امروز جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
۱۷:۱۸:۲۳ - سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نامی جاوید در سیاره ی زهره دکتر آذراندامی
ایرساگیل:28 مردادسال روز درگذشت آذراندامی پزشك،محقق و باكتری شناس برجسته ایرانی است .  به گزارش ایرساگیل: آذر اندامی، معلم ابتدایی ، پزشك و پژوهش گر ایرانی بود كه در كوی “ساغر سازان” رشت متولد شد.او فرزند چهارم و تنها دختر خانواده بود. دوران ابتدایی را در دبستان بانوان زادگاهش با یك سال جهش تحصیلی به […]

ایرساگیل:28 مردادسال روز درگذشت آذراندامی پزشك،محقق و باكتری شناس برجسته ایرانی است . 

به گزارش ایرساگیل: آذر اندامی، معلم ابتدایی ، پزشك و پژوهش گر ایرانی بود كه در كوی “ساغر سازان” رشت متولد شد.او فرزند چهارم و تنها دختر خانواده بود. دوران ابتدایی را در دبستان بانوان زادگاهش با یك سال جهش تحصیلی به پایان رساند.

بار مسوولیت خانواده بیش تر به دوش مادرش بود. آذر هم مادر را در این كار تنها نگذاشت و برای كمك به او معلم خصوصی خانه توانگران شدهم زمان با اشتیاق دوزندگی و سوزن دوزی نیز می كرد و با تلاش به درس خواندن هم ادامه می داد.

پس از گرفتن مدرك پایان سال نهم آموزش همگانی از دبیرستان فروغ رشت، به سبب علاقه بسیاری كه به پیشه  ی معلمی داشت به دانش سرای مقدماتی رشت رفت تا بعدها بتواند معلم شود.

در سال ‪ ۱۳۲۴از دانش سرا با نمره های عالی فارغ التحصیل شد.اما چون سنش برای استخدام در آموزش و پرورش كم بود، یك سال به طور رایگان در دبستان های رشت درس داد و سال بعد یعنی ‪ ۱۳۲۵به طور رسمی به استخدام آموزش و پرورش در آمد.

علاقه او به ادامه ی تحصیل  سبب شد كه در حین كار بتواند سرانجام در سال ۱۳۲۹دیپلم طبیعی متوسطه ی  آن زمان را بگیرد و در سال ‪ ۱۳۳۱دركنكور دانشگاه تهران در رشته پزشكی شركت كند و پذیرفته شود.

او هم زمان با تحصیلات دانشگاهی  در یكی از مدرسه های جنوب شهر تهران هم درس می داد! چون برای گذراندن زندگی به این كار نیاز داشت. در سال۱۳۳۷ ‪ گواهی نامه دكترای پزشكی را گرفت و بی درنگ به گذراندن دوره تخصصی در رشته زنان و مامایی پرداخت و در عین حال در سازمان حمایت مادران و نوزادان به كار مشغول شد.

پس از دریافت مدرک به طور رسمی از استخدام آموزش و پرورش بیرون آمد و به استخدام وزارت بهداشت آن زمان درآمد و در انستیتو پاستور مشغول به كار شد.

خانم دكتر پورمنصور كه در انستیتو پاستور تهران كار می كند درباره او می گوید : وی ، زن زحمت كش و با اراده ای بود. كسی بود كه نه تنها خود را سرافراز كرد ، در این انستیتو هم یك روز دست از تلاش و پژوهش برنداشت و من زنی یه پشت كار و همت او ندیده ام.”

درهمین زمان بود كه طرح پژوهشی درزمینه باكتری شناسی عفونت های بیمارستانی را به انجام رساند و نتیجه آن را در مجله های معتبر پزشكی چاپ كرد .

در سالهایی كه در ایران و كشورهای منطقه وبا بسیاری را می كشت، دكتر اذر اندامی با واكسن مرغوب، به مبارزه با این بیماری پرداخت و افزون بر تامین نیاز كشور آن را به كشورهای همسایه روانه كرد وبه همین سبب به معاونت بخش میكروب شناسی سپس به ریاست بخش وبا و دیفتری رسید و به پاس كارها و تلاش شبانه روزی اش ، نشان علمی به او اعطا شد.

