امروز شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
۰:۳۱:۰۴ - پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مطالبه نفقه چگونه است؟
ایرساگیل:عقد ازدواج موجب ظهور آثار گوناگون اقتصادي ،حقوقي ، فردي و اجتماعي براي زن و شوهر مي شود و در اين وضعيت طرفين عقدصاحب حقوق و تكاليفي نسبت يه يكديگر مي شوند يعني هر كدام در مقابل برخورداري از حقوق اين قرار داد مكلف به انجام تكاليفي مي شوند در حقوق ايران و فقه اسلامي […]

ایرساگیل:عقد ازدواج موجب ظهور آثار گوناگون اقتصادي ،حقوقي ، فردي و اجتماعي براي زن و شوهر مي شود و در اين وضعيت طرفين عقدصاحب حقوق و تكاليفي نسبت يه يكديگر مي شوند يعني هر كدام در مقابل برخورداري از حقوق اين قرار داد مكلف به انجام تكاليفي مي شوند در حقوق ايران و فقه اسلامي مرد مسئول پرداخت نفقه است.

به گزارش ایرساگیل: عقد ازدواج موجب ظهور آثار گوناگون اقتصادي ،حقوقي ، فردي و اجتماعي براي زن و شوهر مي شود و در اين وضعيت طرفين عقدصاحب حقوق و تكاليفي نسبت يه يكديگر مي شوند يعني هر كدام در مقابل برخورداري از حقوق اين قرار داد مكلف به انجام تكاليفي مي شوند در حقوق ايران و فقه اسلامي مرد مسئول پرداخت نفقه است.

معاني لغوي و اصطلاحي نفقه

فقه در لغت به معناي آنچه انفاق كنند و ياصرف خرج معيشت عيال و اولاد ، نماينده هزينه زندگي عيال و اولاد . به بيان ديگر رفع نيازهاي مالي زن و هزينه گذران زندگي خانواده(خرجي) را نفقه گويند[1].
در معنايي ديگر نفقه به معناي خرج هر روزه، خرج نمودن درهم و مانند آن[2].
معناي اصطلاحي نفقه عبارت است از چيزي که زن براي معيشت به آن نيازمند است، مانند طعام، لباس، مسکن و آن­چه ميان مردم متعارف مي­باشد.[3]

مواد قانوني (مهم) مرتبط با نفقه:

قانون مدني:

ماده 1106 -در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است.
ماده1107 -نفقه عبارت است از همه نيازهاي متعارف و متناسب با وضعيت زن از قبيل مسكن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزينه­ هاي درماني و بهداشتي و خادم در صورت عادت يا احتياج به ­واسطه نقصان يا مرض.
ماده 1108-هرگاه زن بدون مانع مشروع از اداي وظايف زوجيت امتناع كند مستحق نفقه نخواهد بود.
ماده1109-نفقه مطلقه رجعيه در زمان عده بر عهده شوهر است مگر اين­كه طلاق درحال نشوز واقع شده باشد، ليكن اگر عده از جهت فسخ نكاح يا طلاق بائن باشد زن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود كه در اين صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت.
ماده 1110- در ايام عده وفات، مخارج زندگي زوجه عندالمطالبه از اموال اقاربي كه پرداخت نفقه به عهده آنان است (درصورت عدم پرداخت) تأمين مي­گردد.
ماده1111- زن مي­تواند در صورت استنكاف شوهر از دادن نفقه به محكمه رجوع كند در اين صورت محكمه ميزان نفقه را معين و شوهر را به دادن آن محكوم خواهد كرد.
ماده 1112 -اگر اجراي حكم مذكور در ماده قبل ممكن نباشد مطابق ماده (1129) رفتار خواهد شد.
ماده 1113 -در عقد انقطاع زن حق نفقه ندارد مگر اين­كه شرط شده يا آن­كه عقد مبني بر آن جاري شده باشد.
ماده 1114 -زن بايد در منزلي كه شوهر تعيين مي­كند سكني نمايد مگر آن­كه اختيار تعيين منزل به زن داده شده باشد.
ماده 1115 -اگر بودن زن با شوهر در يك منزل متضمن خوف ضرر بدني يا مالي يا شرافتي براي زن باشد زن مي­تواند مسكن علي­ حده اختيار كند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محكمه حكم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام كه زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.
ماده 1116 -در مورد ماده فوق مادام كه محاكمه بين زوجين خاتمه نيافته محل سكناي زن به تراضي طرفين معين مي­شود و در صورت عدم تراضي محكمه با جلب نظر اقرباي نزديك طرفين منزل زن را معين خواهد نمود و در صورتي كه اقربايي نباشد خود محكمه محل مورد اطميناني را معين خواهد كرد .
ماده 1127 -هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به يكي از امراض مقاربتي گردد زن حق خواهد داشت كه از نزديكي با او امتناع نمايد و امتناع به علت مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود.
ماده 1129 -در صورت استنكاف شوهر از دادن نفقه و عدم امكان اجراي حكم محكمه و الزام او به دادن نفقه زن مي­تواند براي طلاق به حاكم رجوع كند و حاكم شوهر را اجبار به طلاق مي­نمايد. همچنين است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.
ماده 642 قانون مجازات اسلامي: هر کس با داشتن استطاعت مالي، نفقه زن خود را در صورت تمکين ندهد يا از تأديه نفقه ساير اشخاص واجب­النفقه امتناع نمايد، دادگاه او را از سه ماه و يک روز تا پنج ماه حبس محکوم مي­نمايد.

