امروز دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
۱۸:۱۸:۳۶ - شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تغییرات تشکیلاتی در حزب‌الله لبنان
ایرساگیل:رهبری حزب الله لبنان در صدد انجام تعیین و انتصابات و نیز ایجاد ساختار گسترده نظامی در داخل حزب است که مراکز متعددی را در داخل لبنان در برخواهد گرفت. به گزارش ایرساگیل، و  به نقل از روزنامه الاخبار، حزب الله لبنان به دلیل گسترش دایره حضور، افزایش نیروها، افزایش پرونده‌هایی که در دایره توجه […]

ایرساگیل:رهبری حزب الله لبنان در صدد انجام تعیین و انتصابات و نیز ایجاد ساختار گسترده نظامی در داخل حزب است که مراکز متعددی را در داخل لبنان در برخواهد گرفت.

به گزارش ایرساگیل، و  به نقل از روزنامه الاخبار، حزب الله لبنان به دلیل گسترش دایره حضور، افزایش نیروها، افزایش پرونده‌هایی که در دایره توجه رهبری آن قرار دارد و همچنین به دلیل ماموریت اساسی رویارویی با دشمن اسرائیلی شاهد نقل و انتقال‌های گسترده و گسترش تشکیلاتی و سازمانی است.
این در حالی است که حزب الله همواره درصدد بهسازی و انجام تغییرات مورد نیاز خود بوده است اما تحولات سوریه و اوضاع منطقه در دو سال گذشته موجب به تعویق افتادن برگزاری کنگره عمومی آن شده است.

در این میان هرچند بعید است کنگره حزب الله در آینده نزدیک برگزار شود اما بعد از بسته شدن پرونده انتخابات شوراهای شهر، تصمیم گرفته شد کارگروه تشکیلاتی ایجاد شود و بر این اساس کمیته‌های ویژه محور کار خود را بر بازنگری در وضعیت ساختاری و تشکیلات و بررسی نیازمندی‌ها، امکانات و واقعیت‌ها متمرکز سازند.

همزمان با این تحولات، ساختار حزب الله توسعه و تعداد نیروها و موسسه‌های وابسته به آن به ویژه بعد از ورود به جنگ سوریه افزایش یافته است در نتیجه همه این موارد بررسی تعدیل‌های بزرگ در تشکیلات و ساختار سازمانی و ایجاد سازوکارهای جدید را برای تعامل با وضعیت نیروی انسانی رو به افزایش و گسترش پهنه حضورش در لبنان و سوریه را به عنوان یک ضرورت مطرح می‌سازد.

قرار است حزب الله متناسب با این تحول، ساختار تکمیلی و همپوشانی را ایجاد کرده که شامل واحدهای سازمانی، اجتماعی، نظامی و امنیتی است  که این نیازمند انتقال کادر با تجربه و ورزیده  در همه بخش‌ها به سوریه است.

علاوه بر این بازسازی ساختار شورای جهادی پس از شهادت «مصطفی بدرالدین» معروف به «ذوالفقار» که مسئولیت‌هایی را در واحدهای نظامی و امنیتی در لبنان وسوریه برعهده داشت، مورد تاکید قرار گرفته است. اکنون باید جانشین وی برای مدیریت و فرماندهی یگان‌های نظامی و امنیتی در سوریه تعیین شود به اضافه اینکه فرماندهانی که معمولا نام آنان پنهان می‌ماند برای اداره یگان‌هایی که تحت نظارت شهید ذولفقار در لبنان قرار داشتند، تعیین شود. در این چارچوب انتظار می‌رود بازنگری وسیعی در ساختار و تشکیلات واحدهای شورای جهادی حزب الله صورت گیرد و ماموریت‌ها و اختیاراتی که برعهده شهید بدرالدین بود به مسئولان دیگر واگذار شود و البته همه این اقدامات تحت نظارت فرماندهی و دبیرکل حزب الله  صورت می‌گیرد.
بخش دیگری از این تغییرات متوجه توسعه اختیارات برخی اعضای شورای حزب الله و ایجاد معاونت‌های جدید خواهد بود. به نظر می رسد این بخش از تغییرات با هدف کاهش وظایف سنگینی که سیدحسن نصرالله در پیگیری بیشتر پرونده‌های حزب الله در لبنان و خارج از لبنان بر عهده دارد، صورت خواهد گرفت.
براین اساس قرار است، در ساختار شورای اجرایی حزب الله که اکنون «سید هاشم صفی الدین» ریاست آن را برعهده دارد، بازنگری گسترده‌ای صورت خواهد گرفت.

انتظار می‌رود در ساختار و پرونده‌های شورای سیاسی حزب الله هم بازنگری شود و در این چارچوب «محمد سعید الخنسا» به عنوان مسئول پرونده روابط با احزاب مسیحی تعیین و جایگزین «غالب ابو زینب» شود که حدود ده ماه قبل از این مسئولیت استعفا کرد.

ایجاد ساختار جدید نیازمند تشکیلات و سازماندهی جدید است و نخستین و بارزترین آن تعیین مسئول نظامی جدید حزب الله در سوریه پس از شهادت بدرالدین است.

فرمانده جدید از پیشکسوتان و نسل اول و موسسان حزب الله نخواهد بود تا روند انتقال تجربه از نسلی به نسل دیگر در داخل مقاومت فراهم شود.

در همین ارتباط سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در سخنرانی خود به مناسبت هفتمین روز شهادت فرمانده بزرگ شهید ذوالفقار به آن اشاره و تاکید کرد که در حزب الله نسلی از فرماندهان وجود دارد.

مسئول نظامی جدید ساختار و مواضع نیروهای مقاومت در سوریه را منطبق با این اصل مورد بررسی قرار می‌دهد که وجود حزب الله در سوریه کامل کننده و شامل امور نظامی و سازمانی مشابه معمول در لبنان است.

مسئول جدید باید تشکیلات و ساختار مناسب را برای اداره میدان نبرد ایجاد کند بر اساس رویکردی که سید حسن نصرالله آن را اظهار داشته است مبنی بر اینکه خون شهید بدرالدین ما را به حضوری بزرگتر و قوی تر در سوریه فرا می‌خواند و نسبت به گذشته فرماندهان بیشتری عازم سوریه خواهند شد، در شکل‌های مختلف در سوریه حاضر خواهیم بود و نبرد را تکمیل می‌کنیم.

بر این اساس، تشکیلات و سازماندهی نظامی در سوریه موازی با تشکیلات لبنان خواهد بود و فرماندهان حزب الله بین سوریه و لبنان منتقل و جابجا می شوند و تغییرات زیادی در ساختار سازمانی و سیاسی حزب الله صورت خواهد گرفت./پارسینه

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/