امروز دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
12:08:48 - دوشنبه 20 آگوست 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قیمت دام زنده در آستانه عیدقربان چقدر است؟
ایرساگیل:وضعیت قیمت و عرضه دام زنده در آستانه عیدقربان دغدغه خریداران است چراکه پالس گرانی غیرمنطقی دامِ قربانی از طرف دلالان صادر می شود.

به گزارش ایرساگیل، این روزها با نزدیک شدن به عید قربان مردم در تکاپوی برگزاری یکی از بزرگترین اعیاد مذهبی خود هستند. همه ساله در این ایام به سبب افزایش تقاضا نگرانی‌های خاصی از حیث کمبود دام زنده و نوسان قیمت در بازار بوجود می آید چرا که افراد سودجو با برهم زدن نظم بازار در نظر دارند از این فرصت پیش آمده بیشتری سود را عاید خود کنند.

آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد که امسال هم بازار از این نوسان قیمت بی نصیب نخواهد بود چرا که در ماه‌های اخیر نوسان نرخ دلار انگیزه قاچاقچیان را برای خروج دام از کشور افزایش داده است. با وجود آنکه کمتر از سه روز به عید قربان زمان باقی است زمزمه التهاب بازار دام زنده به گوش می‌رسد. حال باید منتظر ماند و دید که سیاست وزارت جهاد کشاورزی در زمینه عرضه دام به کدام سمت و سو خواهد رفت.

برای اطلاع از آخرین وضعیت قیمت و عرضه دام زنده به سراغ مسئولان ذیربط می‌رویم تا از کم وکیف ماجرا با خبر شویم.

قیمت دام زنده ظهر روز عید قربان تعدیل می شود

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از بهبود عرضه دام نسبت به هفته گذشته در بازار خبر داد و گفت: با توجه به جلوگیری از خروج غیر قانونی دام از کشور و توزیع دام‌های د‌پو شده توسط دامداران در عید قربان کمبودی در توزیع نخواهیم داشت.

به گفته وی با توجه به وضعیت مناسب عرضه دام در میادین تصور ما بر آن است که مشکل خاصی از حیث نوسان قیمت در عید قربان پیش نیاید.

ملکی نرخ هر کیلو دام زنده در شهرستان‌ها را ۲۲ هزار تومان و در تهران را ۲۳ تا ۲۳هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در توصیه‌ای به افراد گفت: بر اساس تجربه سال‌های گذشته به افراد توصیه می‌کنیم از هجوم و تعجیل برای خرید دام در ابتدای صبح اجتناب کنند چرا که نرخ دام از ساعت ۱۰ تا ۱۱ در بازار شکسته می‌شود این در حالی است که ازدحام افراد تاثیر بسزایی بر قیمت‌ها خواهد داشت.

وی ادامه داد: در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران جایگاه‌های مشخصی برای خرید و ذبح دام تعبیه شده است که از افراد تقاضا می‌شود برای خرید به مراکز مشخص شده مراجعه کنند چرا که دامپزشک قبل و بعد از ذبح ،دام زنده و لاشه را بررسی می‌کند . با این وجود نگرانی‌ از حیث بیماری‌های مشترک دام و انسان وجود ندارد.

ملکی با اشاره به اینکه دام به اندازه کافی در میادین وجود دارد تاکید کرد:بعلت وجود به اندازه دام برای عرضه در عید قربان جای هیچگونه نگرانی مبنی بر افزایش غیر مترقبه قیمت‌ها در بازار وجود ندارد.

مشکلی در توزیع دام زنده وجود ندارد

حسین نعمتی رئیس اتحادیه دامداران ایران از توزیع مناسب دام در آستانه عید قربان خبر داد و گفت: در آستانه عید قربان روال توزیع و عرضه دام طبیعی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به گفته وی با وجود آنکه بسیاری از دامداران دام‌های دپو شده خود را در این ایام عرضه می‌کنند افزایش بیش از حد قیمت‌ها دور از ذهن است.

