امروز شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
۲۰:۴۹:۴۰ - یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تقدیر از خبرنگاران این بار با پازل و کتاب داستان
ایرساگیل: چه کسی مدافع خبرنگاران است؟ خبرنگار نان می خواهد نه پازل بچگانه!

به گزارش ایرساگیل، با آمدن ماه مرداد قطعا تنها مسائله که ذهن خبرنگاران را به خود معطوف میکند تقدیر از خبرنگاران و اصحاب رسانه در هفته خبرنگار است و البته  هدایای غیرنقدی و غیرارزنده برخی از دستگاه های دولتی به اصحاب رسانه، از عدم توجه دستگاه ها به سختی کار خبرنگاران تا هر گونه توهین چه لفظا و چه …..
خبرنگاری رسالت، حرفه و شغلیست که در ردیف مشاغل سخت و زیان آور قرار گرفته است. و البته در نظام های که دموکراسی در نظام اداری اجرایست جزء رکن چهارم  و تاثیر گذار معرفی میگردد
حال این پرسش مطرح که چرا توجه ویژه به خبرنگاران مهم است؟ مگر خون آن‌ها نسبت به دیگران رنگین‌تر است؟
واقعیت این است که خبرنگار مطالبه‌گر خواسته‌ها و نیازهای جامعه محسوب می‌شود.
بدون حضور رسانه‌ها و خبرنگارانشان، هیچ کدام از اقشار جامعه نمی‌توانند آن چنان که باید صدای خود را به گوش دیگران و از جمله مسئولان برسانند.
این در حالی است که خبرنگاران آن قدر که در زمینه پرداختن به امور جامعه و مطالبه‌گری به عنوان واسطه مردم و مسئولان کوشا هستند، در مورد خود مطالبه‌گری نمی‌کنند.
در مقابل نیز بدون وجود رسانه‌ها، مسئولان از بسیاری از نیازهای اجتماعی، مطالبات مردمی، مشکلات، کمی‌ها و کاستی‌ها و حتی در نقطه مقابل حاصل اثر عملکرد خود در پیشرفت‌ها و بهبود اوضاع مطلع نمی‌شوند.
نبودن شمشیر نقد و انتقاد رسانه بر بالای سر مسئولان می‌تواند آسیب‌ها و فسادهای بسیار به همراه داشته باشد.
در نتیجه جمع این دو مقوله، این انتظار بزرگی نیست که بخواهیم یک بار هم که شده، دیگران به رسانه و اهالی رسانه توجه کنند.
اما گویی این امر برای برخی از مدیران روابط عمومی و مسئولان برخی از دستگاه ها هنوز روشن نیست و بدون در نظر گرفتن شان و جایگاه خبرنگار هر گونه هدیه ای برای جبران انتشار اخبار سازمان مطبوع شان به او تقدیم کنند؛ حتی اگر یک قطعه پازل بچگانه باشد!
آیا این افراد نمی دانند که خبرنگار نان می خواهد نه کتاب داستان ترانه های کودکانه؟
هرچند که کتاب هدیه معنوی ارزشمندیست اما نه اینکه در ازای حق الزحمه، کتاب داستان و پازل دریافت کنیم!…
حداقل مدیران روابط عمومی به این امر توجه کنند که اگر دستگاه و سازمانشان بودجه مورد نظر برای دعوت از اصحاب رسانه را ندارد یا نشست خبری ترتیب ندهند و خبر مربوط را برایشان ارسال کنند یا اینکه اگر خبرنگاران را دعوت می کنند آنها را مضحکه خود نکرده و از آنها استفاده ابزاری نکنند.
در این راستا امروز اداره اوقاف استان گیلان با دعوت از چند رسانه بصورت اختصاصی و تاکید براینکه جزو محدود دعوت شدگان به یک نشست خبری هستند؛ پیرامون انتشار خبر برگزاری یک امر فرهنگی بزرگ در استان، از آنها دعوت بعمل آورد و در ازای حق الدرج خبر، آنها را در پایان نشست با یک ساک کتاب داستان و پازل بچگانه بدرقه کرد.
قسمت جالب قضیه این بود که از لحظه اهدای جوایز از دست مدیرکل سازمان مربوطه به خبرنگاران نیز گزارش تصویری تهیه شد که موجب رنجش بیشتر خبرنگاران شد.
آیا دستگاه مربوطه با تهیه گزارش تصویری برای انجام برنامه های خود دنبال ارائه یک گزارش عملکرد به مجموعه مافوق خود بوده است؟
آیا اهدای چنین هدایایی به خبرنگاران و انتقاد و رنجش آنها تبدیل به امری عادی برای این گونه دستگاه ها و مسئولانشان شده است؟
هرچند که دستگاه مربوطه چندین بار با اینگونه برخوردها دل اصحاب رسانه را رنجانده است.
به طور کلی در یک منظر اسباب کار خبرنگار اگر قلمی و کاغذی است اما همین ابزار کوچک و شاید ارزان، موجب تحولی شگرف می شود، راهی ساخته می شود، مدرسه ای آباد می گردد، حادثه ای بخیر بگذرد، بیماری سلامتی بدست بیاورد، بی خانمانی خانه دار می گردد،
گرسنه ا ی سیر و تشنه ای سیراب و در نمایی بزرگتر جنگی پایان می یابد .
مسئولین باید بدانند حمایت از خبرنگار در شعار دادن و مراسم روز خبرنگار خلاصه نمی شود بلکه حمایت از خبرنگار در عمل، با احترام به او و قلم اوست.
اگر کارگر معدنی به اعماق زمین می رود و امید به بازگشتش نیست، اگر متخصصی در قعر زمین به اکتشافی دست پیدا می کند و خطری او را تهدید می کند و اگر هر کار سختی که در ذهن بیاوریم با حادثه ای همراه است، شغل شریف خبرنگاری هم بازی با مرگ است و گاهی هم این جان باختن به عنوان مرگی شریف همانند شهادت برایش رقم می خورد .
از سویی دیگر اما خبرنگار شغلی است که حقوق و دستمزد خاصی ندارد؛ وقت و بی وقت و سرما و گرما و کوه و دشت و بیابان و صخره و جنگل و زمین و هوا را نمی شناسد اکثر خبرنگارانی را که می شناسیم حتی با هزینه خود برای انتشار و انعکاس خبری کوشش می کنند بخاطر مردم بخاطر اهمیت به شهر و دیار و کشور خود، بخاطر اینکه دیگران را از رویدادی باخبر سازند بخاطر اینکه بگویند شهر زنده است جامعه زنده است و راستی بغیر از عشق و علاقه چه چیز باعث می گردد تا کاری با این مشقت، بدون حقوق و دستمزد همراه باشد به غیر از عشق به خبر و اطلاع رسانی چه چیز می تواند عزم آنان را جزم کند.

به هر حال این رسانه رسالت خود را پیگیری حقوق خبرنگارانی میداند که دانسته و یا نادانسته مورد اجحاف قرار گرفته است و البته منتظر جوابیه سازمان اوقاف استان گیلان می ماند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/