لطفا یک افزونه تاریخ نصب کنید.
15:39:33 - سه شنبه 6 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جنگل‌های هیرکانی شمال کشور ۳ تا ۶۰ میلیون سال قدمت دارد
ایرساگیل: مدیرکل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با بیان اینکه جنگل‌های هیرکانی شمال کشور بین ۳ تا ۶۰ میلیون سال قدمت دارد گفت: این جنگل‌ها در مقایسه با جنگل‌های دنیا دارای بیشترین تنوع ژنتیکی و قدرت اثرگذاری هستند.

به گزارش ایرساگیل، محسن یوسف‌پور ظهر امروز در مراسم آغاز هفته منابع طبیعی با اشاره به اینکه با توجه به اهمیت ویژه منابع طبیعی هر روز را باید به عنوان روز منابع طبیعی معرفی کرد اظهار داشت: اهمیت ویژه منابع طبیعی در تمامی عرصه‌های کنونی جامعه اثرگذار است.

مدیرکل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با بیان اینکه دو اکوسیستم تالاب و جنگل به‌واسطه تنوع ژنتیکی بسیار بالا نقش عمده‌ای در حفظ تعادل کره زمین دارند گفت: جنگل‌های هیرکانی شمال کشور در مقایسه با جنگل‌های دنیا دارای بیشترین تنوع ژنتیکی و قدرت اثرگذاری هستند.

یوسف‌پور با تاکید بر اینکه علت این اثرگذاری به دلیل قدمت گسترده جنگل‌های هیرکانی شمال کشور است بیان کرد: جنگل‌های هیرکانی شمال کشور بین ۳ تا ۶۰ میلیون سال قدمت داشته و از تنوع بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه تنوع گونه‌‌های درختی هر هکتار از جنگل‌های هیرکانی شمال کشور با هزاران هکتار از جنگل‌های هیرکانی کشورهای اروپا برابری می‌کند افزود: نوع گونه‌های جنگلی یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار جنگل هیرکانی شمال کشور با میلیون‌ها هکتار از جنگل‌های هیرکانی اروپا برابر است.

مدیرکل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری استان گیلان از توقف بهره‌برداری از جنگل‌های طبیعی در گیلان خبر داد و با بیان اینکه بهره‌برداری از جنگل‌های طبیعی پس از ۵۰ سال در استان گیلان متوقف شده است بیان کرد: حفاظت از تمامی عرصه‌های جنگلی و ملی استان گیلان از وظایف تمامی افراد جامعه است.

وی با تاکید به اینکه همه ساله در اسفند ماه مجوز قطع هزاران اصله درخت طبیعی در استان گیلان صادر می‌شد و امسال به با برنامه‌ریزی و در قالب طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌های طبیعی از این اقدام جلوگیری شده است افزود: این اقدام با توسعه طرح زراعت چوب در استان گیلان انجام شده است.

یوسف‌پور با اشاره به اینکه به‌منظور جلوگیری از آسیب‌رساندن به حوزه اشتغال و تولید در اجرا طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌های طبیعی، طرح زراعت چوب به طور ویژه در گیلان دنبال شد تصریح کرد: زراعت چوب در استان گیلان با سرعت بسیار بالایی در حال انجام است.

مدیرکل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری استان گیلان از انعقاد قرارداد زراعت چوب در ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شرکت جنگل‌‌ شفارود خبر داد و افزود: با اجرای طرح زراعت چوب نیاز مصرف چوب و صنایع سلولزی استان با درخت‌های صنوبر دست‌‌کاشت برطرف می‌شود.

یوسف‌پور با بیان اینکه طرح زراعت چوب همواره در مناطق مختلف استان گیلان در حال انجام است خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰۰ اصله نهال به‌صورت رایگان به‌منظور کاشت در اراضی مستثنیات در میان مردم استان گیلان توزیع می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای طرح زراعت چوب تلاش است تا نیاز مصرف چوبی استان گیلان را از جنگل‌های طبیعی کاهش داده و جنگل‌های طبیعی را حفظ کنیم گفت: با همراهی و همکاری معاونت امور اراضی کشور امسال ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی جنگلی استان گیلان تحت پوشش نقشه کاداستر قرار گرفت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با بیان اینکه اجرای نقشه کاداستر در اراضی ملی و جنگلی استان گیلان در برنامه‌ای سه ساله اجرا می‌شود تصریح کرد: با اجرای این طرح از پدیده شوم زمین‌خواری در استان گیلان جلوگیری می‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
تابناك وب اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://invest.lahijan.ir/ کانال تلگرام ایرسا گیل باشگاه بدنسازی مجید