امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
۱۲:۵۱:۳۲ - سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جعفرزاده: با لیست امید وارد مجلس شدم اما این لیست تا درِ ورودی مجلس بود
دوستانی که سال اول نمایندگی را پشت سر می گذارند به رفتارهای مجلس شناخت کافی ندارند لازم است بگویم اگر کمک فراکسیون ما کمک نمی کرد، سه وزیر رای نمی آورد. به گزارش ایرساگیل، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس و نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین و جلال میرزایی عضو فراکسیون امید در مناظره آنلاین […]

دوستانی که سال اول نمایندگی را پشت سر می گذارند به رفتارهای مجلس شناخت کافی ندارند لازم است بگویم اگر کمک فراکسیون ما کمک نمی کرد، سه وزیر رای نمی آورد.

به گزارش ایرساگیل، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس و نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین و جلال میرزایی عضو فراکسیون امید در مناظره آنلاین خبرگزاری خبرآنلاین به بحث جدال‌های فراکسیونی و عدم پایبندی به اخلاق فراکسیونی در مجلس دهم حضور یافتند.

در ادامه بخش‌هایی از این مناظره آمده است:

رفتار فراکسیون‌های سیاسی مجلس دهم را می‌خواهیم بررسی کنیم. از ابتدای مجلس همیشه بحث تعداد اعضای فراکسیون‌ها و جابه جا شدن اعضا از موضوعات محل بحث بود. هرکدام از بزرگواران یک نگاه کلی از وضعیت فراکسیون متبوع خود بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی: فراکسیون کارکرد درون مجلس دارد. در مستقلان ولایی استنباط ما این بود که یک مجموعه از نمایندگی نه اصلاح‌طلب و نه اصولگرا هستند و در هیچ کدام از دو فراکسیون اصولگرایان صرف و اصلاح‌طلبان صرف نمی‌گنجند بنابراین بنا گذاشتند تا دور هم جمع شوند و فراکسیون دیگری را شکل دهند. ما خیلی از اسم مستقلان راضی نیستیم که ان‌شاءالله در اولین مجمع تغییر نام‌خواهیم داد. نیت ما هم در ابتدا از انتخاب نام مستقلان این بود که مستقل از دو فراکسیون اصولگرایان و اصلاح‌طلبان هستیم.

جلال میرزایی: فراکسیون کارکرد صرفا درون مجلس ندارد. در همه نظام های مردم سالار بین اعضای پارلمان با نهادهای مدنی و احزاب ارتباط معنا داری وجود دارد. زمان انتخابات مجلس دهم وقتی فضای سیاسی جامعه را رصد می کنیم، گروه هایی فعال بودند اصلاح‌طلبان با لیست امید و اصولگرایان نیز با لیست خود به صحنه رقابت آمدند. در مرحله دوم کارشناسان سیاسی توانستند ارزیابی کنند آرایش فضای سیاسی مجلس به چه صورت است. همان ابتدای مجلس هم مشخص بود تلاش هایی در حال انجام است تا مرزبندی ها مشخص شود، انتخابات هیأت رئیسه و رقابت آقایان لاریجانی و عارف نمونه آن است.

فراکسیون مستقلان به نحو غیر شفاف عمل و از دو فراکسیون دیگر یارگیری می کند که باعث می شود رفتار فراکسیونی مجلس را به هم بزند. نظر شما چیست؟

جعفرزاده: فراکسیون حزب نیست. مقایسه کردن مجلس شورای اسلامی با کشور غربی که براساس عقبه حزب تشکیل می شود، درست نیست. عملکرد دو فراکسیون موجب شد برخی نمایندگان ناراضی باشند. من خودم با لیست امید وارد مجلس شدم. لیست امید تا در ورودی مجلس بود نه تا انتهای مجلس. ما از قبل مجلس گفتیم با این ترکیب نمایندگان، آقای لاریجانی بهترین گزینه ریاست است. اما دیدیم فراکسیون امید تمرکز بر گرفتن کرسی ریاست دارند. تمرکز آنها بر یک کرسی باعث شد سایر کرسی ها را از دست بدهند. ما ثبت نام رسمی داریم و ۱۱۷ عضو فراکسیون مستقلان هستند. جلسات مان هم به طور مرتب برگزار می شود و اساس کارش موضوعات اجتماعی است و اصلا بحث سیاسی در جلسات انجام نمی شود. اینکه نمایندگان می آیند و استقبال می کنند از عضویت در فراکسیون مستقلان این است که موضوعات را به طور اجتماعی دنبال می کنند. مسئولان را آوردیم و پرسیدیم که چگونه می خواهند مشکلات مردم را در استان های مختلف حل کنند. پس فراکسیون مستقلان بسیار شفاف عمل می کند، مجامع سالیانه و عضوگیری رسمی دارد.

