امروز دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
11:23:10 - یکشنبه 9 آوریل 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روحانی: فناوری هسته ای برای کشور ضرورت است
ایرساگیل: رئیس جمهوری در مراسم روز ملی فناوری هسته ای گفت: فناوری هسته ای برای کشور ضرورت است.قای روحانی در مراسم روز ملی فناوری هسته ای افزود : بسیار خوشحالیم که  بیستم  فروردین  امسال  گرامیداشت  فناوری هسته ای ما با ایام  میلاد  با سعادت  مولایمان  امیرالمومنین علی (ع) قرین گشته گرچه کشور و ملت ما  […]

ایرساگیل: رئیس جمهوری در مراسم روز ملی فناوری هسته ای گفت: فناوری هسته ای برای کشور ضرورت است.قای روحانی در مراسم روز ملی فناوری هسته ای افزود : بسیار خوشحالیم که  بیستم  فروردین  امسال  گرامیداشت  فناوری هسته ای ما با ایام  میلاد  با سعادت  مولایمان  امیرالمومنین علی (ع) قرین گشته گرچه کشور و ملت ما  هر چه دارد  از رهنمودهای قرآن مجید ، پیامبر اسلام و مولای ما امیرالمومنین  و ائمه هدی  (ع) بوده وخواهد بود .

به گزارش ایرساگیل و به نقل از ایرنا وی گفت :یاد همه  شهیدان ، امام شهیدان  و بویژه شهدای هسته ای را در این روز پرافتخار گرامی می داریم  هر سال که ما  در بیست فروردین  در چنین مکان هایی  اجتماع کردیم  روزهای خوشحال کننده ای بود  برای اینکه  جوانان غیور و  پرتلاش ما  با مدیریت  انقلابی و جهادیشان  گام هایی در مسیر فناوری هسته ای به جلو برداشته بودند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه  امسال  مواجه  با  حرکت  بسیار عظیمی شدیم افزود :  ۴۲ پروژه در طول  سال ۹۵ یعنی در طول یکسال اخیر  به ثمر نشسته است ۵ پروژه را  شما در این  سالن  شاهد بودید  بقیه پروژه ها را هم  در نمایشگاه  ما دیدیم و  از سوی  متخصصان  راجع به آنها  توضیح داده شد .
آقای روحانی گفت : مگر امکان پذیر است یک سازمان ،  یک ملت و جوانهای غیوری  بدون مدیریت علمی،  انقلابی ، جهادی و بسیجی بتوانند در یک سال ۴۲ پروژه مهم را به ثمر برسانند  و برای ملت  ما  و جهانیان  به نمایش بگذارند که  انرژی هسته ای در بخش های مختلف  زندگی ما  بروز و ظهور دارد .
وی خاطر نشان کرد : از این  پمپ که در نیروگاه  بوشهر استفاده می شود  و  در زمینه  تولید  برق هسته ای است  تا این  سانتریفیوژ سنگ که برای صنعت  نفت  ما  کاربرد  دارد  و تا پروژه هایی که  در ساغند یزد دیدیم که چگونه در انواع  معادن ما به کار گرفته می شود  و به چه زیبایی  سنگ های پرعیار را  از کم عیار  جدا می ساخت  تا  پروژه ای که در البرز ما  شاهد افتتاح آن بودیم و برای یک  نوع  اسکن  جدید ، تد اسکن  رادیو داروهای لازم را تولید می کند تا سیستم  شتاب دهنده در قزوین  که می تواند  در بسیاری از علوم  و فنون  به کمک ما بیاید.
رئیس جمهور  ادامه داد : همه اینها نشان می دهد  فناوری هسته ای برای کشور ما  یک ضرورت است و اینکه رهبر معظم انقلاب ما  همواره  بر ادامه این فناوری تاکید می کردند  تاکید و اصراری درست  و به حق بوده است.
امروز همچنین رئیس جمهوری از سه دستاورد خاص که یک مورد در استان قزوین، دیگری در استان البرز و سومی راه اندازی کارخانه سورتینگ در استان یزد با ویدئو کنفرانس بهره برداری کرد.
نمایشگاهی از فعالیت های هسته ای هم در حاشیه این نشست بر پا شده است.
بیستم فروردین سال ۱۳۸۵ خبر دستیابی ایران به فناوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد.
رونمایی دو دستاورد سازمان انرژی اتمی و سه مرکز مهم هسته ای
دکتر حسن روحانی رییس جمهور روز یکشنبه و در مراسم یازدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای که با حضور نمایندگان و سفرای کشورهای خارجی برگزار شد، از دو دستاورد مهم سازمان انرژی اتمی رونمایی کرد.

طراحی و ساخت سانتریفیوژ سنگ و طراحی، ساخت و تست پمپ کندانس دمای بالا RG مورد نیاز واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر، دو دستاورد مهم سازمان انرژی اتمی هستند که در این مراسم رونمایی شد.

سانتریفیوژ سنگ

از این سانتریفیوژ در حوزه نفت و اکتشافات، به منظور ارزیابی میادین نفتی، نمونه سنگی از این میدان موردنظر نمونه برداری شده و با حرکت دورانی، پارامترهایی از جمله تراوایی نسبی و فشار مویینگی سیال درون نمونه را اندازه گیری می کند و از این طرق ویژگی های نفتی میدان را تخمین می زند.

