امروز جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
۱۲:۱۲:۳۸ - سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روحانی در همایش گرامیداشت هفته قوه قضائیه: درباره فیش‌های حقوقی “غفلت” شده/ در برابر قوه قضائیه بخل‌ورزی نمی‌کنیم/ به اشتغال میلیونی نیاز داریم
ایرساگیل: رئیس‌جمهور  غفلتی در زمینه فیش‌های حقوقی صورت گرفته است، باید معضل حقوق‌های نامتعارف درمان و برخورد شود. به گزارش ایرساگیل، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در همایش گرامیداشت هفته قوه قضائیه ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امیرالمومنین علی(ع) گفت: حضرت علی(ع) اسوه بزرگ برای اجرای عدالت است، علی(ع) بود که در شیوه اجرا، […]

ایرساگیل: رئیس‌جمهور  غفلتی در زمینه فیش‌های حقوقی صورت گرفته است، باید معضل حقوق‌های نامتعارف درمان و برخورد شود.

به گزارش ایرساگیل، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در همایش گرامیداشت هفته قوه قضائیه ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امیرالمومنین علی(ع) گفت: حضرت علی(ع) اسوه بزرگ برای اجرای عدالت است، علی(ع) بود که در شیوه اجرا، عدالت را رعایت می‌کرد و می‌گفت در برابر یک ضربتی که وارد آمده فقط یک ضربت زده شود، به علی(ع) و قضاوت‌هایش در برابر همه جهانیان و مدعیان حقوق بشر و عدالت افتخار می‌کنیم.

وی ضمن گرامیداشت ایام سالگرد شهادت شهید دکتر بهشتی اظهار داشت: شهید بهشتی شخصیتی کم‌نظیر در تاریخ روحانیت است، او در فهم احکام دین و فقیه بودن به معنای واقعی کلمه در مدیریتش فوق‌العاده بود. جهان‌دیده و آشنا به جهان بود. در ادب و اخلاق فردی به مانند او کمتر می‌شناسیم، فروتن و متواضع بود و  مظلوم‌ زیست و مظلوم چشم از جهان فرو بست و با هیچ جمله‌ای نمی‌توان شهید بهشتی را تعریف کرد، جز کلام امام(ره) که فرمود بهشتی یک ملت بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بهشتی بنیان‌گذار قضای اسلام نوین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که اگر بخواهیم در قضای قوانین از علمای بزرگ نام ببریم از شهید مدرس در آغاز مشروطه و از شهید بهشتی در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی می‌توان نام برد.

روحانی با بیان این مطلب که امروز در شرایطی هستیم که نیازمند به یک قوه قضائیه قوی، به روز، چابک و قوه قضائیه‌ای که بتواند پناهگاهی برای مردم سرزمین ما باشد، داریم گفت: اگر مردم ما شب به راحتی می‌توانند در کنار خانواده خود سر به بالین استراحت بگذارند، به دلیل وجود یک قوه قضائیه تواناست. یک قوه قضائیه باید بی‌طرف در زمینه رفع مخاصمات و مبارزه با مجرمین و ایجاد عدل و داد در جامعه باشد، لذا ما باید قدردان این قوه قضائیه، مسئولین قضائیه و قضات محترم در جهت ایجاد امنیت در کشور باشیم.

وی تصریح کرد: اگر امروز کسانی حاضر هستند سرمایه و مایملک خود را روی زمین بگذارند و فعالیت اقتصادی انجام دهند، به دلیل اعتماد به قوه قضائیه است و گرنه این سرمایه در مسیر غیرشفاف و غیرمولد به کار گرفته می‌شد و یا حتی اگر سرمایه‌ای از خارج کشور وارد این سرزمین می‌شود باز هم به دلیل وجود یک قوه سالم و عادلانه قضائیه در این کشور است.

رئیس‌جمهور اعتماد عمومی مردم به قوه قضائیه را مهمترین ملاک و اولویت دانست و گفت: قوه قضائیه قبل از آنکه به بحث رفع تخاصم بپردازد و به شکایات مردم رسیدگی کند و احقاق حق کند، باید قبل از همه آنان مورد اعتماد جامعه باشد که هر مقدار اعتماد مردم به قوه قضائیه بیشتر شود در آن جامعه امنیت قضایی بیشتر خواهد بود و لذا نحوه بیان فعالیت قوه قضائیه و شفافیت کار آنان برای اعتماد به مردم مهم است.

روحانی بر همین اساس خاطرنشان کرد: برای مردم ما مهم است که آگاه شوند کسانی که خودسرانه به سفارت یک کشور خارجی برخلاف قانون و خلاف امنیت ملی حمله کردند، عاملان و آمرانشان نیز به خوبی مشخص است که قوه قضائیه چگونه با آنان برخورد می‌کند و چگونه اجرای احکام را به سمع و نظر مردم می‌رساند و این به معنای آن است که یک کشور در برابر امنیت سفارتخانه‌های خارجی مسئولیت دارد و امنیت بخشی از سرزمین آن کشور را بر دوش و عهده می‌گیرد.