میرزایی:از ترس شورای‌نگهبان عضوفراکسیون‌مستقلین شدند/جعفرزاده:جنگ‌زرگری راه انداختید

گاهی مشاهده می شود بگومگوهایی در بین سه فراکسیون مطرح می شود این اختلافات از کجا نشات می گیرد؟

میرزایی: هنر مطبوعات این است که مباحث را برجسته کنند من نظرم این است که اختلاف نظر طبیعی است و ما به جز بحث ریاست مجلس اشتراکات زیادی داریم. در مقطعی آقای لاهوتی صریح بیان کرد ما افراط و تفریط هایی دیدیم و به همین دلیل فراکسیون اعتدالی را فراهم کردیم در حالی که در مجلس دهم محل افراط و تفریط نیست.

به نظر می رسد برخی به دلیل آنکه نگران بودند اگر با امیدی ها کار کنیم ممکن است شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت کنند و از آنجایی که نمی خواستند به فراکسیون ولایی هم رو بیاورند لذا در فراکسیون مستقلین عضو شدند.

جعفرزاده: من متاسفم این حرف ها را می شنوم و هرگز این گونه نبوده است و اراده ما بر این است که در اجلاسیه دوم مستقل عمل  کنیم.وقتی جواب خوبی ها اینگونه داده می شود. ما همان ابتدای مجلس گفتیم آخرت خود را نمی فروشیم و وقتی اعتقاد داریم یک تصمیم درست است بر آن اصرار می کنیم و اعتقاد داشتیم آقای لاریجانی گزینه مناسبی برای ریاست مجلس است.

در مورد اینکه گفته می شود افراد و تفریط وجود ندارد من سابقه  دو دوره مجلس را دارم و معتقدم در مجلس دهم تندروی شکلش عوض شده است وگرنه باز تندروی وجود دارد گاهی از این طرف و گاهی از آن طرف؛اما آنچه مردم انتظار دارند این است که یک هماهنگی برای رفع مشکلات مردم ایجاد شود. امروز وضعیت این است که سه فراکسیون وجود دارد و ما با وجود اختلافات، وجوه مشترکاتی داریم و باید برای آن کار کنیم شورای عالی فراکسیون‌ها را تشکیل دادیم اما مورد استقبال اعضای فراکسیون امید قرار نگرفت.

درمورد بحث شفافیت باید بگویم، فراکسیون مستقلین برای ایجاد  شفافیت سایتی را طراحی کرده اند تا در آن اسم و عکس اعضا مشخص خواهد شد.

در زمان انتخابات هیات رئیسه مباحثی مطرح شد و قرار بود انتخابات بر اساس یک تعامل به پیش برود اما به گونه ای دیگر رقم خورد…

میرزایی: در آن مقطع در کمیسیون ویژه قرار بود فراکسیون‌ها به یک توافقی برسند در آن زمان  فراکسیون امید می خواست لیست خود را برای کرسی های هیات رئیسه مشخص کند که دائما به ما گفتند صبر کنید و نهایتا یک لیستی مشخص شد اما نهایتا به گونه دیگری رفتار شد و با معرفی حاجی بابایی  برای حذف آقای مطهری برنامه ریزی شد. البته موضع آقای جعفرزاده در این مورد شفاف بود اما گزارش هایی که ارائه شد یک مقدار فراکسیون امید را حساس کرد و حتی از آن طرف یعنی فراکسیون ولایی پیشنهاد دادند که بیایید توافق کنیم تا عارف رئیس شود و این یک بی اعتمادی سه جانبه ایجاد کرد.

در مورد طرح هایی که در مجلس مطرح می شود فراکسیون‌ها متعهد عمل نمی کنند

جعفرزاده: دوستانی که سال اول نمایندگی را پشت سر می گذارند به رفتارهای مجلس شناخت کافی ندارند لازم است بگویم اگر کمک فراکسیون ما کمک نمی کرد، سه وزیر رای نمی آورد و در مورد آقای مطهری هم ما بارها اعلام کردیم مطهری خط قرمز است. به نظرم این مشکلی بود که خود آقای مطهری ایجاد کرد.

اینکه بحث شورای نگهبان را مطرح می کنند و به عنوان کسی که چوب خورده این موضوع هستم باید بگویم چنین چیزی نیست. من اعلام می کنم در ابتدای مجلس دهم وقتی فراکسیون ولایت شکل گرفت جلسات اولیه را نمی رفتم و آقای لاریجانی مرا صدا کردند و پرسید چرا در جلسات شرکت نمی کنید گفتم در این فراکسیون افرادی هستند که ما با آنها سنخیتی نداشتیم که او گفت من رئیس جلسه من هستم و شما در این جلسات شرکت کنید.

فکر کنید اگر این جنگ زرگری رئیس مجلس راه نمی افتاد همه می توانستند زیر یک چتر جمع شوند که این اشتباه تاریخی و اصراری که دوستان داشتند بر انتخاب یک رئیس داشتند موجب شد انشقاق ایجاد شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/