امروز جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
۱۲:۳۱:۵۵ - سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری : هر چه برخوردها جدی‌تر باشد ضریب امنیت و عدالت در نظام بیشتر خواهد شد.
ایرساگیل: عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه این به‌هیچ وجه قابل قبول نیست که عده‌ای حقوق‌های نجومی دریافت و برخی زیر خط فقر زندگی کنند گفت: هر چه برخوردها جدی‌تر باشد ضریب امنیت و عدالت در نظام بیشتر خواهد شد. به گزارش ایرساگیل، مدتی است که فیش حقوقی برخی از مسئولان و مدیران بانکی […]

ایرساگیل: عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه این به‌هیچ وجه قابل قبول نیست که عده‌ای حقوق‌های نجومی دریافت و برخی زیر خط فقر زندگی کنند گفت: هر چه برخوردها جدی‌تر باشد ضریب امنیت و عدالت در نظام بیشتر خواهد شد.

به گزارش ایرساگیل، مدتی است که فیش حقوقی برخی از مسئولان و مدیران بانکی در فضای مجازی و پس از آن در سایر رسانه‌های رسمی منتشر شده و به تبع آن برخی از مدیران دریافت کننده ارقام نجومی از سمت خود استعفا دادند. در همین ارتباط با آیت‌الله رضا رمضانی گیلانی به گفت‌و‌گو پرداختیم.

 از ویژگی‌های نظام اسلامی این است که مسئولان باید برای مردم الگو باشند و این سفارشی است که حضرت امیرالمؤمنین (ع) در نامه‌ خود به جناب مالک اشتر مورد تأکید قرار دادند و در روایات بسیاری بر آن اشاره شده است.

نگاه مسئولان در اسلام نسبت به قدرت باید ابزار‌ انگارانه باشد نه هدف‌محورانه چنانکه حضرت امیر(ع) می‌فرماید نباید از قدرت برای افزایش ثروت و سلطه بهره گرفت بلکه باید خود را خدمتگزار مردم بداند (سید القوم خادمهم) و احقاق حق و ابطال باطل کنند (وَ اللَّهِ لَهِیَ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ إِمْرَتِکُمْ إِلَّا أَنْ أُقِیمَ حَقّاً أَوْ أَدْفَعَ بَاطِلاً).

در تعابیر امام قدّس سرّه و مقام معظم رهبری مدّظلّه العالی نیز به‌صورت فراوان آمده که همه مسئولان در همه مراتب خود را خدمتگزار بدانند و همچنین باید الگو باشند.

این بسیار امر بدیهی و روشنی است؛ نظامی که بر اساس ادعای عدالت پایه‌ریزی شده با تجمل‌گرایی و اشراف‌گرایی به‌هیچ وجه سازگاری ندارد و به نظر می‌رسد آنچه که امروزه باید برای مسئولان مهم باشد این است که شرایط دنیای مسلمانان و کشور عزیز ما به‌گونه‌ای است که اگر بخواهیم یک مدل و سبک زندگی اسلامی را در دنیا معرفی کنیم باید از خود شروع و با عمل و رفتار خود ساده‌زیستی را ترویج کنیم.

 نظام اسلامی که درصدد آن است تا عدالت را در جامعه پیاده کند و این مسئله با اشرافی‌گری برخی مسئولان به‌هیچ وجه سازگاری ندارد به‌ویژه در زمانی که عده‌ای در گوشه و کنار کشور و حتی در نزدیکی‌های تهران با مشکلات اقتصادی جدی مواجه هستند و از خدمات عمومی مانند بهداشت محروم هستند.

البته اگر این مشکلات در این سطح هم نبود به هیچ وجه مناسب نیست که مسئولان در نظام اسلام زندگی اشرافی داشته باشند و البته افرادی که مسئولیتی را در نظام اسلامی می‌پذیرند باید خود را با زندگی معمولی و متوسط عادت دهند افزون بر اینکه اگر از سرمایه‌ای برخوردارند آن را در جهت زدودن فقر و ساماندهی مشکلات جوانان که پاداش اخروی فراوانی دارد هزینه کنند.

 این به‌هیچ وجه قابل قبول نیست و جای بسیار تاسف و تعجب است که پس از گذشت 37 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی عده‌ای حقوق‌های نجومی دریافت و برخی زیر خط فقر زندگی کنند و هزینه روزانه خود را نداشته باشند.

