امروز سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
۱۹:۰۸:۵۵ - جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رشد ۴۶ درصدی افرادی که بدون کار هم درآمد دارند در مقابل افرادی که هرچه کار می‌کنند، حقوقی دریافت نمی‌کنند!
ایرساگیل: آمارهای مربوط به وضعیت فعالیت افراد بالای ده سال نشان می دهد که بخشی از افراد جامعه بدون آن که فعالیت خاصی انجام دهند و یا شغلی داشته باشند درآمد کسب می کنند که از آن ها با عنوان افراد با درآمد بدون کار یاد می شود. همچنین در این سال ها افرادی نیز بوده اند که کار کرده اند اما نتوانسته اند حق و حقوق خود را دریافت نمایند.

به گزارش ایرساگیل و به نقل از تابناک، در سال های اخیر رسانه ها همواره آمارهایی از بازار نیروی کار را تحت پوشش قرار داده اند که یا مربوط به شاغلین بوده است و یا مربوط به بیکاران. اما در نه سال اخیر بخش دیگری در بازار کار در حال رشد بوده اند که در گزارشات از آن ها با عنوان افراد با درآمد بدون کار یاد شده است.
کسانی که بدون داشتن شغلی خاص و یا بدون انجام فعالیتی خاص توانسته اند درآمد داشته باشند. این افراد درست نقطه مقابل کسانی هستند که شاغل محسوب می شوند و فعالیت و کار می کنند اما در پایان ماه و حتی بعضاً پایان سال نمی تواند حق و حقوق خود را دریافت کنند و به تعبیری در مقابل کار کردن درآمدی ندارند.
مرکز آمار ایران در گزارش های خود پیرامون نتایج آمارگیری نیروی کار، جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر را بر حسب فعالیت به دو دسته عمده تقسیم بندی می کند: جمعیت فعال و جمعیت غیرفعال.
جمعیت فعال خود به دو دسته “شاغلین” و “بیکاران” تقسیم بندی می شود و جمعیت غیرفعال نیز به چهار دسته “محصل”، “خانه دار”، “دارای درآمد بدون کار” و “سایر و اظهارنشده” تقسیم بندی می شود. بنابراین افراد با درآمد بدون کار در تقسیم بندی ها در زیرمجموعه افراد غیرفعال در اقتصاد قرار می گیرند و افراد شاغل بدون درآمد در زیرمجموعه جمعیت فعال قرار می گیرند.
همان گونه که عنوان شد، بررسی روند سهم افراد دارای درآمد بدون کار از کل افراد ۱۰ ساله و بیشتر جامعه در نه سال اخیر نشان می دهد که سهم این افراد رشد کرده است. سهم این افراد در نه سال اخیر از ۵٫۷ درصد (۳ میلیون و ۴۹۶ هزار و ۷۰۶ نفر) در سال ۱۳۸۸ به ۷٫۸ درصد (۵ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۱۹۲ نفر) در سال ۱۳۹۶ رسیده است. یعنی در طول نه سال سهم افراد با درآمد بدون کار از کل جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر، افزایش یافته و تعداد این افراد ۴۶ درصد رشد داشته است.

رشد ۴۶ درصدی افرادی که بدون کار هم درآمد دارند در مقابل افرادی که هرچه کار می‌کنند، حقوقی دریافت نمی‌کنند؟!
همچنین در طی یک سال یعنی بین سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، سهم این افراد با رشد ۰٫۴ درصدی از ۷٫۴ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۷٫۸ درصد در سال ۱۳۹۶ رسیده است. همان گونه که از نمودار پیداست این جهش در سال ۱۳۹۶ در حالی رخ داده است که تا قبل از آن، سه سال پیاپی سهم این افراد از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر ثابت بوده است.

رشد ۴۶ درصدی افرادی که بدون کار هم درآمد دارند در مقابل افرادی که هرچه کار می‌کنند، حقوقی دریافت نمی‌کنند؟!
حالا پرسش اولی که در این زمینه مطرح می شود این است که تعداد افراد با درآمد بدون کار و افراد شاغل بدون درآمد در سال ۱۳۹۶ چند نفر بوده است؟
همان گونه که در بالا ذکر شد تعداد افراد بادرآمد بدون کار در سال ۱۳۹۶، ۵ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۱۹۲ نفر بوده است.
پیرامون افراد شاغل بدون درآمد نیز باید گفت که هر چند که آمار رسمی در مورد این گونه افراد وجود ندارد اما می توان با استناد به اخبار منتشر شده این گونه عنوان نمود که آمار افراد شاغل بدون درآمد نیز در طی سال های اخیر در حال رشد بوده است و این موضوع در سال ۱۳۹۶ نیز به دلیل شرایط خاص پیش آمده برای اقتصاد ایران تشدید شده است. به عنوان نمونه می توان به کارگران کارخانه های هپکو اراک، آذرآب اراک، نیشکر هفت تپه و … اشاره نمود. کارگرانی که در سال ۱۳۹۶ خبرهای بسیاری پیرامون عدم دریافت حق و حقوقشان در رسانه ها منتشر شد.
حالا که تا حدودی با افراد شاغل بدون درآمد آشنا شدیم پرسش دوم این است که افراد با درآمد بدون کار چه کسانی هستند؟

