امروز شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
20:28:52 - پنج‌شنبه 14 ژوئن 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معرفی پیش دبستانی‌های بدون مجوز به پلیس
ایرساگیل: مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: پیش دبستانی‌های بی‌مجوز غیرقانونی‌اند، از همین رو به اماکن نیروی انتظامی معرفی و کارشان متوقف می‌شود.

به گزارش ایرساگیل، مجید طهرانیان (مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش) با اشاره به آمار پیوستن مراکز پیش‌دبستانی‌هایی که تاکنون برای دریافت مجوز از آموزش و پرورش اقدام کرد‌ه اند گفت: ما در این‌باره مذاکرات گسترده‌ای با سازمان بهزیستی و همچنین جلساتی با کمیسیون‌های دولت داشته‌ایم و در همین راستا یک آیین‌نامه جدیدی در حال نگارش است که دولت نقطه نظرات دو دستگاه را برای این آیین‌نامه جمع‌آوری می‌کند. ما کارمان را آغاز کرده‌ایم تا چند روز گذشته حدود ۱۵۰۰مرکز پیش دبستانی که مربوط به سازمان بهزیستی بودند، در سامانه ما ثبت نام کردند.

طهرانیان ادامه داد: بر اساس تصمیمی که وزارت آموزش و پرورش گرفته است تمام آن مراکز پیش دبستانی که از دستگاه های دیگر مجوز دارند باید برای دریافت مجوز اقدام کنند. چندین مرجع در کشور مجوز پیش دبستان صادر کرده‌اند اما الان بر اساس قانون تنها مرجع صدور مجوز پیش دبستانی سازمان مدارس غیردولتی است، لذا ما اعلام کردیم هرکسی در این سامانه ثبت نام کند و کدرهگیری را به بگیرد مجوز موقت دارد و ظرف شش ماه باید پرونده و مدارکش را آماده تا مجوز رسمی را دریافت کند.

او افزود: همچنین تمهیداتی برای همه مراکزی که به شکل‌های مختلف مجوز گرفته‌اند و حالا می‌خواهند وارد حوزه آموزش و پرورش شوند انجام داده‌ایم. زیرا مقررات برخی از این مراکز با مقررات ما هماهنگی ندارد، از این رو باید تطبیق‌هایی صورت بگیرد که کمی زمانبر است.

وی در پاسخ به این سوال که سرانجام آن دسته از پیش دبستانی‌هایی که هنوز مجوز آموزش و پرورش را دریافت نکرد‌ه‌اند، چه می‌شود؟ گفت: این مراکز غیر قانونی‌اند که به اماکن نیروی انتظامی معرفی و کارشان متوقف می‌شود.

طهرانیان درباره طرح یک فضا شدن مراکز پیش دبستانی و مهدکودک‌ها توضیح داد: دراین رابطه آیین نامه‌هایی در حال تدوین است. کودکان زیر چهار سال در مهدکودک‌ها و کودکان چهار تا شش سال در پیش دبستانی‌ها آموزش می‌بینند. در این فرآیند کاری مجوزی که آموزش و پرورش صادر می‌کند صرفا برای پیش‌دبستانی‌هاست نه مهد کودک‌ها. از نظر قانونی صدور مجوز مهدکودک به عهده سازمان بهزیستی است ولی اخیرا قانونی که در مجلس شورای اسلامی ارائه شده مسئولیت نظارت در امور آموزشی و پرورشی مهدکودک‌ها را هم به آموزش و پرورش واگذار کرده‌ است.

او افزود: سابقا مهدکودک‌هایی که زیرنظر بهزیستی بودند از بدو تولد تا قبل دبستان ثبت نام می‌کردند اما اختلافی که الان وجود دارد مربوط به پیش دبستان‌هاست. سازمان بهزیستی معتقد است که مهدکودک‌ها از نظر سنی می توانند تا قبل از دبستان ثبت نام کنند. اما آموزش و پرورش معتقد است مهدکودک مقوله‌ای جدا از پیش دبستان است. به همین خاطر قانون گذار مهدکودک و پیش دبستان را تفکیک و اعلام کرده که مجوز پیش دبستان به عهده آموزش و پرورش و مجوز مهد کودک‌ها به عهده سازمان بهزیستی است.

طهرانیان ادامه داد:‌اتفاقی که از نظر اجرا در این حوزه می‌افتد این است که مراکز مهد کودک‌هایی که مربوط به بهزیستی هستند و تا سن شش سالگی ثبت نام می‌کردند و عملا پیش دبستان را هم پوشش می دادند حالا با اخذ دو مجوز رو به رو می‌شوند. یک مجوز پیش دبستانی و یک مجوز مهدکودک‌. این کمی کار را سخت می‌کند و ما هم اذعان داریم این مشکل ایجاد می‌شود ولی به عنوان آموزش و پرورش در جهت حمایت از بخش خصوصی مقررات ویژه‌ای را برای این گروه وضع خواهیم کرد که گرفتن مجوز آموزش و پرورش لطمه‌ای به سایر بخش‌های فعالیت مراکز مثل مهدکودک و استانداردهای موجود قبلی شان نزند.

وی با اشاره به آیین نامه پیش‌دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها گفت: در حوزه مهدکودک‌ها در این آیین‌نامه یک سری تعاریف بین ما، بخش خصوصی و سازمان بهزیستی هماهنگ می‌شود. به عنوان مثال اگر مهدکودکی به هر دلیلی تخلف کند طبق این آیین‌نامه باید بررسی شود که چگونه رسیدگی و چه جرایمی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در پایان در پاسخ به این سوال که آیا زمان بیشتری برای ثبت‌نام مراکز پیش دبستانی در نظر دارید؟ گفت: ما قاعدتا انعطاف لازم برای این کار را داریم. اما به نفع مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌هاست که زودتر اقدام کنند. زیرا پیش دبستانی‌ها پیش از ثبت نام یک بحث سنجش قبل از دبستان دارند این معاینات توسط وزارت آموزش و پرورش ساماندهی می‌شود. بچه‌هایی که در پیش دبستانی‌های آموزش و پرورش بوده‌اند برای مراجعه به مراکز سنجش هیچ مشکلی ندارند و آن‌هایی که در فرآیند ما نباشند و نتوانند نامه مدارس ما را دریافت کنند به مشکلات اجرایی بر می‌خورند به همین خاطر توصیه می‌شود مراکز هرچه سریعتر اقدام وحداقل کد رهگیری را دریافت کنند تا از این طریق امور اداری‌شان را پیگری کنند./ایلنا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/