امروز شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
۱۵:۳۲:۳۵ - دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
غلامحسين عباسی/ انتخاب اول!
ایرساگیل: در اینجا ما با آب، بازی نمی کنیم بلکه سرنوشت، منافع و امنیت بیش از ۲.۵ میلیون گیلانی مطرح است‌. همانطور که در ابتدای نوشتار آمد جایگاه استانداری به فردی با ابعاد مختلف نیاز دارد. به گزارش ایرساگیل، ماراتن سیاسیون گیلان برای انتخاب استانداری بومی به مراحل حساسی رسیده است. گزینه های متعددی مطرح […]

ایرساگیل: در اینجا ما با آب، بازی نمی کنیم بلکه سرنوشت، منافع و امنیت بیش از ۲.۵ میلیون گیلانی مطرح است‌. همانطور که در ابتدای نوشتار آمد جایگاه استانداری به فردی با ابعاد مختلف نیاز دارد.

به گزارش ایرساگیل، ماراتن سیاسیون گیلان برای انتخاب استانداری بومی به مراحل حساسی رسیده است. گزینه های متعددی مطرح شده اند اما درشرایط کنونی به استثنای دو نفر که ممکن است “گل” داشته باشند بقیه، جفت پوچند.

احتمالا تاکنون وزارت کشور و مدیران ارشد ملی تصمیم خود را گرفته اند اما از باب روشنگری ما این دو گزینه را معرفی و مقایسه می کنیم:

۱-کیوان محمدی که ازسوی گروهی دیگر از اصلاح طلبان، قاطبه اعتدالگرایان و حامیان دولت تدبیر و امید مورد پشتیبانی قرارگرفته اند.

۲- هادی حق شناس نماینده اسبق انزلی که ازسوی گروهی از اصلاح طلبان و ۸نفر از نمایندگان مجلس که ۵ نفرشان ازمخالفان و منتقدان دولت تدبیر و امید هستند، مورد حمایت قرار گرفته اند.

*حالا قبل از آنکه به مقایسه این دو عزیز، بپردازیم ازجایگاه نماینده دولت دراستانها، کوتاه سخن میگوییم. استاندار به عنوان نماینده عالی دولت باید توانایی شناخت، برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر فرآیندهای سیاسی، امنیتی، عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان را داشته باشد. در واقع استاندار باید فردی با تجربه ای در ابعاد مختلف باشد.

*حال به مقایسه دو بزرگوار می پردازیم:

۱-کیوان محمدی از بچه مذهبی های قبل از انقلاب است که با پیروزی انقلاب، درسال ۵۸ به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رشت می پیوندد. درسال ۵۹ به دفتر سیاسی ستاد مرکزی تهران مامور می شود و درسال ۶۰ به اتفاق چند تن دیگر دفتر سیاسی منطقه ۳ سپاه را در چالوس تاسیس می کنند. درسال ۶۲ معاون بسیج نظامی گیلان می شود و تا سال ٦٤ و ورود به دانشگاه، در سپاه می ماند. در این دوره ي زمانی احتمالا سن اقای حق شناس تک رقمی بوده پس مقایسه منطقی وجایز نیست.

۲-کیوان محمدی پس از ورود به دانشگاه درسال  ۶۴بمدت۳۲ سال است كه ارتباطش با مراکز علمی ودانشگاهی قطع نشده، و سالهاست که در کسوت معلمی دانشگاه قرار دارد. در این خصوص هم حق شناس عزیز در مقایسه از رزومه قابل توجهی برخوردار نیست.

۳-درطی ایام فوق الذکر، در چند دوره به عنوان مامور، کیوان محمدی مدیر کلی استانداری های گیلان وهر مزگان را تجربه کرده و با استاندارانی نظیر آقایان خرم، درازگیسو، طاهایی، مرحوم سیدزاده و صوفی همکاری داشته است. در این حوزه هم مهندس حق شناس عزیز از تجربه وشناخت کافی بر خوردار نیست و دستگاه استانداری را به خوبی نمی شناسد.

۴-درحوزه فرهنگی کیوان محمدی بمدت ۷ سال مشاور پژوهشی ارشاد اسلامی گیلان در دوره مرحوم شهید انصاری‌ و دکتر مهدوی بود و سالها سردبیری فصلنامه وزین “فرهنگ گیلان”را بر عهده داشته و دارد. محمدی در همین حیطه، در کنار استاد خود دکتر طالقانی یکی از موسسان و کارگزاران موزه میراث روستایی گیلان بود که نقش مهمی در حفظ، احیا و گسترش فرهنگ سنتی استان دارد. دراین حیطه هم رزومه برادر عزیز ما نامشخص است.