برای پاسخ به پرسش دوم شاید اولین قشری که در این زمینه به ذهن می رسد، بازنشستگان باشند. در سال ۱۳۹۶ بر اساس گزارش های آماری نه ماهه (آخرین گزارش رسمی موجود) تعداد مستمری بگیران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی یک میلیون و ۷۳۰ هزار و ۸۹۸ نفر بوده است. همچنین طبق گزارش های آماری نه ماهه (آخرین گزارش رسمی موجود) تعداد مستمری بگیران بازنشسته صندوق بازنشستگی کشوری یک میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۵۹ نفر بوده اند. بنابراین در مجموع در نه ماهه سال ۱۳۹۶، آمار مستمری بگیران بازنشسته دو میلیون و ۸۵۴ هزار و ۱۵۷ نفر بوده است. پس از ۵ میلیون و ۱۴۲ هزار و ۱۹۲ نفر افراد با درآمد بدون کار در سال ۱۳۹۶، دو میلیون و ۸۵۴ هزار و ۱۵۷ نفر مستمری بگیر بازنشسته بوده اند.

رشد ۴۶ درصدی افرادی که بدون کار هم درآمد دارند در مقابل افرادی که هرچه کار می‌کنند، حقوقی دریافت نمی‌کنند؟!
در مورد جمعیت باقیمانده افراد بادرآمد بدون کار در سال ۱۳۹۶ که تعداد آن ها دو میلیون و ۲۸۸ هزار و ۳۵ نفر بوده است و رقم قابل توجهی هم می باشد می توان این فرضیه ها را پیرامون منبع درآمدی آن ها مطرح کرد که بدون فعالیت خاصی به دست آمده است: این افراد یا سپرده ای در بانک داشته اند و از سود آن درآمد کسب می کرده اند، یا از محل پرداختی یارانه ها امورات زندگی خود را گذرانده اند، یا از طریق سوداگری در بازارهای ارز، طلا، سکه، خودرو، مسکن و … درآمد کسب می کرده اند و به زبان ساده تر با دلالی درآمد کسب می کرده اند.
و پرسش سومی که مطرح می شود این است که میزان افزایش افراد با درآمد بدون کار در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۵ چند نفر بوده است؟
برای پاسخ به پرسش سوم نیز باید گفت که طبق محاسبات انجام شده میزان افزایش جمعیت افراد با درآمد بدون کار در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۵، ۳۰۳ هزار و ۶۷۱ نفر بوده است. از این تعداد، ۱۳۴ هزار و ۹۶۳ نفر به دلیل آن که به جرگه بازنشستگان پیوسته اند در این گروه افراد با درآمد بدون کار قرار گرفته اند اما مابقی جمعیت که تعداد آن ها ۱۶۸ هزار و ۷۰۹ نفر می باشد از مواردی که در پاسخ پرسش دوم ذکر شده است، بدون هیچ فعالیت خاصی درآمد کسب کرده اند.
در انتها باید به این تناقض آشکار در اقتصاد ایران که طی سال های اخیر همواره در حال رشد بوده است یک بار دیگر اشاره نمود که برخی افراد در اقتصاد ایران وجود دارند که کار می کنند اما حق و حقوق و درآمدی ندارند و برخی نیز وجود دارند که کار نمی کنند اما درآمد دارند. این رویه باید توسط مسئولین مربوطه اصلاح شود. به عنوان مثال پیرامون افراد شاغل بدون درآمد می توان با نظارت بیشتر بر کارخانه ها و کارگاه ها و بررسی وضعیت آن ها حداقل تعداد این گونه افراد را کاهش داد و پیرامون افراد با درآمد بدون کار (البته آن دسته از افرادی که جزء بازنشستگان محترم نمی باشند) هم می توان با راه اندازی سامانه های نظارتی مثل سامانه ملی املاک و اسکان برای شناسایی خانه های خالی و مالیات ستانی از آن ها در راستای کاهش دلال بازی در بازار مسکن و کاهش جمعیت این گونه افراد کوشید.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/