امروز جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
۲۲:۳۶:۳۱ - سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خطر در كمین نوجوانان و جوانان؛ از مخدر تا محرک، راه رفتن بر لبه تیغ
ایرساگیل:کارشناسان هشدار می دهند که استفاده از مخدرهای نشئگی اکنون جای خود را به مصرف مخدرهای صنعتی داده که توهم و خشونت ناشی از مصرف این مواد، تهدید کننده جامعه شده است. به گزارش ایرساگیل:جوان ۲۱ ساله روستایی پدر و مادر پیرش را به دنبال توهم ناشی از مصرف مواد محرک صنعتی با داس به […]

ایرساگیل:کارشناسان هشدار می دهند که استفاده از مخدرهای نشئگی اکنون جای خود را به مصرف مخدرهای صنعتی داده که توهم و خشونت ناشی از مصرف این مواد، تهدید کننده جامعه شده است.

به گزارش ایرساگیل:جوان ۲۱ ساله روستایی پدر و مادر پیرش را به دنبال توهم ناشی از مصرف مواد محرک صنعتی با داس به قتل رسانده و حالا در زندان سعی دارد خودش را از عذاب این جنایت خلاص کند.

این روایت واقعی یک جنایت فجیع حاصل از مصرف محرکها و داروهای روانگردان است.

مشکل اعتیاد تا چند سال گذشته مصرف موادی بود که از آن به عنوان مخدر یاد می شد ، موادی که فرد را پس از مصرف به عالم هپروت و بی خیالی می برد .

اما کارشناسان هشدار می دهند که استفاده از مخدرهای نشئگی اکنون جای خود را به مصرف مخدرهای صنعتی داده که توهم و خشونت ناشی از مصرف این مواد تهدید کننده جامعه شده است.

موارد تعرض به محارم، همسرآزاری و کودک آزاری، قتل ،خودکشی ، سرقت و انواع جرم و جنایت از عواقب سوء ، مصرف مواد صنعتی جدید است که تحت عنوان مخدر یا نیروزا به فروش می رسد.

کارشناس مشاوره زندان انزلی مصرف محرکها و مخدرها به ویژه مواد مخدر صنعتی را عامل ۶۳ درصد جرایم و بزهکاری ها از جمله قتل عنوان کرد.

امین حق ره متذکر شد: آسیبهای بسیاری در اثر مصرف مواد محرک و مخدر زیر پوست شهر به خانواده ها وارد می شود اما بسیاری از آنها به خاطر سنتها و باورها ، شرم و تابوهای اجتماعی مطرح نمی شود.

وی از کور کردن مادر به دست فرزند معتاد و یا تعرض به خواهر یا کودک از جمله این موارد اشاره کرد.

این کارشناس تصریح کرد : افرادی که از این مواد محرک و توهم زا استفاده می کنند تعادل روانی ندارند و گاهی تا پای چوبه دار هم جرمشان را به یاد نمی آورند.

به گفته وی از یکهزار و ۶۳۶ مرتکبین جرایم مختلف در زندان انزلی یکهزار و ۲۲ نفر دچار اعتیاد و سوء مصرف مواد هستند .

وی تصریح کرد: از ۲۹۳ ورودی به جرم سرقت ۲۵۰ نفر ، از ۳۸۹ نفر ورودی مرتبط با جرایم منافی عفت و اخلاق ۱۹۵نفر، از ۸۴ مجرم ورودی اقدام علیه آسایش عمومی ۷۵ نفر و از ۲۰۷ جرایم علیه اشخاص ۶۳ نفر معتاد به مواد مخدر هستند.

* دو هزار گونه مواد محرک و توهم زا

بر اساس تحقیقات صورت گرفته حدود دو هزار گونه انواع مواد صنعتی و شیمیایی از جنس محرک‌ها و توهم‌زا در سطح کشورهای مختلف، تولید و عرضه می شود و حداقل ۴۲ میلیون نفر از جمعیت جهان گرفتار سوءمصرف مواد آمفتامین ـ متاآمفتامین و اکستاسی هستند.

اما آیا تنها قشر خاصی گرفتار این مواد می شوند، تحقیقات نشان داده که مصرف این مواد در طبقات اجتماعی ، سنین، افراد دارای تحصیلات مختلف و حتی بین هر دو جنس مرد و زن وجود دارد و با توجه به سهولت مصرف ، ارزان بودن و باورهای نادرست در حال شیوع است.

*هیچکس در امان نیست

در بین مصرف کنندگان مواد متاسفانه از سنین و اقشار مختلف اجتماعی دیده می شود.

