امروز سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
9:38:02 - دوشنبه 10 آوریل 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جعفرزاده : طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید مملو از ابهام/ انتقاد از دخالت شورای عالی ایثارگران در عزل و نصب رئیس بنیاد شهید
ایرساگیل: عضو فراکسیون ایثارگران مجلس با انتقاد از طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید، گفت: دخالت شورای عالی ایثارگران در عزل و نصب روسای بنیاد شهید مغایر قوانین بوده و سبب چشم پوشی از نقش مهم مقام معظم رهبری در این امر می‌شود. به گزارش ایرساگیل، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و […]

ایرساگیل: عضو فراکسیون ایثارگران مجلس با انتقاد از طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید، گفت: دخالت شورای عالی ایثارگران در عزل و نصب روسای بنیاد شهید مغایر قوانین بوده و سبب چشم پوشی از نقش مهم مقام معظم رهبری در این امر می‌شود.

به گزارش ایرساگیل، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: طبق اساسنامه، بنیاد شهید نهاد عمومی غیردولتی و دارای استقلال مالی و اداری بوده و زیرنظر رئیس جمهور و نظارت عالیه مقام معظم رهبری اداره می‌شود بنابراین بنیاد دستگاهی اجرایی است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: بر اساس اصل ۱۲۴ قانون اساسی رئیس جمهور می‌تواند برای انجام وظایف قانونی خود معاونانی داشته باشد، از این رو حق دارد برای انجام وظایف قانونی خود در این دستگاه اجرایی معاونی را تعیین نماید از این جهت و بنا به دلایلی طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران با اصل ۲۴ مغایراتی دارد.

وی با یادآوری اینکه صد درصد بودجه بنیاد شهید وامور ایثارگران از محل منابع دولتی تامین می‌شود، تصریح کرد: در طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید وامور ایثارگران، رئیس‌جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی و مسئول بودجه کشور که اعتبارات بنیاد را پیش‌بینی می‌کند، از ترکیب هیات امنای بنیاد حذف شده به عبارتی رئیس‌جمهور در دستگاه زیرمجموعه خود که باید سالانه هزاران میلیارد تومان اعتبار در آنجا هزینه شود، هیچ اختیاری ندارد و در پی آن پاسخگویی رئیس جمهور در برابر عملکرد بنیاد مخدوش خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران در جزئیات نیز دارای ایراداتی است، یادآور شد: در بند (الف) ماده واحده طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید که پیرامون جایگزینی شورای عالی ایثارگران به جای هیات امنا است، ذکری از والدین شهدا نیامده در حالی که هم‌اکنون ۱۱۵ هزار والدین شهید در قید حیات،  تعداد ۴۲ هزار آزاده، ۵۲ هزار همسر شهید، ۲۹ هزار همسر غیر مزدوج شهید، ۵۶۰ هزار جانباز و حدود چهار میلیون رزمنده در کشور داریم.

جعفرزاده افزود: به دلیل بی اعتنایی به والدین و همسران شهدا و جانبازان کشور در تعیین سهم شهرستانی، استانی و عالی رقابت‌های ناسالمی رخ خواهد داد. همچنین طبق تعریف ایثارگر در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایثارگران شامل شهدا، مفقود‌الاثرها، اسرا، آزادگان، جانبازان و رزمندگان هستند و همسر، فرزند و والدین شهدا جزو خانواده‌های ایثارگران محسوب می‌شوند نه ایثارگر. از سوی دیگر معادل همسران شهدا و جانبازان متوفی و معادل فرزندان شهدا و جانبازان متوفی داریم که این افراد هم در طرح پیشنهادی دیده نشده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون رزمندگان مشمول خدمات بنیاد شهید نیستند، گفت: با اصلاحات صورت گرفته در طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رزمندگان هم جزو جامعه هدف بنیاد محسوب خواهند شد و این موضوع با اصلاحات اخیر قانون برنامه ششم توسعه که تولیت امور رزمندگان را به عهده ستاد کل قرار داده مغایر است.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم ادامه داد: طرح پیشنهادی راجع به اصلاحات اساسنامه بنیاد شهید است بنابراین انتخاب شورای عالی ایثارگران به عنوان جایگزین هیات امنا انتخاب نامناسبی است و قاعدتا باید عنوان شورا، به شورای عالی بنیاد اصلاح شود، از آنجا که در بند (الف) ماده واحده این طرح ترکیب اعضای حقیقی شورای شهرستان مشخص شده باید تکلیف اعضای حقیقی شورا هم مشخص شود در حالیکه که برای اعضای حقوقی نقشی در شوراها پیش‌بینی نشده است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه پیشنهاد حذف ماده ۹ از اساسنامه منجر به ایجاد ابهام در تکلیف ترکیب اعضای شورای عالی و رئیس شورا می‌شود، تصریح کرد: در بند (ج) ماده واحده طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید عنوان شده که شورای عالی ایثارگران در ازای هر هزار نفر به انتخاب شورای ایثارگران هر استان تعیین شود این در حالی است که مجمع ایثارگران پنج میلیون نفر بوده و این پیش‌بینی به درستی انجام نگرفته در واقع با فرمول مذکور در طرح، تعداد اعضای شورای عالی ۵۰۰ نفر خواهد بود.

وی با انتقاد از دیگر مفاد این طرح یادآور شد: ملاک انتخاب دو نفر توسط شورای عالی برای معرفی به رئیس جمهور جایگاه مقام معظم رهبری جهت انتصاب رئیس بنیاد را (بند ج ماده ۴ اساسنامه) زیر سوال می‌رود، در واقع این موضوعات در انتخاب افراد مبهم است. البته تبصره (۳) این طرح که عضویت در شورا را افتخاری عنوان کرده محل تامل است چراکه مشخص نیست افتخاری بودن به معنی شغل محسوب نشدن است یا خیر.

جعفرزاده یادآور شد: در بند (ج) این طرح عنوان شده شورای عالی می‌تواند دو نفر را به رئیس جمهور معرفی نماید و رئیس جمهور این دو نفر را برای انتصاب رئیس بنیاد به مقام معظم رهبری پیشنهاد نمایند این در حالی است که قبل از این حکم، عزل و استیضاح رئیس بنیاد راسا به عهده شورای عالی گذاشته شده به این معنا که مقام منصوب توسط مقام معظم رهبری بدون اذن معظم له راسا توسط شورای عالی عزل خواهد شد و این مساله قابل تامل است.

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران با اصل ۷۵ قانون اساسی نیز مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ کمیسیون اجتماعی مجلس طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید را به دلیل دارا بودن ابهامات و جهت بررسی کارشناسی به مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ارجاع کرد./خانه ملت

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/