امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
۱۹:۱۰:۲۷ - چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برای قبری که خالیست گریه برای چه ؟/ بازهم تابستان بازهم قصه تکراری این ۲رود
ایرساگیل: در حالی که تمام مردم شهر رشت از وضعیت اسف  بار رودخانه زرجوب و گوهر رود باخبر هستند و دلیل این آلودگی های زیست محیطی را خوب می دانند اما باز به نظر میرسد عده ای هنوز به دنبال کارشناسی هستند. به گزارش ایرساگیل،  قبل از اینکه دلایل آلودگی زیست محیطی و مرگ میر […]

ایرساگیل: در حالی که تمام مردم شهر رشت از وضعیت اسف  بار رودخانه زرجوب و گوهر رود باخبر هستند و دلیل این آلودگی های زیست محیطی را خوب می دانند اما باز به نظر میرسد عده ای هنوز به دنبال کارشناسی هستند.

به گزارش ایرساگیل،  قبل از اینکه دلایل آلودگی زیست محیطی و مرگ میر ماهی ها ی که به ناچار به این حوضه رورخانه ای ورود پیدا می کنند تا غصه تلخ مرگ میر ماهی ها را باردیگر بر سر زبانها بیاورند. تا شاید این بار مرگ شان دلیل کارشناسی عده متخصص گردد برای ما آدمها.(در اینجا بخوانید)

اما رودخانه زرجوب از کجا سرچشمه میگیرد رودخانه زرجوب یکی از دو رود شهر رودگذر رشت است.که از کوه‌های کم ارتفاع هزار مرز، نیزه سر، جوکلبندان و کچا از حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر رشت سرچشمه می‌گیرد، پس از عبور از منطقه «بهدان» و «چوماچا» و پیوستن به رودخانه گوهررود رودخانه پیربازار رود را تشکیل می‌دهد به بخش شرقی تالاب انزلی وارد می‌شود. این رودخانه با متوسط حجم سالانه ۱۷۳/۴ میلیون متر مکعب یکی از منابع اصلی و مهم تامین آب تالاب انزلی به شمار می‌رود.

 

تغیر رنگ آب وردی به تالاب

 

 

دلایل آلودگی زیست محیطی این دو روخانه که زمانی شریان حیاطی شهر رشت محسوب می شدند حال آنقدر در فصل گرما متعفن میشنود که دیگر مجال نزدیک شدن به آن نیست چه برسد به آب تنی در آن .حال در این اوضاع و احوال مگر میتواند ماهی هم ادامه حیاط دهد. تا چند دهه قبل صدای قورباغه ها که ابو عطا میخوانندشنیده میشد و یا لاک پشتی هم دیده میشد اما حالا از آنها هم خبری نیست تا چه برسد به ماهی ها که بمیرند .

مگرمیشود در رودخانه ای که فاضلاب به جز یک بیمارستان (رسول اکرم) از مجموع ۱۴ بیمارستان دولتی، خصوصی و نظامی رشت که پسابشان وارداین رودخانه‌های میشود ماهی هم دید. بیمارستان که خود یک ملجا برای بهداشت و درمان است یکی از عوامل اصلی آلایندگی این رودخانه‌ها و تهدید کننده سلامت شهروندان در رشت به شمار می رود. و متاسفانه متولیان امر جمع آوری فاضلاب شهر رشت هم که دیگر بی خیال همه چیز شده اند و با خیالی آسوده فاضلاب ها را به دریای خزر هدایت میکنند .و نتیجه آن میشودآلودگی این رودخانه‌های رشت که یکی از عوامل اصلی کسب رتبه نخست ابتلا به سرطان را از آن استان گیلان در ایران کرده  است.

هنوز وعده های داده شده درخصوص تصفیه خانه فخب که در مرداد ۱۳۹۳ مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب گیلان اعلام شده بودکه  برای نجات و حفظ رودخانه‌های رشت باید فاضلاب شهر دارای شبکه بهداشتی و تصفیه خانه فاضلاب شود یادمان است که میگفت: شبکه فاضلاب رشت به چهار منطقه تقسیم شده که منطقه اول با ایستگاه پمپاژ PSW ، در ماه های آتی ۲۰ درصد فاضلاب شهر را به تصفیه خانه فخب انتقال می دهد و برای انتقال ۸۰ درصد باقی مانده نیاز به اعتباری در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است.هنوز از سرنوشت این پروژه اطلاعی در دست نیست.

ویا اینکه وضع بحرانی این رودخانه ها سبب شده بود که رییس شواری شهر وقت نیز در تاریخ مرداد ۱۳۹۳ نیز با توجه به وضع بحرانی این رودخانه‌ها خواستار رفع چالش‌های محله دفن زباله سراوان و لایروبی رودخانه‌های رشت با تعامل همه جانبه شود. و از هیئت دولت درخواست کند که در مسائل زیست محیطی این دو رود را به مانند معضل خشکی دریاچه ارومیه ببینند و اقداماتی برای احیای رودخانه‌های رشت انجام دهند. که حتی این معضل دو رودخانه رشت را در اجلاس ۴۷ روسای کلانشهرهای کشور در حضور هیئت دولت و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست مطرح گردید. و در مرداد ۱۳۹۳ طرح ملی ساماندهی دو رودخانه زرجوب و گوهررود توسط شورای چهارم شهر رشت به کمسیون خاص امور کلانشهر‌های هیئت دولت هم ارسال شد و همچنان در انتظار تصمیمات دولت است. و حتی خوب یادمان است که در سفر رئیس جمهور دولت دهم  در فرودین ۱۳۹۴ به رشت و تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای شروع احیا رودخانه های رشت و علاوه بر اعتبارات ملی و استانی نیز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان در اردیبهشت ۱۳۹۴ وعده داد  که در حاشیه رودخانه‌های رشت ۱۰ تصیفه‌خانه لوکال احداث شود و هر سال دو تصفیه‌ خانه برای دو رودخانه شهر رشت به بهره‌برداری برسد و تا سال ۱۳۹۷ فاضلاب شهری به رودخانه‌های رشت وارد نشود.

 اما بازهم میبینیم که اینها فقط در اندازه حرف بود و از عمل خبری نیست چون اگر بود حالا دیگر این ۲ رود احیا شده بود و حالا  فقط فاضلاب در آن جریان نداشت  متاسفانه با تمام این موارد ۲ رودخانه یا در پس مصوبات دولتی و محلی گیر افتاده اند و یا در پس سیاسی بازی ها مدیران کلان کشوری مانده اند و هر روزی که میگذرد این زرجوب و گوهر رود هستند که به مرگ نزدیک میشوند و ما هم در سکوت مطلق صدای ماهی ها نمیشنویم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/