کارشناس ارشد آموزش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان در پژوهشی به منظور بررسی میزان شیوع و عوامل سوء مصرف مواد محرک و توهم زا در بین دانشجویان دانشگاه های شهر همدان دریافته که ۱۸ درصد دانشجویان مصرف شیشه ( مت آمفتامین) ، ۸٫۵ درصد مصرف اکستازی و ۴٫۸ درصد مصرف ال اس دی را تجربه کرده اند.

مجید براتی اظهار کرد : نتایج تحقیق حاکی از تاثیر محل سکونت، داشتن دوستان مصرف کننده مواد و مصرف سایر مواد اعتیادآور بعنوان اصلی ترین عوامل مصرف مواد محرک و توهم زا است.

اما چگونه است که با وجود هشدارها و اخبار نه تنها افراد ناآگاه بلکه قشر تحصیلکرده جامعه نیز به دام مصرف این مواد می افتند.

*باور غلط
به گفته کارشناس مشاوره زندان انزلی بسیاری از افراد تصور می کنند که این مواد اعتیاد آور نبوده و برای کسب لذت ، تفریح ، افزایش قوای جسمی و جنسی ، هنجارشکنی ، لاغری و باورهای غلط دیگر به آن روی می آورند.

حق ره با تاکید بر نقش مسائل جنسی بر گرایش افراد تصریح کرد : اختلال و کمبود آموزشهای مناسب در این زمینه و تبلیغات نادرست در خصوص اثرات این مواد در تمایل افراد به مواد محرک موثر است.

وی با تاکید بر این که حل یا کنترل مواد مخدر موجب کاهش بسیاری از جرایم می شود متذکر شد: برای مقابله با مشکل باید اطلاعاتمان در مورد محرکها و مخدرهای صنعتی جدید را به روز نگه داریم .

این کارشناس خاطرنشان کرد: اگر واقعگرایانه به قضایا نگاه کنیم می توانیم بسیاری از مشکلات و مسائل اخلاقی را با آموزش مستمر ، علمی و مناسب و فرهنگسازی کاهش دهیم .

*خطر اعتیاددر کمین نوجوانان و جوانان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرگیلان با تاکید بر لزوم آموزش والدین در خصوص تاثیرات مواد مخدر و عوامل و عواقب آن تصریح کرد: براساس آمار سازمان ملل متحد ، حدود ۲۵ میلیون نفر در دنیا حداقل یکبار ، مصرف مواد مخدرصنعتی و روانگردان ها را تجربه کرده اند.

شاهکویی با اشاره به اینکه بالغ بر ۴۶ هزار نفر از معتادان گیلان تحت پوشش درمان بهزیستی و بهداشت قرار دارند افزود: متاسفانه اعتیاد تا پشت در مدارس و خوابگاه های دانشجویان و سایر مراکز هدف دشمنان رسیده است.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰ میلیون قاچاقچی در توزیع و تولید مواد مخدر متذکر شد: استان گیلان ۳۷۵ هزار دانش آموزی دارد که خطری پنهان در کمین آنها نشسته و باید از این آینده سازان مملکت مراقبت شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان، مشارکت اجتماعی را لازمه موفقیت در مبارزه با این پدیده خانمان سوز خواند.

*چه باید کرد؟

بی شک در مورد بیماری اعتیاد نیز همانند سایر بیماری های جسمی و روحی پیشگیری مقدم بر درمان و بسیار حائز اهمیت است. مدیرکل برنامه ریزی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اهم فعالیت‌های فرهنگی مورد نیاز برای مقابله با اعتیاد جوانان را افزایش آگاهی نوجوانان و جوانان با هدف تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت‌کننده و کسب مهارت‌های زندگی برای عدم گرایش به مصرف مواد روانگردان بصورت علمی ، مبنایی ،مستمر و واقع ‌بینانه و بدور از ایجاد هرگونه ترس، وحشت و اغراق در جامعه اعلام کرد.
دکتر سعید قاسمیان اظهار کرد : این کار باید از طریق مدارس، دانشگاهها، رسانه‌ها اعم از دیداری ، شنیداری، الکترونیکی و نوشتاری، مساجد، ائمه جمعه و جماعات، مراکز و خانه‌های بهداشت در شهر و روستا انجام پذیرد.

وی ، ترویج فرهنگ سلامت و غنی‌سازی اوقات فراغت از طریق تقویت فعالیتهای جایگزین ورزشی، هنری با هدف، ایجاد تحرک، نشاط و شادمانی ،تقویت احساس رضایتمندی از زندگی، خوش‌بینی، امید،‌ ایجاد هویت، تسلط برخود نیز در پیشگیری از اعتیاد موثر است.