ضمانت اجراي کيفري:

به موجب قانون هر کس با داشتن توانايي مالي، نفقه زن خود را در صورت تمکين پرداخت نکند، دادگاه او را به مجازات حبس محکوم خواهد کرد. توجه به اين امر ضروري است که زن مي­تواند هم الزام به پرداخت نفقه را با طرح دعواي حقوقي بخواهد و هم با طرح شکايت کيفري، مجازات شوهرش را به اتهام ترک انفاق طلب کند. اثر شکايت کيفري فوري بودن رسيدگي و امکان جلب و بازداشت شوهر در صورت مهيا بودن شرايط قانوني است.[4]

شرايط پرداخت نفقه:

1) عقد دائم: نفقه براي عقد ازدواج دائم مي‌باشد و در عقد موقت زن مستحق نفقه نمي باشد.
2) عدم نشوز زن: همين كه زن حاضر به ايفاي وظايف زناشويي باشد، مستحق نفقه خواهد بود و در صورت امتناع از وظائفي که قانوناً بر عهده اوست، مستحق نفقه نخواهد بود.
ويژگي­هاي نفقه زن (در مقايسه با نفقه اقارب يا خويشاوندان نسبي مثل برادر و…):
– نفقه ي زن مقدم بر نفقه­ ي اقارب است. بدين معني که اگر کسي توانايي مالي نداشته باشد که هم به زن و هم به خويشاوندان نسبي خود نفقه دهد نفقه زن بر نفقه ديگران مقدم مي­باشد.
– نفقه­ ي زن مشروط به فقر و يا تمکن مرد نيست، بدين معني که زن اگر چه ثروتمندباشد مي­تواند از شوهر مطالبه نفقه نمايد. ولي در نفقه­ي اقارب تمکن يک طرف و عدم تمکنطرف ديگر شرط است.
– زن مي­تواند نفقه­ ي زمان گذشته خود را مطالبه کند و براي وصول آن در دادگاه اقامه دعوي نمايد، در حالي که اقارب فقط نسبت به آينده مي­توانند مطالبه نفقه نمايند.
– نفقه زوجه يک تکليف است و در حقوق ايران زن هيچ­گاه مکلف به دادن نفقه به شوهر خود نيست، در حالي که نفقه اقارب يک تکليف متقابل است.
– طلب زن بابت نفقه يک طلب امتياز است و در صورت ورشکستگي يا فوت شوهر و عدم کفايت اموال او براي پرداخت ديون، به ساير بدهي­ها مقدم خواهد شد.ليکن براي اقارب چنين نيست مگر براي نفقه اولاد.[5]

آن چيزي که نفقه را ساقط مي­ کند:

– فقير بودن خود شخص منفق.
– نشوز زوجه.
– عقد موقت.
– اگر زن مرتد بشود.
– اگر مرد زن را لعان کند و فرزند خود را نفي کند.
– زن حامله در طلاق بائن[6].

