امروز جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
۱۲:۵۲:۳۲ - چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس دانشگاه گیلان:دانشگاه گیلان در زمینه تولید مقالات علمی جزء ۱۰ دانشگاه جامع کشور است
ایرساگیل: نشست خبری مشترک رؤسای دانشگاه‌های گیلان، آزاد و پیام نور استان گیلان برگزار شد. به گزارش ایرساگیل، احمد رضی در نشست خبری مشترک با رؤسای دانشگاه‌های آزاد و پیام نور استان گیلان با اشاره به آغاز سال تحصیلی در خصوص جایگاه دانشگاه گیلان اظهار داشت: تولید علم، شاخص‌های مختلفی دارد که موسسات جهانی براساس […]

ایرساگیل: نشست خبری مشترک رؤسای دانشگاه‌های گیلان، آزاد و پیام نور استان گیلان برگزار شد.

به گزارش ایرساگیل، احمد رضی در نشست خبری مشترک با رؤسای دانشگاه‌های آزاد و پیام نور استان گیلان با اشاره به آغاز سال تحصیلی در خصوص جایگاه دانشگاه گیلان اظهار داشت: تولید علم، شاخص‌های مختلفی دارد که موسسات جهانی براساس آن، دانشگاه‌ها را رده‌بندی می‌کنند و براساس تحقیقات دو موسسه مشهور isi و scopus دانشگاه گیلان در زمینه تولید مقالات علمی جزء 10 دانشگاه جامع کشور است.

رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به انتشار 2500 مقاله در سال میلادی 2015 توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه گیلان در مورد شاخص‌های ارزیابی جایگاه دانشگاه گیلان گفت: شاخص‌های مختلفی مانند انتشار مقالات در مجله‌های بین‌المللی و حضور دانشگاهیان در مجامع بین‌المللی و ملی از اهمیت زیادی برای این موسسات برخوردار هستند.

رضی با اشاره به تولید مقالات زیاد در دانشگاه گیلان در مورد میزان مقالات اعضای هیئت علمی دانشگاه گیلان بیان کرد: در ایران میزان تولید مقالات علمی به ازای هر عضو هیئت علمی 2.3 مقاله است که این میزان در دانشگاه گیلان 2.5 است.

وی با تاکید بر اینکه به‌دست آوردن دستاوردهای علمی به کمک اعضای مجرب هیئت علمی در مورد دستاوردهای دانشگاه گیلان در عرصه بین‌المللی گفت: مجموعه فعالیت‌های موجود در زمینه تولید علم در دانشگاه گیلان موجب شد تا نام دانشگاه گیلان در سال میلادی 2015 در مجموع 1 درصد دانشگاه‌های برتر جهان قرار داده شود.

رضی با اشاره به اینکه ارتباطات بین‌المللی یکی از شاخص‌های دانشگاه‌های خوب دنیا است در مورد ارتباطات بین‌المللی دانشگاه گیلان افزود: داشتن دانشجویان خارجی، حضور اعضای هیئت علمی در دیگر دانشگاه‌ها به‌عنوان مدرس، استفاده از فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور و اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی بین اعضای هیئت علمی از شاخص‌های ارتباطات بین‌المللی است که دانشگاه گیلان نگاه ویژه‌ای به این مقوله دارد.

وی با اشاره به دعوت از دو عضو هیئت عملی دانشگاه گیلان برای تدریس در دیگر دانشگاه‌های دنیا، در مورد کشور اهداف دانشگاه گیلان اظهار داشت: دانشگاه گیلان سال گذشته به‌علت ارتباطات خوب بین‌المللی مورد تشویق وزیر علوم قرار گرفت و کشورهای حاشیه دریای خزر و کشور آلمان کشورهای هدف دانشگاه گیلان هستند.

