امروز پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
۱۱:۴۸:۲۹ - سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
توسعه پایدار و عدالت اجتماعی در راستای اجرای طرح های اشتغال محور
ایرسا گیل ، توسعه پایدار،عدالت اجتماعی و توازن مثبت در استان گیلان با اجرای طرح‌های اشتغال محور به ویژه در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته محقق می‌شود.

به گزارش ایرسا گیل ،استاندار گیلان گفت: توسعه پایدار،عدالت اجتماعی و توازن مثبت در استان با اجرای طرح‌های اشتغال محور به ویژه در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته محقق می‌شود.

سومین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری سالجاری به منظور ارائه گزارش آخرین وضعیت تسهیلات اشتغال فراگیر،روستایی و عشایری در قالب طرح تکاپو از سوی دبیرخانه اشتغال و سرمایه گذاری استان و ارائه مشکلات موجود در روند تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به ریاست مصطفی سالاری برگزار شد.

مصطفی سالاری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه اشتغال و رفع موانع تولید در گیلان،اظهار کرد:آنچه که موجبات توسعه پایدار،تحقق عدالت اجتماعی و توازن مثبت در استان را فراهم می‌آورد، اجرای طرح‌های اشتغال محور به ویژه در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته است.

وی، اجرای طرح تکاپو و اعطای تسهیلات در حوزه اشتغال را گامی در تحقق اقتصاد مقاومتی خواند که کارآفرینی از طریق بهسازی روند اشتغال در مناطق مختلف را بهبود می‌بخشد و توسعه رسته‌های کسب و کار منتخب و اولویت دار در سطح ملی و استانی را محقق می‌کند.

سالاری با بیان اینکه تسریع روند اشتغالزایی ضرورتی برای مدیران تمامی دستگاه‌های اجرایی است،خروج از بروکراسی اداری و تسهیل روند خدمات رسانی به شهروندان را مورد تاکید قرار داد.

استاندار گیلان به مقوله بومگردی و توسعه گردشگری گیلان به عنوان نقطه هدفگذاری‌های کلان اشاره کرد و افزود:در تسهیلات فراگیر طرح تکاپو با رونق گردشگری و توجه به ظرفیت های طبیعی، زمینه اشتغال پایدار فراهم می شود.

وی ضمن تفویض اختیار به فرمانداران برای تصویب طرح هایی با اعتبار کمتر از ۲۵۰میلیون تومان،از آنان خواست تا در صورت نبود همکاری لازم از سوی مدیران دستگاه‌های اجرایی و تداوم کاغذبازی‌های اداری، خاطیان را به کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان معرفی نمایند.

سالاری،تسهیل گری در سایه احترام به قوانین جمهوری اسلامی ایران را وظیفه مسئولان خواند و تصریح کرد:در حوزه بومگردی مشکل کمبود زمین مطرح است که در این خصوص از منابع طبیعی و بنیاد مسکن می‌خواهیم تا با مطالعات اجرایی نسبت به حل مشکلات موجود اقدام نمایند.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز نارضایتی از برخی دستگاه‌های اجرایی برای سرگردانی مراجعه کنندگان و تحمیل هزینه‌های گزاف به آنها گفت:عناوینی همچون هزینه ایاب و ذهاب، حق مشاوره و …در دستگاه دولتی معنا و مفهومی ندارد.

وی به تاسیسات موجود در حاشیه مسیرهای گردشگری و در جوار برخی جاذبه‌های گردشگرپذیر با ظاهری نامناسب و بدون مجوز اشاره کرد و از فرمانداران خواست تا از طریق قانونی، طرحی را عنوان ساماندهی خدمات متفرقه به انجام رسانده و علاوه بر زیبا سازی شهری و روستایی،اشتغال پایدار را برای بومیان منطقه رقم زنند

سالاری در خصوص اجرای طرح مذکور با آرایشی بومی مباحثی را مطرح کرد و گفت:در اجرای طرح ساماندهی خدمات جانبی می توان اراضی لازم را از منابع طبیعی درخواست نمود و در صورت اجرای تاسیسات مناسب یا مجتمع های چندمنظوره گردشگری از تسهیلات دولتی نیز بهره مند شد.

استاندار گیلان بیان کرد:در جنگل‌های استان آلاچیق، کلبه و برخی تجهیزات برای استفاده گردشگران موجود است که نیازمند ساماندهی بوده و در این بخش نیز طرح‌های خوبی قابلیت اجرا دارد که یکی از این طرح‌ها “اعطای حق بهره برداری، نه مالکیت”در مناطق جنگلی به بخش خصوصی برای جانمایی و اجرای مصنوعات چوبی در بین درختان است.

وی پیشنهاد داد:در اجرای این طرح منابع طبیعی می‌تواند واگذاری حق بهره برداری از جنگل را منوط به حفظ و صیانت از محوطه مذکور توسط مجری طرح نماید و نسبت به پلاک گذاری درختان و عکس برداری اصولی از پوشش جنگلی به عنوان مستندی در پرونده اقدام کند .

سالاری همچنین به حوزه تالابی و آب بندان‌های استان اشاره کرد و با بیان اینکه شناورهای این حوزه‌های آبی می‌توانند در توسعه گردشگری نقش چشم گیری داشته باشند، به فرمانداران اختیار داد تا طرح‌هایی که با این موضوع مطرح شده را پالایش و پس از امکان سنجی برای اخذ تسهیلات در قالب طرح تکاپو به بانک‌ها معرفی نمایند .

دایر نمودن بازارچه‌های محلی برای عرضه تولیدات خاص روستا از جمله کشاورزی،پوشاک سنتی،صنایع دستی و گیاهان دارویی از مواردی بود که سالاری به آن اشاره کرد و افزود:در صورت اجرای این طرح زیرساخت‌ها از محل منابع عمومی استان هزینه خواهد شد.

استاندار گیلان با بیان اینکه در گیلان به دلیل اقلیم و فرهنگ مردم منطقه خدمات و صنعت نیز دارای قابلیت گردشگری است،توجه به ابعاد پنهان هربخش در جهت توسعه گردشگری را عامل رونق اقتصادی برای بومیان استان خواند و خاطرنشان کرد:در صورت اجرای صحیح طرح بومگردی و به دنبال آن ورود و اقامت گردشگران در استان ،می توان سایر خدمات را نیز به مناطق دیگر کشور معرفی و زمینه افزایش تولید و صادرات را فراهم نمود.

آموزش در حوزه گردشگری برای سطوح مختلف و برگزاری دوره‌های توانمندسازی فعالان این صنعت از تاکیدات استاندار گیلان در این نشست بود.

سالاری، اشتغال روستایی و تلاش برای ساماندهی در این بخش را از تاکیدات رئیس محترم جمهوری خواند و افزود: باید با هم افزایی جمعی در تحقق این آرمان تلاش کنیم و موضوعات و مصادیق واقعی و اثرگذاری که در عمل به اشتغال پایدار جوامع محلی می‌انجامد را دنبال نماییم.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم نظارت مستمر در تمامی مراحل اجرای طرح تکاپور، به دستگاه‌های متولی و کارگزار اجرای این طرح دستور داد تا با افزایش شمار تسهیل گران در شهرستان‌ها و رفع موانع احتمالی روند ثبت پرونده‌ها در سامانه مذکور را تسریع دهند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/