به گفته وی توسعه و تقویت مراکز مشاوره حضوری ، تلفنی و گفت و گو در تالارهای مجازی برای کاهش مشکلات روحی نوجوانان و جوانان الزامی است.

مدیرکل برنامه ریزی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تاکید کرد: وضع و تصویب قوانین شفاف برای مقابله و مجازات سوداگران مواد صنعتی و شیمیایی در کنار اقدامات فرهنگی ضرورت دارد.

*علایم مصرف مواد مخدر

اما چه علایمی برای مصرف مواد مخدر و محرک صنعتی وجود دارد .

برخی نشانه های بارز برای اعتیاد به مواد محرکی نظیر شیشه عبارت است از نامنظم شدن ساعات خواب و بیداری، تغییر رفتار ناگهانی و بی‌علت، گشاد شدن شدید مردمک‌های چشم ،خونریزی یا خشکی یا پوسته پوسته شدن لب‌ها و بینی ، بدبو شدن دهان ، به وجود آمدن زخم‌هایی در دست‌ها و صورت ، پوسیدگی و ریختن سریع دندان‌ها، کاهش شدید وزن و بی‌اشتهایی مرضی، ظهور مشکلات مزمن بینی یا سینوس‌ها ، افت تحصیلی یا پیشرفت تحصیلی غیرمنتظره، تغییر ناگهانی جمع دوستان از افراد معمولی به معتادان مواد مخدر یا توزیع‌کنندگان آن.

*عوارض جسمی و اجتماعی

گرچه مصرف این مواد در ابتدا موجب سرخوشی ،شادابی ،افزایش انرژی به صورت کاذب می شود اما وابستگی به آن که حتی می تواند بعد از یک بار مصرف ایجاد شود عوارضی چون ابتلا به بیماری هایی نظیر ایدز و هپاتیت ناشی از مصرف مواد ، رفتارهای پرخطر از خودکشی گرفته تا قتل و تجاوز ، اختلال روانی و جنون ، صدمه به رگهای مغز ، مشکلات روانی ، فراموشی ، لاغری ،‌ بی‌خوابی ، سرگیجه و بیماریهای گوارشی و بسیاری مشکلات جسمی ، روحی و اجتماعی نظیر طلاق، فحشاء ، سرقت ، ناهنجاری های اجتماعی دیگر به همراه دارد.

همچنین نتایج بررسی‌های صورت پذیرفته حکایت از این دارد که بر خلاف آنچه عوام تصور می کنند در بلند مدت همزمان با وابستگی روانی به مواد مخدر و محرکهای صنعتی، مصرف کننده دچار کاهش میل و قوای جنسی خواهد شد.

*دردکشیدگان طبیب
اعضای انجمن معتادان گمنام NA ،درد کشیدگان طبیب می گویند اعتیاد یعنی تباهی ، پس از ابتدا نباید به این گرداب پا نهاد.

آنان به افراد گرفتار و مبتلای سوء مصرف مواد می گویند هنوز نور امیدی هست و الان در تمام شهرها این انجمن ها فعالند و می توانند به دوستان خود برای رهایی از این بلا کمک کنند.

*نیاز به واکنش سریع و پدافند غیرعامل

از یاد نبریم با توجه به وجود دو هزار گونه مواد مخدر و فعالیت بالغ بر ۱۰ میلیون قاچاقچی در جهان باید برای پیشگیری از اعتیاد جمعیت کشور برنامه ای علمی ، مستمر و جدی داشته باشیم .

افزایش فشارهای اجتماعی ، بی توجهی به کرامت انسانی و هویت انسانها، بیکاری و اختلاف طبقاتی ، فقدان نشاط اجتماعی ،مشکلات خانوادگی و کمبود اموزش مهارتهای زندگی از عوامل بسیار موثر بر گرایش افراد به اعتیاد و نیازمند توجه و برنامه ریزی جدی مسئولان برای رفع مشکلات است.

کاهش سن مصرف مواد محرک و مخدر به ۱۲ سال ، گرایش بانوان و گسترش مواد در بین اقشار مختلف به ویژه نیروهای تحصیلکرده زنگ خطر سوء مصرف مواد را به صدا در آورده است .

دیر بجنبیم با افزایش ناهنجاری ها و جرایم ، ازدیاد جمعیت زندانی ، کاهش قدرت کار و خلاقیت اجتماعی ، افزایش هزینه های اجتماعی و فروریختن ستونهای خانواده مواجه خواهیم شد.

اعتیاد بزرگترین تهدید و تهاجم برای مردم یک کشور است برای مقابله با آن باید به فکر دفاع و یک برنامه جدی و موثر بعنوان پدافند غیرعامل بود./ایرنا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/