رئیس دانشگاه گیلان با اعلام عضویت دانشگاه گیلان در انجمن دانشگاهی کشورهای حاشیه دریای خزر در مورد اجلاس سالانه این انجمن دانشگاهی گفت: 21 مهرماه امسال، اجلاس سالیانه این انجمن در کشور داغستان برگزار می‌شود و علت قرار دادن کشور آلمان به‌عنوان هدف، نقش مهم این کشور در تأسیس دانشگاه گیلان است.

رضی با اشاره به اولویت دانشگاه گیلان در بهاء دادن به نیازهای استان گیلان در مورد فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه بیان کرد: در بخش پژوهش، دانشگاه گیلان اقدام به  تشکیل کلینیک پژوهش به کمک صاحبان صنایع و بخش خصوصی کرد و انجمن مدیران استان درصدد مطالعه بر روی کارخانجات نیمه‌فعال و تعطیل استان به جهت رفع مشکلات آنهاست.

رئیس دانشگاه گیلان اعلام کرد: کارگروهای مختلفی در دانشگاه گیلان در زمینه‌های مورد نیاز مانند آب و گردشگری تشکیل شده است و در این کارگروه‌ها علاوه بر افراد آکادمیک، بخش خصوصی و سازمان‌های مرتبط با آن نیز حضور دارند.

رضی با اشاره به همکاری دانشگاه گیلان با ادارات دولتی درباره همکاری این دانشگاه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: دانشگاه گیلان در تهیه برش استانی برنامه ششم توسعه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همکاری دارد و 45 نفر از اعضای دانشگاه گیلان در کارگروه‌های مختلف در این امور همکاری دارند.

رئیس دانشگاه گیلان با تاکید بر تاسیس رشته جدید دانشگاهی با توجه به نیاز استان، در مورد فعالیت‌های آموزش دانشگاه گفت: دانشکده گردشگری به تازگی برای آغاز به کار مورد تصویب قرار گرفت و در مهرماه 95 در این دانشکده اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنیم  و در رشته شیلات، گرایش فرآوری ماهیان به این رشته اضافه شده است.

رضی اظهار داشت: در رشته فناوری اطلاعات، رشته‌های مرتبط با آن همانند معماری سازمان مورد نظر دانشگاه هستند و در حوزه‌های مختلف هنری، رشته‌های مختلفی مانند موسیقی و نقاشی در اولویت راه‌اندازی قرار دارند.

رئیس دانشگاه گیلان با بیان این نکته که 50 درصد رشته‌های دانشگاه گیلان با مسائل استان مرتبط هستند در مورد رشته اقتصاد گفت: با توجه به شکل‌گیری اقتصاد دانش بنیان، ایجاد رشته اقتصاد لازمه استان است و همچنین رشته‌های زبان در راستای توسعه تجارت، یاری رسان نیازهای استان است.

رضی با اشاره به وجود موسسات تحقیقاتی بسیار زیاد در استان گیلان در مورد دانشگاه‌های نسل سوم بیان کرد: دانشگاه‌ها در سیر تکاملی خود چندین نسل را طی کردند و در این میان باید آنها را به سه نسل دسته بندی کرد.

رئیس دانشگاه گیلان افزود: نسل اول دانشگاه‌ها بر اساس انتقال آموزش استوار هستند و به همین جهت به آنها دانشگاه‌های “آموزش محور” می‌گویند و نسل دوم دانشگاه‌ها به نسل “پژوهش محور” معروف هستند اما نسل سوم، دانشگاه‌هایی بر اساس “کارآفرینی” هستند.

رضی با تاکید بر تغییر ساختار در دانشگاه‌ها، در مورد دانشگاه‌های نسل سوم گفت: اساس کار دانشگاه‌های نسل سوم بر این مبنا است که هنگام خروج از دانشگاه به‌صورت کارجو نباشند و دانشگاه دانشجو را به‌صورت کارآفرین از دانشگاه خارج کند یعنی علاوه بر شاغل بودن، خودشان بتوانند برای دیگران نیز کارآفرینی کنند.