محل مراجعه جهت طرح دعوي:

دادگاه­هاي خانواده شهرستان و بخش­ها

چگونگي طرح دعوي:

دعواي مطالبه نفقه، دعواي مالي است. در اين دعوا مي­توان صدور قرار تأمين خواسته را جهت توقيف اموال زوج درخواست کرد تا در فاصله­ي تقديم دادخواست و صدور رأي شوهر مبادرت به فروش اموال خود نکند.
و به موجب ماده­ي 642 قانون مجازات اسلامي ترک انفاق داراي جنبه­ي کيفري است و زن مي­تواند در دادسرا عليه شوهر شکايت کرده و تعقيب کيفري او را درخواست نمايد. اما دعواي کيفري تنها براي مجازات شوهر ثمربخش است و براي خواهان پولي به همراه نخواهد داشت. طرح دعوي کيفري مانع از طرح دعواي حقوقي نخواهد شد و بالعکس.
براي اثبات عدم پرداخت نفقه مي­توان به شهادت شهود و انجام تحقيقات محلي استناد نمود. در دادخواست مي­توان محکوميت زوج به پرداخت هزينه­ ي دادرسي را مطالبه نمود.
مستند به ماده­ي 20 قانون حمايت خانواده مي­توان ضمن درخواست نفقه، صدور دستور موقت مبني بر پرداخت مبلغي به عنوان نفقه به­طور علي­الحساب را از دادگاه درخواست کرد تا در مدت دادرسي تا قطعي شدن رأي دادگاه زن بدون هزينه زندگي نماند.[7]

سئوالات متداول در خواسته نفقه

سئوال:
معيار تعيين نفقه چه مي­باشد آيا ميزان مشخصي جهت دادن نفقه براي زن وجود دارد؟[8]
جواب:
معيار تعيين ميزان نفقه، وضعيت اجتماعي زن است نه توانمندي مالي شوهر. لذا اگر زن از خانواده­اي برخوردار از تمکن مالي باشد و شوهر داراي توانايي اقتصادي معمولي، شوهر بايد هزينه­ هاي زندگي زن را مطابق با وضعيت خانواده ­ي زن، تأمين و پرداخت نمايد.
سئوال:
آيا زن بلافاصله بعد از جاري شدن خطبه عقد مستحق گرفتن نفقه مي­گردد؟[9]
جواب:
بله، اما زن در صورتي مستحقق دريافت نفقه خواهد بود که نسبت به شوهرش تمکين کند. لذا اگر زن تمکين نداشته باشد، مرد تعهدي به پرداخت نفقه نخواهد داشت.
سئوال:
هرگاه شوهري، نفقه زن مستحق خود را ندهد آيا زن مي­تواند از مالي از شوهر که در دسترس است برداشت نمايد؟[10]
جواب:
بله، زن مي­تواند از دادگاه درخواست کند که مابه ازاي نفقه، مال مذکور را در اختيار زن يا هر شخص ديگري قرار دهد تا از محل آن مال، نفقه را استحصال و پرداخت نمايند.
سئوال:
زن حامله­ اي که طلاق گرفته، اعم از طلاق رجعي و يا بائن، آيا مستحقق دريافت نفقه مي­باشد؟[11]
جواب:
بله، تا زمان وضع حمل، زن مستحق دريافت نفقه خواهد بود.
سئوال:
در مدت عقد و قبل از ازدواج پرداخت نفقه چگونه مي­باشد؟[12]
جواب:
درزمان ميان عقد و انجام ازدواج، نفقه‌اي به زن تعلق نمي‌گيرد، مگر اينكه زن براي شروع به زندگي اعلام آمادگي كرده باشد ولي مرد از بردن همسرش خودداري كند كه در اين صورت زن مستحق دريافت نفقه است. در اين صورت زوجهبايد بتواند ادعاي خود را ثابت كند يعني يا بايد به نزديك‌ترين مجتمعقضايي محل سكونت خود مراجعه، اظهارنامه دريافت و آمادگي خود را اعلام كند يا اين كه چند نفر را به شهادت بگيرد و استشهاديه‌اي تنظيم كند. همچنين به زني كه بعد از عقد، شروع به زندگي زناشويي و رفتن به خانه شوهر را منوط به پرداخت مهريه كند، نفقه تعلق مي‌گيرد و مرد مكلف است نفقه وي را بپردازد.
سئوال:
آيا زن در ايام عده استحقاق دريافت نفقه را دارد؟[13]
جواب:
بله، در اين مدت زن بايد به مثابه زمان زوجيت از ناحيه مرد تأمين شود، ليکن اگر طلاق در حال عدم تمکين زن باشد، زن در اين مدت (عده) حق دريافت نفقه را نخواهد داشت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/