹۲، تعداد شاغلان ۲۰ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۶۰۳ نفر بودند و در پاییز ۱۳۹۵ جمعیت شاغل ما ۲۲ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۴۱۶ نفر شدند.
وی تصریح کرد: جمعیت شاغل ما یک میلیون و ۵۰۵ هزار و ۸۱۳ نفر افزایش یافتند و بقیه بیکار شدند. ۷۲۶ هزار و ۵۲۴ نفر شغل پیدا نکردند؛ یعنی دو برابر شاغل شده اند. به این ترتیب وضعیت بازار کار ما تا پاییز ۱۳۹۵ به این شکل تغییر داشته است.
سخنگوی دولت افزایش رشد اقتصادی را الزاما به معنای افزایش رشد اشتغال ندانست و گفت: کارفرمایان در زمان رکود، بر اساس موانع قانونی نمی توانند نیروی کار خود را اخراج کنند. به همین جهت در زمان رشد اقتصادی ترجیح می دهند از ظرفیت درون سازمانی خود استفاده کنند. یعنی رشد حتما همراه با اشتغال جدید نخواهد بود.

**لایحه دولت برای اشتغال روستاییان/رفع نابرابری حقوق بازنشستگان
نوبخت همچنین درباره جلسه امروز صبح با فراکسیون اشتغال مجلس هم افزود: در این جلسه درباره لایحه اشتغال دولت بحث شد که خواسته بودیم ۱٫۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه برای افزایش اشتغال روستاها استفاده شود تا مهاجرت به شهر انجام نشود.
وی ادامه داد: خوشبختانه با پیشنهاد دولت و موافقت مجلس و حتی تکمیل کردن اقدام مجلس برای سال آینده ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را برای رفع نابرابری های حقوق بازنشستگان صرف خواهیم کرد که امیداوریم گام نخست برای رفع نابرابری های دریافتی بازنشستگان انجام شود.
سخنگوی دولت تاکید کرد: از فروردین ماه هم تلاش می کنیم، حقوق مددجویان کمیته امداد و بهزیستی به اندازه ۲۰ درصد حداقل حقوق افزایش یابد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/