وی افزود: در دانشگاه نسل سوم باید ساختار، نوع تدریس و برنامه‌های درسی تغییر کند و اغلب دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه گیلان در این مسیر برنامه‌های جامعی دارند و در سند راهبردی دانشگاه مسیر حرکت دانشگاه گیلان به سوی دانشگاه کارآفرین است اما از آنجایی که دانشگاه گیلان یک دانشگاه جامع و مادر است نباید از توجه به مسائل پژوهشی غافل بود.

رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به عملکرد دانشگاه‌های علمی کاربردی بر مبنای کارآفرینی در مورد مسیر  علمی دانشگاه گیلان گفت: دانشگاه گیلان به سوی کارآفرینی حرکت می‌کند اما تمام ابعاد دانشگاه در این قاعده قرار نمی‌گیرند.

رضی با اشاره به رابطه بین دانشگاه با صنایع و کشاورزی در مورد برنامه‌های عملیاتی این دانشگاه اظهار داشت: تشکیل کانون‌های خلاقیت و شکوفایی در دانشگاه می‌تواند در راستای تجاری‌سازی علم کمک کند و بدین صورت حلقه مفقوده بین صنعت و دانشگاه به وجود بیاید.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز شتاب‌دهی کسب و کار در دانشگاه گیلان در مورد عملکرد این مرکز گفت: فارغ التحصیلان و دانشجویان در دانشگاه دور هم جمع می شوند و 6 ماه به آنها فرصت داده می شود و در این بازه زمانی از آنها حمایت‌های مادی و معنوی صورت می‌گیرد که این طرح مهرماه در دانشگاه گیلان آغاز به‌کار می‌کند.

رئیس دانشگاه گیلان با تاکید بر وجود مراکز مهارت افزایی و مراکز رشد در دانشگاه‌ها، در مورد عملکرد این مراکز در دانشگاه گیلان بیان کرد: در این مراکز اساتید و دانشجویان می‌توانند اقدام به ایجاد کارگروهایی کنند و در این میان با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان می‌توان تاثیر زیادی در اهداف دانشگاه داشت.

رضی با اشاره به حضور 3500 دانشجو در خوابگاه‌های دانشگاه گیلان در مورد وضعیت رفاهی دانشجویان دانشگاه گیلان بیان کرد: اولویت در دانشگاه گیلان با دانشجویان تحصیلات تکمیلی است و صندوق رفاه، وام تحصیلی، وام مسکن، وام ودیعه مسکن برای متاهلان و وام شهریه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

رئیس دانشگاه گیلان با تاکید بر ایاب و ذهاب دانشجویان دانشگاه گیلان توسط این دانشگاه در مورد وضعیت خوابگاه دانشجویان اظهار داشت: برای دانشجویان دختر با محدودیت‌هایی در فضای خوابگاهی مواجه هستیم که خیران می‌توانند با ورود به این مسئله دانشگاه را یاری کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان: تحقیقات دانشگاه آزاد در گیلان بر اساس نیاز استان تعریف می‌شود

علیرضا امیر تیموری نیز در این نشست با اشاره بر حرکت دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تحقیقات نوین در مورد تحقیقات مورد نیاز استان اظهار داشت: تحقیقات دانشگاه آزاد در استان گیلان بر اساس نیاز استان تعریف می‌شود و فعالیت‌های صورت گرفته در 3 سال اخیر براساس نیازهای استان بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان با بیان تاسیس دو مرکز رشد در واحدهای لاهیجان و رشت در مورد تحقیقات مراکز رشد گفت: تحقیقات در مراکز رشد بر اساس اقلیم گیلان و شرایط خاص منطقه صورت پذیرفت و تحقیقات صورت پذیرفته بر مبنای نیاز استان است.

امیر تیموری با تاکید بر نگاه ویژه دانشگاه در بخش کاربردی کردن تحقیقات در مورد طرح پیشنهادی مراکز رشد بیان کرد: مشکل زباله یکی از مشکلات اساسی استان گیلان است و دانشگاه آزاد به‌صورت جدی وارد این مسئله شده است و در دیدار با استاندار این مقوله مورد بحث قرار گرفت.

