امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
۱۹:۱۸:۱۳ - شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رتبه بیست وچهارم گیلان در بالاترین نرخ تورم فروردین ۹۷
ایرساگیل: معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان گفت:در فروردین‌ماه ۹۷، استان گیلان در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و چهارم بالاترین نرخ تورم کشور است.

به گزارش ایرساگیل، از اعلام نرخ تورم کالاها و خدمات نقاط شهری و روستایی فروردین ۹۷، اظهار کرد: نرخ تورم کل کشور و استان در فروردین به ترتیب ۸٫۱ و ۷٫۳ درصد می‌باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان ادامه داد:اجرای طرح قیمت آمارگیری از کالاها و خدمات مورد مصرف خانوارهای شهری و روستایی یکی از مهم‌ترین طرح های مرکز آمار ایران است که با همکاری معانت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها‌ در مناطق شهری و روستایی با مراجعه به واحد ها عرضه کالا و خدمات مصرفی خانوارها و قیمت گیری کالاهای منتخب اجرا می‌گردد.

وی با بیان اینکه شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی به ‌عنوان معیار سنجش تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، مهم‌ترین ابزار اندازه‌گیری میزان تورم در اقتصاد کشور است،تصریح کرد:کاربردهای اساسی و متنوع این شاخص در برآورد قدرت خرید پول کشور، اندازه‌گیری روند درآمد و هزینه واقعی خانوارها، تعدیل مزد و حقوق و محاسبه حساب‌های ملی،اهمیت و جایگاه شاخص مزبور را در بررسی و برنامه‌ریزی اقتصادی نشان می‌دهد.

این مقام مسئول عنوان کرد:برای محاسبه شاخص قیمت و نرخ تورم کشور و استان‌ها، مجموعه‌ ۴۵۰ قلم از سبد کالاها و خدمات مورد مصرف خانوار‌ها(به طور عمده کالاها و خدماتی عمومی،روزمره و پرمصرف مورد استفاده توسط خانوار)،هرماه قیمت‌گیری شده و مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد.

طیفوری گفت:نرخ تورم محاسبه ‌شده از تغییرات شاخص قیمت،صرفا بیانگر آهنگ و روند رشد(مثبت یا منفی) قیمت‌ها نسبت به مقدار مشابه در دوره زمانی و استان مورد نظر است؛بنابراین ممکن است در یک ماه چند کالای خاص افزایش قیمت داشته باشند، ولی هنگامی افزایش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات رخ می‌دهد که این افزایش، در شمار قابل ‌توجهی از کالاها و خدمات و متناسب با ضریب اهمیت تخصیص‌ یافته به هر گروه از کالا یا خدمات تعریف ‌شده در سبد خانوار روی دهد لذا افزایش قیمت چند کالا یا خدمت محدود، در بین ۴۵۰ قلم از سبد کالا و خدمت مورد بررسی، ممکن است بر تغییر نرخ تورم تاثیر قابل‌ توجهی نداشته باشد. همچنین هنگامی ‌که بیان می‌شود نرخ تورم در یک استان، کمتر(بیشتر) از استان دیگری است،لزوما به این معنا نیست که سطح عمومی قیمت‌ها در این استان نیز پایین‌تر(بالاتر) از آن استان است، بلکه فقط می‌توان رشد قیمتی را براساس نرخ تورم بین استان‌ها مقایسه کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح جهت قیمت‌گیری کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری و روستایی در هر ماه به بیش‌‌ از ۳ هزار کارگاه ارائه کالا و خدمات مصرفی خانوارها در بیش از ۱۰ منطقه آماری نمونه شامل هفت منطقه شهری(اعم از شهرهای رشت و شهر‌های لنگرود،لاهیجان،بند‌رانزلی،منجیل، آستارا و…) و بیش از ۲۰ منطقه روستایی(به تفکیک در شهرستان آستانه ‌اشرفیه،رودسر،سیاهکل،لنگرود،تالش،رضوانشهر،فومن،شفت،صومعه‌سرا‌، رودبار، رشت و…) مورد مراجعه و آمارگیری قرار می‌گیرند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، درخصوص نتایج نرخ تورم فروردین ماه، بیان کرد: استان گیلان در فروردین‌ماه، در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و چهارم بالاترین نرخ تورم کشور است.

طیفوری افزود: بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان کرمانشاه با ۱۰٫۹ درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۶٫۴ درصد بوده است. همچنین چهار استان همجوار قزوین، مازندران، اردبیل و زنجان به ترتیب با ۷٫۶، ۷٫۷، ۸٫۳ و ۶٫۷ درصد دارای رتبه‌های نوزدهم، هجدهم، دوازدهم و بیست و هشتم و نیز استان ساحلی گلستان با ۹٫۸ درصد دارای رتبه ششم بالاترین نرخ تورم هستند.

وی اظهار کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب ۱۱٫۲ و ۹٫۲ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۶٫۹ و ۶٫۶ درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با اشاره به نرخ تورم شهری نیز یادآور شد: این نرخ در کل کشور و استان در اسفند‌ماه به ترتیب ۸ و ۷٫۳ درصد می‌باشد. از این ‌رو استان گیلان در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و دوم بالاترین نرخ تورم کشور می‌باشد. همچنین چهار استان مجاور این استان، یعنی استان‌های قزوین، مازندران، اردبیل و زنجان به ‌ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، هفدهم، دهم و بیست و نهم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه ششم بالاترین نرخ تورم کشور هستند. در همین راستا، بالاترین نرخ تورم شهری کشور مربوط به استان لرستان با ۱۱٫۱ درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۶٫۵ درصد بوده است.

وی به نرخ تورم روستایی نیز اشاره کرد و گفت: این نرخ در کل کشور و استان در فروردین‌ماه به ترتیب ۸٫۳ و ۷٫۱ درصد می‌باشد. استان گیلان در فروردین‌ماه، در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و سوم بالاترین نرخ تورم کشور می‌باشد. همچنین چهار استان مجاور این استان یعنی، استان‌های قزوین، مازندران، اردبیل و زنجان به ‌ترتیب دارای رتبه‌های چهاردهم، شانزددهم، پانزدهم و ‌بیست و هشتم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه پنجم بالاترین نرخ تورم کشور هستند. در همین راستا، بالاترین نرخ تورم روستایی کشور مربوط به استان کرمانشاه با ۱۱٫۵ درصد و کمترین مقدار مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۴٫۸ درصد بوده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/