طراحی، ساخت و تست پمپ کندانس دمای بالا RG

طراحی، ساخت و تست پمپ کندانس دمای بالا RG مورد نیاز واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر با کارفرمایی مدیریت بومی سازی شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی است که ساخت این نوع پمپ کندانس دمای بالا برای اولین بار در داخل کشور و با هزینه یک چهارم قیمت نمونه خارجی انجام گرفت.

بهره برداری از سه مرکز مهم هسته ای

همچنین در  این مراسم، سه مرکز تولید و توسعه رادیوداروهای سیکلوترون  در استان البرز، مرکز بومی پرتودهی صنعتی در قزوین و پروژه خردایش و پرعیارسازی سنگ اورانیوم مجتمع معدنی ساغند روز یکشنبه  با حضور رییس جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانس بهره برداری شد.

مرکز تولید و توسعه رادیوداروهای سیکلوترون در استان البرز

مرکز پژوهش و تولید رادیوداروهای سیکلوترون که از مهم ترین پروژه های ملی سازمان انرژی اتمی محسوب می شود، با همکاری طرف های اروپایی و مطابق الزامات GMP طراحی و ساخته شده است.

این مرکز شامل ۷۵۰ متر مربع فضای اداری، HVAC و تاسیسات و ۳۵۰ متر مربع فضای کلین روم است.

مهمترین محصول این مرکز، رادیوداروی  FDG است که جهت تصویربرداری پت مورد استفاده قرار می گیرد و  نیاز بیش از ۱۰ بیمارستان را تامین کند.

دیگر محصول  مهم و استراتژیک این مرکز، ژنراتور ژرمانیوم-گالیوم (پارس گالوژن) است که با تولید آن، ایران به عنوان پنجمین کشور تولید کننده جهانی و تنها تولید کننده آسیایی این محصول شناخته شده است.

مرکز بومی پرتودهی صنعتی در قزوین

این مرکز با اولین شتاب دهنده بومی و  ارائه چهار باریکه خروجی متفاوت در راستای افقی و عمودی با انرژی های ۵ و ۱۰ مگا الکترون و حداکثر توان ۱۰۰ کیلووات ، آماده ارائه خدمات در کاربردهای مختلف بوده و علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم ۵۰ نفر ، نقش زیادی در افزایش تولید واحدهای نیازمند به خدمات پرتودهی و در نتیجه اشتغال غیر مستقیم خواهد داشت.

پروژه خردایش و پرعیارسازی سنگ اورانیوم مجتمع معدنی ساغند یزد

به منظور افزایش راندمان کارخانه تولید کیک زرد اردکان و کاهش هزینه های حمل ماده معدنی از معدن به کارخانه فرآوری، لازم است تا سنگ معدن استخراج شده از معادن زیرزمینی و روباز مجتمع ساغند خردایش، دانه بندی و پرعیارسازی گردد. به این منظور پروژه خردایش و پرعیارسازی (رادیومتریک سورتینگ) مجتمع معدنی ساغند طراحی، ساخت و اجرا گردید.

بازدید از نمایشگاه دستاوردهای سازمان انرژی اتمی

رییس جمهوری همچنین در حاشیه این مراسم از نمایشگاه دستاوردهای سازمان انرژی اتمی ایران در یازدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای بازدید کرد و با توضیح مهندسان، مدیران و متخصصان صنعت هسته ای کشور در جریان آخرین دستاوردها و پیشرفت های دانشمندان کشورمان در حوزه های مختلف انرژی اتمی قرار گرفت.

اتصال ماشین سانتریفیوژ IR8 به خط خوراک جهت تزریق گاز UF6، طراحی و ساخت یاتاقان مغناطیسی فعال، طراحی و ساخت موتور الکتریکی سانتریفیوژ اولترا با سرعت ٨٠ هزار دور در دقیقه، طراحی و ساخت اولترا سانتریفیوژ سنگ، طراحی و ساخت اولترا سانتریفیوژ آزمایشگاهی، آماده سازی اولین پایلوت تحقیقاتی جداسازی ایزوتوپ های پایدار در سایت فردو، واحد خردایش و پرعیارسازی کانسنگ اورانیوم مجتمع معدنی ساغند، طراحی و ساخت سیستم گمانه نگاری دیجیتال اسپکترال گاما برای تعیین پرتوزدایی در لایه های زمین، بهره برداری از مرکز تولید و توسعه رادیو داروهای سیکلوترون در استان البرز، تولید و توسعه رادیو داروها، سامانه لیزری ضد حساسه و ردیاب الکترونیک، طراحی و ساخت دستگاه طیف سنجی جرمی با روش شمایش گاما، تجهیزات مربوط به نگهداری آب سنگین، ارتقا کیفیت و خلوص آب سنگین تولید شده در پسابرجام، طراحی و ساخت مجتمع مجازی سوخت صفحه ای جدید راکتورهای تحقیقاتی و طراحی و تولید نسل اول تابلوهای بومی تغذیه و کنترل زنجیره های غنی سازی از جمله دستاوردهای سازمان انرژی اتمی کشور در سال ٩٥ است که در این نمایشگاه مورد بازدید رییس جمهوری قرار گرفت.

رونمایی دو دستاورد سازمان انرژی اتمی و سه مرکز مهم هسته ای

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/