وی با بیان این نکته که تا سه سال پیش هیچ‌کدام از دانشگاه‌های استان گیلان تحقیقاتشان بر اساس نیاز استان نبود در مورد تحقیقات در دانشگاه‌ها توضیح داد: در دوسال اخیر به نیازهای جامعه توجه شد در حالی‌که در گذشته بیشتر تحقیقات به‌صورت کتابخانه‌ای بود و 10 تا 15 درصد  تولیدات علمی کل استان به مقوله نیازهای استان ارتباط داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با کتابخانه‌ای دانستن بیشتر تحقیقات در گذشته در مورد نگرش دانشگاه آزاد به این بحث اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در سه سال اخیر تمام تلاش خود را بر روی تغییر در نگرش‌ها به‌کار برده است تا بتواند تحقیقات را به سوی نیازهای استان سوق دهد.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور گیلان: نگاه دانشگاه پیام نور بر مبنای سوق دادن تحقیقات پژوهشی به سوی نیازهای استان است

مهرداد بردبار نیز در این نشست با اشاره به همکاری دانشگاه پیام نور برای امر پژوهش با سازمان‌های مختلف، در مورد دیدگاه دانشگاه پیام نور در امر تحقیقات اظهار داشت: نگاه دانشگاه پیام نور بر مبنای سوق دادن تحقیقات پژوهشی به سوی نیازهای استان بود.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور گیلان با تاکید بر ایجاد رابطه تحقیقاتی بین این دانشگاه و سازمان‌های مختلف، درباره تفاهم نامه‌های این دانشگاه بیان کرد: دانشگاه پیام نور با سازمان فنی‌وحرفه‌ای، پارک علم و فناوری استان گیلان، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی و مسئول آموزش زندان‌های گیلان، تفاهم نامه‌هایی را به امضا رساند که بتوانیم بر اساس نیازهای پژوهشی اعلامی آنها فعالیت دانشگاه را ساماندهی کنیم.

بردبار با اشاره به داشتن 108 عضو هیئت علمی در دانشگاه پیام نور گیلان در مورد مقالات علمی این دانشگاه گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور در سال 94 تعداد 154 مقاله علمی را در مجلات مختلف به چاپ رساندند و در سال 93 رتبه هشتم کشوری را در بین دانشگاه‌های کشور به‌دست آورده است.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور گیلان با تاکید بر ایجاد رشته‌های جدید بر طبق نیاز استان گیلان در مورد رشته‌های این دانشگاه گفت: رشته‌های مدیریت گردشگری، منابع طبیعی، شیلات، صنایع غذایی و مدیریت و آبادانی روستا با توجه به نیاز استان در دانشگاه پیام نور ایجاد شدند.

وی با بیان اینکه 50 درصد رشته‌های دانشگاه پیام نور جوابگوی نیاز استان گیلان هستند در مورد رشته انگلیسی دانشگاه پیام نور گیلان گفت: در رشته زبان انگلیسی، دانشگاه پیام نور استان گیلان قطب آموزش مجازی در کشور است و در زمینه ارتباط با صنعت، رتبه یک کشوری در بین دانشگاه‌های پیام نور کشور متعلق به دانشگاه پیام نور گیلان است.

بردبار با تاکید بر توسعه و گسترش بستر شرکت‌های دانش بنیان درباره اقدام عملی دانشگاه پیام نور در امر مراکز نوآوری تصریح کرد: دانشگاه پیام‌نور با تخصیص یک فضا به مساحت 500 متر در آزمایشگاه واحد رشت، اقدام به تأسیس یک مرکز نوآوری کرده که با تأسیس چنین مرکزی از ایده‌های نوآورانه و جدید حمایت می شود.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور استان گیلان با بیان اینکه این مرکز از 6 ماه قبل فعالیت خود را آغاز کرده است، خاطرنشان کرد: این کار سبب ایجاد درآمدزایی برای دانشگاه شده و از سوی دیگر از لحاظ ایجاد فرصت های شغلی برای جامعه موثر است./تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/