وی پس از مدتی با بهره گیری از بورس انستیتو به پاریس رفت ودر سال۱۳۴۶ ‪ گواهی نامه میكروب شناسی دریافت كرد و به میهن خود بازگشت و دوره تخصصی آزمایشگاه بالینی را در دانشگاه تهران گذراند.

در سال۱۳۵۳ ‪ دانش نامه ی  تخصصی علوم بالینی را اخذ كرد . چندین بار به كشورهای فرانسه و بلژیك سفر كرد و حاصل این سفرها مقاله های علمی ای بود كه در مجله های معتبر چاپ شد.

دكتر اندامی در سال ۱۳۵۷بازنشسته شد. پس از بازنشستگی سرپرست آزمایشگاه بیمارستان باهر بود. پس از مدتی در مطب همسر خود در تقاطع خیابان هفت چنار و حسام الدین (حسام السلطنه) در جنوب شهر به مداوای بیماری های زنان و زایمان مشغول شد.

در همین سالها بود كه اندك اندك بیماری در وجود او رخنه كرد وبه تومور مغزی دچار شد. البته می كوشید دیگران زیاد به این مساله توجه نكنند ، اما این وضعیت تا آن جا ادامه یافت كه یك روز در مطب، در حین معاینه یك بیمار تعادل خود را از دست داد و به زمین افتاد.

پس از معاینه ها و آزمایشهای فراوان پزشكان به این نتیجه رسیدند كه وی باید برای درمان به كشور دیگری اعزام شود .اما مراحل قانونی این كار به حدی به درازا كشید كه متاسفانه روز بیست و هشتم مرداد 1364  ‪ دكتر اندامی بر اثر آمبولی شش درگذشت.

پیكر این پزشك عالی قدر را در بهشت زهرای تهران به خاك سپردند. دكتر اندامی نه تنها در پهنه علم پژوهشگری كوشا بود ، بلكه در زندگی خانوادگی خویش هم همسری شایسته و مادری فداكار و نمونه بود. از او سه فرزند به یادگار مانده است.

دختر بزرگ او دكتر در فیزیك زمین است كه اكنون در مجله های فرانسه مقاله های پژوهشی منتشر می كند.

پس از درگذشت اندامی، دخترش با كوشش و تلاش فراوان توانست نام مادرش را به انجمن بین المللی نجوم برای ثبت در سیاره زهره پیشنهاد كند و این انجمن نیز به پاس كارهای علمی دكتر آذر اندامی آن را پذیرفت و وی نخستین زن ایرانی بود كه نامش برای همیشه بر سیاره زهره ، ثبت شد.

نام این بانوی ایرانی بر روی حفره ای در سیاره زهره به ثبت رسیده است و اینك در بلندای كهكشان،  نشان حضور یك بانوی گیلانی در سیاره زهره (ونوس)با افتخار هویداست.

ماهواره اكتشافی ماژلان در سال ‪ ۱۹۹۰میلادی به نقشه برداری از سیاره زهره ( ناهید یا ونوس ) اقدام نمود و ‪ ۸۰درصد از سطح سیاره را بررسی كرد.

در این پژوهش، ناهمواری سطح سیاره از نقطه نظر فعالیت های موسسه ی AIU كه از سال ‪ ۱۹۱۹تاكنون پیشگام نام گذاری سیاره بوده ، نام گذاری نقطه های موجود در سطح سیاره ی  ونوس انجام گرفت و با هماهنگی و تایید موسسه ی  یادشده، این نقطه ها به نام زنان نام دار جهان ثبت شد.( چون سیاره ونوس یا زهره به نام مونث است).

در این نام گذاری برای حفره هایی با قطر كم تر از ‪ ۲۰كیلومتر نام های عام مونث به صورت موقتی گذاشته شد. افزون بر آن نام حفره هایی با قطر بیش تر از ‪ ۲۰كیلومتر به صورت نام های همیشگی در نظر گرفته شد.

به پیشنهاد آژانس فضایی اروپا گودالی با قطر۳۰ کیلومتر در عرض جغرافیایی ۴۵/۱۷ و طول جغرافیایی ۵۵/۲۶ روی سیاره ی ونوس به نام دکتر آذر اندامی نام گذاری شد.

یادش گرامی باد

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/