امروز شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
۱۳:۴۱:۳۰ - سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان:بیکاری و فقر از عوامل بزهکاری است
ایرساگیل: معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان گفت: قطعاً با تقویت اخلاق، توجه به آموزه‌های دینی و الگوگیری از سیره و شیوه بزرگان دین، میزان کج رفتاری و کج اندیشی‌ها کاهش می‌یابد. به گزارش ایرساگیل،  دکتر جان احمد آقایی در جلسه  پیشگیری از وقوع جرم فومن که در سالن اجتماعات فرمانداری […]

ایرساگیل: معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان گفت: قطعاً با تقویت اخلاق، توجه به آموزه‌های دینی و الگوگیری از سیره و شیوه بزرگان دین، میزان کج رفتاری و کج اندیشی‌ها کاهش می‌یابد.

به گزارش ایرساگیل،  دکتر جان احمد آقایی در جلسه  پیشگیری از وقوع جرم فومن که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا با بیان اینکه این جلسه نخستین جلسه مدیریت شورای پیشگیری از جرم شهرستان است، اظهار کرد: بشر با ورود به هزاره سوم موفقیت‌های عجیبی و چشم گیری را در حوزه‌های مختلف صنعت، تکنولوژی و علم بدست آورده است.

وی با بیان اینکه کسب موفقیت‌های بشر در راستای بهتر زیستن است، افزود: تمام تلاش بشر در جهت خلق و ایجاد تکنولوژی، صنعت و… برای بهتر زیستن است.

آقایی با بیان اینکه باید دید آیا بشر توانسته به اهداف مدنظر دست یابد یا خیر، خاطرنشان کرد: اگر بشر به اهداف مدنظر رسیده است علت وجود بداخلاقی‌ها در جامعه بشری، کچ اندیشی‌ها در نظام اجتماعی دنیا و حتی در کشورهای مبتکر و ابداع این تفکر و بیش از حد در کشورهای جهان سوم چیست؟

معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه امروز مشاهده می‌شود جرائم سازمان یافته و طبقه‌بندی شده‌اند و از ابزارهای پیچیده استفاده می‌کنند، گفت: با ریشه‌ یابی می‌توان متوجه شد که بشر تک بُعدی رشد کرده است و اخلاق، تواضع، خوشرویی را که سرلوحه همه کارها می‌باشد را فراموش کرده است.

آقایی با بیان اینکه نگاه قرآن نگاهی پیشگیرانه است، تصریح کرد: همه پیامبران در جهت مراقبت، نظارت و کنترل بشر در جهان هستی ظهور و بروز کرده‌اند. کنترل و نظارت مهم‌ترین اهرم در جهت اصلاح و پیشگیری از آسیب‌ها است.

وی با بیان اینکه بشر از بدو نظام اجتماعی تاکنون در دو پدیده در امان نبوده است، متذکر شد: انواع امراض و بیماری‌ها و کج اندیشی و بزهکاری دو پدیده مذکور می‌باشند. کج اندیشی‌ها ، بداخلاقی‌ها، عدم مراقبت، عدم تزکیه نفس و خودخواهی منشأ همه جنایات است.

معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه بشر توانسته بر بسیاری از بیماری‌هایی که تهدید و آسیب بوده غلبه یابد و آن را درمان، اصلاح و پیشگیری کند، ادامه داد: با پیشگیری، آموزش، مراقبت، کنترل و نظارت، بسیاری از بیماری‌ها از بین رفت اما کج رفتاری و بداندیشی که نهایتاً منجر به بزهکاری می‌شود همچنان ادامه دارد و روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است.

وی با بیان اینکه با مطالعه نظام‌های انقلابی دنیا، متوجه خواهیم شد که فرانسه پس از انقلاب صنعتی موفقیت‌های چشمگیری را بدست آورده است، افزود: دنیای بشریت، امروز به نوعی در همه ابعاد مدیون انقلاب صنعتی فرانسه است.

آقایی به توجه و بررسی جامعه شناسان به آمار اطلس جنایی فرانسه اشاره کرد  وافزود: با بررسی‌ها مشخص شد رقم فراوانی آمار جنایی در فرانسه بیش از حد بالا رفته است، در تحقیق و پژوهش میدانی مشاهده شد نقش اخلاق در کلیه حوزه‌ها بدلیل تعطیلی کلیساها و عدم فعالیت و غفلت از حوزه دینی کمرنگ شده است.

معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه آمار جنایی در فرانسه در مدتی کوتاه با تقویت بنیان‌های دینی کاهش یافت، ابراز کرد: قطعاً با تقویت اخلاق، توجه به آموزه‌های دینی و الگوگیری از سیره و شیوه بزرگان دین، میزان کج رفتاری و کج اندیشی‌ها کاهش می‌یابد.

آقایی با بیان اینکه برگزاری این نشست با توجه به حضور مدیران شهرستان یک فرصت و ظرفیت مناسبی است، یادآور شد: مدیریت پیشگیری از وقوع جرم، مصداق یک مدیریت مشارکتی است.

وی با اشاره بر اینکه قانون پیشگیری از وقوع جرم مصور و قانون شد، افزود: هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه درآن مداخله دارند. ما در یک سرزمینی زندگی می‌کنیم که حاکمیت از آن فانون و آموزه‌های دینی است.

آقایی به اصل تفکیک قوا در اصل 57 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: هر سه قوه مستقل عمل می‌کنند و هیچ یک از قوه‌ها نمی‌توانند در کار یکدیگر مداخله کنند. مدیریت شورای پیشگیری در اصل 156 قانون اساسی در بند 5 به قوه قضائیه واگذار شده است.

معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه در راس این سه قوه ولایت مطلقه قرار دارد، ادامه داد: بنابراین مدیریت پیشگیری برخاسته از منویات مقام معظم رهبری است.

آقایی با بیان اینکه بیکاری، فقر و محرومیت ها از عوامل بزهکاری است، ابراز کرد: اشتغال می‌تواند بیکاری را حل کند که در حوزه سایر دستگاه‌ها قرار دارد و دستگاه قضایی نیز در این مهم می‌‌تواند موانع را رفع و برطرف کند.

وی افزود: مدیریت شورای پیشگیری از جرم بر عهده قوه قضائیه است این بدان معنا نیست که قوه قضائیه می‌تواند پیشگیری کند بلکه پیشگیری به صورت مشارکتی است، کار مشارکتی موفقیت را در پی خواهد داشت.

آقایی با بیان اینکه در شورای عالی مدیریت پیشگیری در سطح کشور روسای هر سه قوه عضو آن هستند، متذکر شد: سه قوه با مشارکت و همکاری، سیاستگذاری و راهبردها را مشخص می‌کنند که متناظر آن در استان و شهرستان است.

معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان به در پیش بودن ماه رمضان اشاره کرد و گفت: حاکمیت ما حاکمیتی دینی و فومن نیز شهری دینی است که بزرگان و علمای دینی طراز اول دنیای اسلام در این شهرستان ظهور و بروز کرده‌اند. با توجه به اینکه فومن شهری گردشگری است درخواست می‌شود از دادستان که با کمک مدیران شهرستان حرمت این ماه را حقظ کنند.

آقایی بر توجه و مراقبت انفال، تغییر کاربری اراضی و طرح هادی تاکید کرد و گفت: طرح هادی در جهت احیاء و اصلاح روستا است و مانع از مهاجرت به شهرها می‌شود.

وی با بیان اینکه بافت شهرهای شمالی به صورت متمرکز نمی‌باشد، تصریح کرد: طرح هادی برای تجمیع روستاها است، با توجه به اینکه بافت روستاها در استان‌های گیلان، مازندران  و گلستان به صورت پراکنده است در صورت اجرای طرح هادی ایجاد هر نوع تغییر و تحولی امکان‌پذیر خواهد بود.

اقایی متذکر شد: باید در  اجرای طرح هادی دقت شود؛ چرا که روستاها یا در حاشیه جنگل‌ها و یا در میان اراضی شالیزاری قرار دارند.

معاون قضایی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در پایان اظهار با تاکید بر حفظ سلامت خانواده اظهار کرد: امروز با بداخلاقی‌ها، تکثر جرائم و عناوین مجرمانه راهی جز پیشگیری نیست، پیشگیری به معنای اطلاع رسانی، آموزش، مراقبت، متوسل شدن به سیره و شیوه علماء و بزرگان دین است./ایسنا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/