امروز جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
۱۴:۵۴:۵۶ - پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان: غارت بیت‌المال شیوه منافقان است
ایرساگیل: مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان گفت: اگر مسؤول و کارگزاری رفتار خائنانه به بیت‌المال مسلمانان داشته باشد نه تنها مسلمان نیست، بلکه طبق روایت حضرت رسول خدا(ص) منافق است. به گزارش ایرساگیل، حجت‌الاسلام عزت‌الله معتمد پیش از ظهر امروز در گردهمایی سیاسی پاسداران سپاه قدس گیلان اظهار کرد: از نظر اسلام خصلت […]

ایرساگیل: مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان گفت: اگر مسؤول و کارگزاری رفتار خائنانه به بیت‌المال مسلمانان داشته باشد نه تنها مسلمان نیست، بلکه طبق روایت حضرت رسول خدا(ص) منافق است.

به گزارش ایرساگیل، حجت‌الاسلام عزت‌الله معتمد پیش از ظهر امروز در گردهمایی سیاسی پاسداران سپاه قدس گیلان اظهار کرد: از نظر اسلام خصلت و ویژگی امانت و امانتداری جامع‌ترین اصول اخلاقی، بارزترین نشانه زندگی و حیات طیبه است.

وی افزود: در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) به صورت فوق‌العاده‌ای به موضوع حفظ رعایت امانت و امانتداری سفارش و تأکید شده است.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان با بیان اینکه امانتداری در فرهنگ و اندیشه توحیدی دارای معنا و مفهوم وسیع و گسترده‌ای است، گفت: خداوند در سوره احزاب می‌فرماید بار سنگین امانتداری به آسمان‌ها، زمین و ملائکه عرضه شد، اما آنها از تحمل آن ابا کردند و این بار سنگین را انسان پذیرفت و به دوش گرفت.

وی با اشاره به اینکه پس از حمل و پذیرش این امانت، انسان‌ها به سه گروه تقسیم شدند، گفت: گروهی مومنان نام گرفتند، گروهی مشرک شدند و گروهی نیز مهر نفاق بر پیشانی‌شان زده شده است.

معتمد ادامه داد: اگرچه در آیه شریفه امانت به تکلیف، مسؤولیت و ولایت تمام الهی اطلاق شده، اما براساس همین بایسته‌های وحیانی است که در گفتار رسول خدا و ائمه معصومین(ع) افراد و مصادیق «امانت» و «اهمیت امانتداری» بیان شده است.

به گفته وی، در روایات گاهی به نماز و قرآن و گاهی به انبیا و رهبران الهی و سنت و خط فکری آنها و گاهی نیز به پست، مقام، موقعیت اجتماعی و بیت‌المال مسلمین امانت اطلاق شده است.

این مسؤول افزود: براساس آیاتی در سوره مؤمنون به صراحت مشخص شده مؤمن کسی است که امانتدار باشد و امانت الهی را رعایت کند یعنی اگر امانتدار نباشد و اهل خیانت بوده باشد، مؤمن نیست.

وی با اشاره به فلسفه وجود پیامبران تصریح کرد: امانتداری در حاکمیت و جامعه دینی از چنان جایگاهی برخوردار بوده که امام صادق(ع) امانتداری را فلسفه و رمز و راز ارسال رسول می‌داند و می‌فرماید خداوند هیچ رسول و پیامبری را مبعوث نکرد مگر اینکه دو چیز جزء برنامه، مأموریت و شریعت او باشد که یکی راستگویی و دیگری امانتداری است.

معتمد اضافه کرد: در فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت(ع) معیار و ملاک سنجش اعتبار و انتخاب افراد و اعتماد به آنها در موقعیت‌ و منصب‌های اجتماعی همین خصلت و ویژگی امانتداری است.

وی با تأکید بر اینکه اگر مدیر، مسؤول و کارگزاری مرتکب رفتارها و اقدام‌های خیانتکارانه شود از مشروعیت و اعتبار ساقط است، گفت: نباید به بهانه سابقه و عملکرد و تلاش‌های برخی که امروز آلوده به سوءاستفاده‌های مالی و خیانت به بیت‌المال مسلمانان و حقوق دیگران شده‌اند، درصدد تبرئه و توجیه آنها باشیم.

به گفته مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان، کسانی که به فساد مالی و خیانت به امانت‌های اجتماعی و بیت‌المال مسلمانان آلوده شدند، باید به تلاش‌ها و سابقه آنها نیز بدبین شد و به دیده تردید به عبادات آنها نگریست.