وی اضافه کرد: اگر مردم ما نسبت به این‌گونه مسائل به خوبی و با شفافیت آگاه شوند، در دستگاه قضایی چه شده به همان نسبت اعتبار و اعتماد مردم به قوه قضائیه افزایش خواهد یافت و حتی اعتماد جهان به کشور ما نیز بیشتر خواهد شد. ما دنبال این نیستیم که دیگران برای ما کف می‌زنند یا نمی‌زنند، مهم این است که ما در بین افکارعمومی خوب عمل کنیم و عدل اسلامی را به رخ جهانیان بکشیم که اینجا سرزمین مولایمان امیرالمومنین(ع) است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر مردم بدانند که اموال‌شان و پول این بیت‌المال و پول نفت به مردم را عده‌ای چگونه به یغما بردند و می‌خواهند بدانند این سازماندهی از کجا بوده و چه کسانی مجوز صادر کردند و چه کسانی برنامه‌ریزی کردند و پول در اختیار فرد یا افرادی قرار دادند، پول‌ها کجا مصرف شد و به کجا رفت، اینها مهم است و مسئولیت قوه قضائیه را بیشتر می‌کند، چرا آنچه که برای مردم مهم است ختم یک پرونده نیست، بلکه بالاتر از ختم پرونده ختم سوالاتی است که در اذهان مردم است.  قوه قضائیه همان‌گونه که ختم یک پرونده را اعلام می‌کند باید ختم سوالاتی که در ذهن مردم است را نیز به پایان برساند و ثمره آن هم ایجاد امنیت و اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضاست.

روحانی با بیان اینکه در بحث اعتماد مردم به نظام بخش بزرگی از وظیفه بر عهده قوه قضائیه و بخش دیگر بر عهده دستگاه اجرایی و بخش دیگر نیز بر عهده قوه مقننه و سایر ارکان نظام است که اگر اعتماد مردم به نظام حاصل نشود و یا تضعیف شود، بی‌تردید بزرگ‌ترین سرمایه که سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به نظام است را از کف داده‌ایم، لذا قوه قضائیه اولین مسئولیتش ایجاد اعتماد بیشتر در جامعه است، اظهار داشت: مردم بنا به پشتوانه قوه قضائیه باید احساس کرامت و عزت کنند و باید حقوق شهروندی‌شان محترم شمرده شود که اگر مردم در جامعه احساس تحقیر کنند ممکن است به هر گناه و خیانتی دست بزنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اصل 156 قانون اساسی، این اصل را جزو وظایف قوه قضائیه دانست و گفت: براساس این اصل مشخص شده که قوه قضائیه باید در زمینه احقاق حقوق عمومی مردم و گسترش اصل آزادی تلاش کند. مردم باید احساس کنند قوه قضائیه حامی آزادی مردم است. اگر دستگاه دیگر یا حتی قوه دیگری حق آزادی مردم را مورد تجاوز قرار داد، قوه قضائیه آزادی مردم را تضمین کند. باید همان‌گونه که احساس می‌کنند قوه قضائیه در برابر مجرم از حقوق آنان دفاع می‌کند، از آزادی‌شان نیز دفاع خواهد کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه به فیش‌های حقوقی نجومی اشاره کرد و افزود: همین موضوع فیش‌های حقوقی برخی مدیران نشان می‌دهد که غفلتی در این زمینه صورت گرفته، به هر حال ما سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت، دیوان محاسبات را داریم که ورود می‌کنند، حتی دیوان عدالت اداری را نیز داریم، اما در عین حال سال‌هاست توافقی رخ داده و در برخی موارد حقوق‌های غیرمتعارف گرفته شده که هم باید با این معضل برخورد شود و حتما برخورد می‌کنیم و نتیجه آن را به استماع و گوش مردم خواهیم رساند و هم باید حواس‌مان جمع باشد که  اکثریت قاطبه مدیران ما سالم هستند و نباید تلاش و ایثار و خدمت آنان مورد خدشه قرار گیرد. اینجا هم نیاز به کمک هر دو قوه و یا هر سه قوه را داریم.

روحانی با تاکید بر مبارزه با مقوله رانت و فساد در جامعه تاکید کرد: اگر می‌خواهیم اقتصاد و اشتغال سالم داشته باشیم که قدرت ملی در کنار اقتصاد و اشتغال سالم به وجود می‌آید، باید در جامعه با رانت و فساد به صورت جدی مبارزه کنیم.

وی با اشاره به کاهش رقم قاچاق کالا از عدد 25 میلیارد به 15 میلیارد آن را قانع‌کننده ندانست و گفت: حتی 5 میلیارد هم قابل قبول نیست. اساسا چرا باید اجازه دهیم در این کشور قاچاق کالا صورت بگیرد، آن هم در مواردی سازمان یافته شکل می‌گیرد. همه نیروهای امنیتی که مسئولیت بر عهده دارند هم بخش مرزبانی و مسائل مربوط به آن باید با تمام توان در کنار قوه قضائیه با فساد مبارزه کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به روش پیمایشی شدن فروش گازوئیل اظهار داشت: این روند بسیار خوب بود. چنانچه در طول یک سال مصرف گازوئیل 9 درصد کاهش یافت./تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/