۵-درحیطه اجتماعی، کیوان محمدی سالهاست به عنوان استاد جامعه شناسی ومردم شناسی دانشگاه گیلان، با فرآیندهای اجتماعی و آسیب های اجتماعی استان و کشور آشناست و آقای حق شناس…

۶-درحیطه سیاست نظری و عملی، محمدی از معدود شخصیت های استان است که تجربه چند ساله تدریس اصول علم سیاست و درس های تابعه آن را در کارنامه دارد و در عمل سیاسی نیز دبیری حز ب اعتدال را از سال۸۰ تا کنون برعهده دارد. استقامت و پایداری او در خط اعتدال مخالفان گه گاه بی انصافی را در مقابل او قرار داده است. او در انتخابات ۸۴،۸۸،۹۲،۹۶ نقش مبرز و فعالی داشته است و حمایت گروه هایی از اصلاح طلبان از وی ریشه در هم گرایی او در طی این سالها دارد. در حالیکه وجه سیاسی جناب حق شناس قابل بحث است. چگونه ۵ تن از نمایندگان مخالف و منتقد دولت تدبیر و امید به ایشان گرایش دارند؟ و از سوی دیگر افراطیون چپ نیز ایشان را تایید می کنند؟ چه تعهداتی به این گروه ها داده شده که به چنین نقطه ای رسیده اند؟ چگونه از پس این تعهدات بر خواهند آمد؟ و… اصولا نقش و جایگاه هادی حق شناس در دو انتخابات اخیر چه بوده است؟ درحالیکه نقش کیوان محمدی در هر دوانتخابات بارز و آشکار بود.

۸-درحیطه اقتصادی جناب حق شناس از اطلاعات خوبی برخوردارند و در این حوزه مقالات ارزنده ای ارائه داده اند ولی کیوان محمدی هم مسئولیت لااقل یکی از مهمترین سازمانهای اقتصادی استان را به نیکی عهده دار بوده و با زیر وبم اقتصاد استان، آشنایی دارد که نقش مهمی در برنامه توسعه استان خواهد داشت.

۹-درحیطه قوه مقننه جناب حق شناس از تجربه بالاتری برخوردارند و اگر قرار بود شخصی برای مجلس کاندیدا کنیم قطعا ایشان ارجحیت داشتند ولی استاندار، درحیطه قوه مجریه قرار دارد و تجربه اجرایی می خواهد و تجربه اجرایی ایشان صرفا درحیطه بنادر و کشتیرانیست! آیا تجربه در این حیطه خاص برای استانداری استان پیچیده ای چون گیلان کفایت میکند؟

۱۰-ارتباط نزدیک معاون رییس جمهور و اعتماد او به محمدی قابل مقایسه با هیچ فرد دیگری نیست و شاید تا سالها گیلان و گیلانی به چنین فرصتی برای توسعه دست نیابد. بهتر است بیشتر بیندیشیم و گیلان را فدای منافع باندی وگروهی خود نکنیم.

*سخن آخر:

ما هم بادوست عزیزمان موافقیم که کشتی طوفان زده گیلان “دریانوردی مجرب” می خواهد اما رزومه اقای حق شناس گویای آن نیست که دریا نوردی طوفان دیده باشند! ضمنا دریای بیکران و پیچیده اجتماعی با اقیانوسی پر آب تفاوت دارد. در اینجا ما با آب، بازی نمی کنیم بلکه سرنوشت، منافع و امنیت بیش از ۲.۵ میلیون گیلانی مطرح است‌. همانطور که در ابتدای نوشتار آمد جایگاه استانداری به فردی با ابعاد مختلف نیاز دارد. حق شناس عزیز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، عمرانی و خصوصا امنیتی از شناخت، دانش و تجربه کافی برخوردار نیست. او سالهاست که در فضای استان قرار ندارد. به همین دلایل است كه اعتدالگرایان، حامیان دولت تدبیر و امید و طیف وسیعی ازاصلاح طلبان، محمدی را مقدم برحق شناس میدانند. ما معتقدیم که اگر ۶ نفر صاحب ثروت و مکنت عنان اصلاح طلبی را رها می کردند توافق و همگرایی همه گروه ها به راحتی حاصل میشد و ماجرا به اگر و مگر کشیده نمیشد! نهایتا اینکه هر تصميی هیئت محترم دولت در این خصوص می گیرند مورد تایید و حمایت همه ی اعضای مجمع مشورتی توسعه مرکز استان گیلان می باشد.

غلامحسين عباسي
رئيس مجمع مشورتي توسعه مركز استان

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
تابناك وب اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://invest.lahijan.ir/ کانال تلگرام ایرسا گیل باشگاه بدنسازی مجید