نعمتی در پاسخ به این سوال که آیا اظهار نظر برخی افراد مبنی بر کمبود عرضه دام در ماه‌های اخیر را تایید‌ می‌کنید؟ بیان کرد: طی دو سه ماه اخیر عرضه تمامی کالاها به دنبال نوسان نرخ دلار دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گرفت که این امر در مورد توزیع دام زنده نیز صدق می‌کند.

نعمتی قیمت دام زنده در بازار را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: هم اکنون نمی‌توان قیمت دقیقی برای دام زنده در آستانه عید قربان متصور شد.

زمزمه گرانی دام زنده در آستانه عید قربان به گوش می‌رسد

حسن شکوهی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی شهرستان ری با انتقاد از نوسان قیمت دام زنده در بازار اظهار کرد: با توجه به فراوانی خروج دام از کشور بازار تعریف چندانی ندارد چرا که افراد با قیمت‌های دلخواه اقدام به عرضه دام زنده در بازار می‌کنند .

وی با اشاره به اینکه امکان پیش‌بینی قیمت دام زنده در عید قربان وجود ندارد ،گفت: هم اکنون نرخ هر کیلو دام زنده ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان است که در روزهای آتی به سبب کمبود در بازار ممکن است با افزایش مجدد قیمت روبرو شویم.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی شهرستان ری ادامه داد: با توجه به آنکه در ماه‌های اخیر نوسان نرخ دلار انگیزه قاچاقچیان را برای خروج غیر قانونی دام از کشور افزایش داد از مسئولان و دستگاه‌های ذیربط انتظار می‌رفت که با همکاری یکدیگر از این پدیده شوم جلوگیری می‌کردند تا با مشکل کمبود عرضه در آستانه عید قربان در بازار روبرو نشویم.

نرخ هر کیلو دام زنده ۲۵ هزار تومان/ احتمال افزایش مجدد قیمت در بازار دور از انتظار نیست

منصور پوریان رئیس شورای صادر کنندگان دام زنده درباره آخرین وضعیت عرضه دام زنده در آستانه عید قربان اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن عید قربان، امسال آمادگی توزیع نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

پوریان با اشاره به اینکه مشکلی در تامین و توزیع دام زنده وجود ندارد بیان کرد: البته گرانی موجود در بازار ،مصرف کنندگان را با مشکلات متعددی روبرو کرده است که انتظار می‌رود مسئولان ذیربط نظارت بیشتری در بازار داشته باشند تا افراد سودجو نتوانند سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.

به گفته وی با وجود آنکه کمتر از سه روز به عید قربان زمان باقی است اما فروش دام زنده نسبت به مدت مشابه سال قبل تعریفی ندارد.

رئیس شورای صادرکنندگان دام زنده قیمت دام در عید قربان را پیش‌بینی کرد و گفت:‌ با توجه به ازدیاد تقاضا و سودجویی عوامل واسطه احتمال افزایش مجدد قیمت در بازار دور از انتظار نیست . این در حالی است که در بخش دام سبک تقاضا برای خرید دام با نرخ‌های کمتر از ۲۰ هزار تومان وجود دارد.

راه‌اندازی ۱۰۴ مرکز عرضه دام در سطح استان تهران

اصغر برائی نژاد مدیر کل دامپزشکی استان تهران درباره آخرین وضعیت تعداد مراکز عرضه دام زنده اظهار کرد: امسال ۱۰۴ مرکز تحت پوشش شهرداری ، ‌کشتارگاه و مراکز خیریه در سطح استان تهران در نظر گرفته شده است.

به گفته وی ۳۵۰ کارشناس دامپزشکی و ۸۵ روحانی در این مراکز بر ذبح و کشتار دام زنده نظارت دارند.

برائی نژاد در پایان در توصیه‌ای به خانوارها گفت: به افراد توصیه می‌شود خرید و ذبح دام را در مراکز مجاز انجام دهند چرا که به سبب گرمای هوا نگرانی‌هایی مبنی بر بیماری مشترک میان دام و انسان به ویژه تب کریمه کنگو وجود دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/