وی افزود: رسول خدا(ص) در بیان نشانه‌ها و شاخص‌های اهل نفاق و منافقان می‌فرماید، اگر ملتی به فردی اعتماد کرد و او دچار خیانت به آن ملت و جامعه شد حتی اگر اهل نماز و روزه و عبادت باشد، منافق است.

معتمد، خیانت در امانت را خصیصه اهل نفاق و منفورترین عمل و زشت‌ترین گناه در مکتب توحیدی دانست و تصریح کرد: اگر مسؤول و کارگزاری رفتار خائنانه به بیت‌المال مسلمانان داشته باشد، او نه تنها مسلمان نیست بلکه طبق روایت رسول خدا(ص) منافق است و انسان خائن نیز به امانت خداوند یعنی آیین خدا، به امانت رسول خدا(ص) یعنی سنت او و نیز به امانت مومنان یعنی اموال و بیت‌المال مسلمانان خیانت می‌کند.

وی با بیان اینکه خیانت به بیت‌المال و حقوق دیگران، شیرازه عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی و توازن اجتماعی را به‌هم می‌ریزد، اظهار کرد: این خیانت موجب تزلزل در ستون‌ها و پایه‌های مستحکم حاکمیت و حکومت دینی می‌شود حتی اگر در رأس آن حکومت امام علی(ع) باشد.

این مسؤول ره‌آورد شوم خیانت به بیت‌المال در فرهنگ و بینش علوی را در سه بخش خلاصه کرد و ادامه داد: با این خیانت، اعتماد و اطمینان مردمی که بزرگ‌ترین سرمایه ملی هستند از حکومت و حاکمیت سلب شده و ضریب حمایت‌ها و پشتیبانی‌های مردمی از حکومت کاسته می‌شود.

به گفته وی، وقتی مردم این خیانت‌ها و غارت‌های بیت‌المال را ببینند در مقابل دشمنی دشمنان بی‌تفاوت می‌شوند و به تعبیری مقاومت و ایستادگی افول می‌کند و این به معنای سقوط و مرگ حاکمیت و حکومت است.

معتمد به سومین ره‌آورد شوم خیانت به بیت‌المال اشاره کرد و افزود: با این خیانت سرمایه‌های اقتصاد و ثروت ملی توسط عده‌ای اندک به تاراج و غارت می‌رود و نظام سیستم اقتصادی فلج می‌شود و توازن اقتصاد سالم در جامعه به هم می‌خورد و عدالت اجتماعی آسیب می‌بیند و در نتیجه فساد، فحشا و منکرات رونق بازار می‌شود.

وی اضافه کرد: حضرت علی(ع) به مدیران، مسؤولان، کارگزاران، استانداران و فرمانداران خود نامه می‌نویسند و با قاطعیت و صراحت می‌فرمایند مسؤولان و مدیران بدانند که این پست‌ها و مسؤولیت‌ها وسیله آب و نان و غارت بیت‌المال نیست، بلکه امانتی بر گردن آنهاست.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان حضرت امیرالمومنین(ع) را شهید مبارزه با خائنان به بیت‌المال دانست و گفت: حضرت علی قوام، بقا و استمرار هر انقلاب دینی و الهی را منوط به امانتداری و عدالت می‌دانند و هواپرستی، دین فروشی و نادیده گرفتن ارزش‌ها و اصول را دلیل خیانت به حقوق دیگران و بیت‌المال مسلمانان معرفی می‌کنند.

وی با انتقاد از پرداخت‌های نامتعارف و فیش‌های حقوقی برخی از مسؤولان و مدیران خاطرنشان کرد: با لحاظ همین مبانی فقهی، قرآنی و حقوقی بود که مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای در خطبه‌های نماز عید فطر فرمودند، دریافت حقوق‌های نجومی نامشروع است و این افراد باید مجازات شوند و لیاقت مسؤولیت در حکومت اسلامی را ندارند.

معتمد اظهار کرد: مبارزه با انحصارگرایی و انحصارطلبی و رعایت شایسته‌سالاری می‌تواند از عوامل مهم پیشگیری از چنین خسارت‌ها و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به اعتماد و اطمینان جامعه اسلامی باشد.

وی از آحاد ملت و علاقه‌مندان به امام راحل، انقلاب و شهدا خواست تا مراقب باشند و گفت: با وجود اینکه باید حساب این عده اندک را از مسؤولان و خدمتگزاران واقعی جدا بدانیم، اما حواس ما باشد تا مبادا برخی بخواهند به نام گشایش و توسعه اقتصادی و به بهانه کسب و کار و بهانه تعامل با دنیا، خواسته یا ناخواسته زمینه نفوذ و رخنه غارتگران و خیانتکاران به بیت‌المال مسلمانان را فراهم کنند./فارس

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/