نباید تا این حدّ شکاف طبقاتی وجود داشته باشد و متأسفانه اخبار حقوق‌های نجومی پس از این همه تأکیدها به‌ویژه از جانب امام راحل و نیز مقام معظم رهبری جای غصه و تاسف فراوان است که چگونه برخی پس از این همه تأکیدها و این همه توقعات و انتظارات مردم باز هم مردم وفادار ما باید چنین گزارش‌های تأسف‌باری را بشنوند.

این به‌هیچ وجه برای ایران اسلامی قابل هضم نیست و از این رو به نظر می‌رسد مسئولان ضمن آنکه باید به شدت نسبت به این ناهنجاری اجتماعی و بی‌عدالتی برخورد کنند باید مسببان آن‌ را شناسایی کرده و حق و حقوق ملت را از آن‌ها بگیرند.

درضمن همه آن را به بیت‌المال که باید هزینه همه مردم شود واریز کنند حتی باید جلوی پاداش‌های بی‌رویه و خرج‌های بی‌حساب و کتاب در همایش‌ها و دادن سکه‌ها از بیت‌المال نظام به‌صورت جدّی گرفته شود و این مطالبه همه اصناف و اقشار جامعه است.

 عوامل متعددی از جمله افزایش حقوق با درصد بالا بدون استانداردهای نظام عدالت‌محوری و عدم جلوگیری از برخی ریخت و پاش‌ها وجود دارد که به‌نظر می‌رسد اگر اقدام عاجل و سریع صورت پذیرد به‌طور قطع جلوی این ریخت و پاش‌ها گرفته می‌شود و فقط باید اراده جمعی وجود داشته باشد و با این ناهنجاری‌ها مبارزه شود.

این‌ها آن منکرات اساسی و پایه‌ای است که باید جلوی آن گرفته شود و در این زمینه باید خود بدنه نظام از هر نوع فساد و آسیبی پاک باشد.

برای ما روشن است که مسئولان ارشد نظام اسلامی این اهتمام را دارد ولی باید در مقام عمل جدی‌تر برخورد کنند تا معاندان نظام از این موارد سوءاستفاده نکنند ضمن آن که همه باید پایبند به اصول و مبانی ارزشی نظام جمهوری اسلامی باشیم.

 آنچه که مهم است باید به هر شکلی جلوی این نوع پرداخت‌ها و ناهنجاری‌ها به هر دلیلی گرفته و هر آنچه که عامل این افزایش و مانند آن‌ها در هر دولتی و به هر دلیلی بود باید برچیده شود.

امروز مردم از همه توقع دارند که جلوی این خسران‌ها و آسیب‌ها به‌صورت جدی گرفته و مسببان این نوع ناهنجاری‌ها شناسایی و در صورت عمدی بودن محاکمه شوند.

نباید در این زمینه مسامحه کرد و همه باید بدانند هر چه برخوردها جدی‌تر باشد ضریب امنیت و عدالت در نظام بیشتر می‌شود و مردم بیشتر به مسئولان اعتماد می‌کنند.

امید است همه مسئولان از نتایج ناهنجار زندگی اشرافی‌گری در دنیا و کشور عزیز جمهوری اسلامی ایران عبرت بگیرند و به‌صورت ریشه‌ای با این ناهنجاری‌ها به‌صورت عملی نه شعاری برخورد جدی داشته باشند.

همه ما باید بدانیم و باور کنیم هر چه در این برخوردها جدی‌تر باشیم ضریب امنیت و اعتماد افزایش پیدا می‌کند و مقابل مقدمات نفوذ برای ایجاد اختلاس و افزایش بی‌اعتمادی گرفته می‌شود.

توصیه می‌کنم برای مبارزه با این نوع فسادها باید نهضتی را همه قوا با همکاری یکدیگر به‌وجود آورده و به احدی اجازه سوء استفاده داده نشود بلکه اگر مردم نمونه‌هایی از برخورد جدی قوه قضائیه را مشاهده کنند بهترین پشتیبان این مبارزه‌های انقلابی، ضروری و دینی هستند.

مهمترین نکته قابل توجه اینکه مبارزه با هر فسادی در نظام اسلامی به هیچ وجه نباید سیاسی شود بلکه باید جزء وظایف دینی و شرعی و قانونی و انقلابی و همه جریان‌ها و مهمتر از همه، قوای سه‌گانه باید به‌دنبال نهضت مبارزه با هر نوع فسادی در نظام اسلامی باشند./تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/