امروز چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
۱۵:۳۰:۴۸ - سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ایجاد اشتغال بیش از ۷۰۰ هزارنفری دولت از حرف تا واقعیت/ دولت توان نظام اقتصادی را در ایجاد ظرفیت اشتغال‌زایی تقویت کند
ایرساگیل: نمایندگان و کارشناسان اقتصادی معتقدند آمارهای ارائه‌شده از سوی دولت در رابطه با ایجاد اشتغال بیش از ۷۰۰ هزارنفری در کشور شعاری بوده و دولت برای ایجاد ظرفیت‌های اشتغال باید توان نظام اقتصادی خود را تقویت کند. به گزارش ایرساگیل و به نقل از فارس، طبق مصوبه کارگروه اقتصاد مقاومتی دولت در سال ۹۶ […]

ایرساگیل: نمایندگان و کارشناسان اقتصادی معتقدند آمارهای ارائه‌شده از سوی دولت در رابطه با ایجاد اشتغال بیش از ۷۰۰ هزارنفری در کشور شعاری بوده و دولت برای ایجاد ظرفیت‌های اشتغال باید توان نظام اقتصادی خود را تقویت کند.

به گزارش ایرساگیل و به نقل از فارس، طبق مصوبه کارگروه اقتصاد مقاومتی دولت در سال ۹۶ افزایش جمعیت شاغل کشور باید به ۹۷۰ هزار نفر برسد.

افزایش جمعیت کشور در طی چند دهه گذشته و افزایش عرضه نیروی کار در مقابل تقاضا برای آن ازیک‌طرف و همچنین ناتوانی نظام اقتصادی برای ایجاد ظرفیت مناسب برای ایجاد فرصت‌های شغلی از طرف دیگر، باعث شده است تا موضوع بیکاری و اشتغال به مهم‌ترین موضوع موردبحث در برنامه‌های توسعه کشور تبدیل شود.

نرخ بیکاری کشور در استان‌های مختلف متفاوت است و این نرخ در استان گیلان نسبت به نیمی از استان‌های کشور بالاتر است که به گفته کارشناسان و نمایندگان مجلس ظرفیت‌های عظیم گیلان در ایجاد اشتغال زیر سرسبزی این استان پنهان‌شده است و عدم توجه به اشتغال پایدار و متناسب برای جوانان عاملی مؤثر برای عزیمت کردن آن‌ها بهشهرها بزرگ همچون تهران و کرج شده است.

 آنچه در بیان دلایل بیکاری در کشور مورد غفلت قرارگرفته است، وجود بیکاری ساختاری در اقتصاد ایران است که متأسفانه کمتر برای حل آن تدابیری اندیشیده شده است که یکی از دلایل آن عدم تبیین و شناخت مفهوم بیکاری ساختاری برای برنامه ریزان اقتصادی دولت است.

تاکنون بیشتر سیاست‌های اجراشده برای ایجاد اشتغال متکی به ایجاد منابع مالی و پرداخت تسهیلات بوده است که پس از مدت کوتاهی به دلایل مختلف نیمه فعال و راکد شده‌اند.
اما آمارهای دولت در راستای دستیابی به شغل بالای ۷۰۰ هزارنفری در کشور بسیار قابل‌تأمل است و با تطبیق بیکاران واقعی در کشور با اشتغال ایجادی اعلام‌شده از سوی سخنگوی دولت به‌راحتی قابل‌گذشت نیست.

اسدالله عباسی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با ایجاد فرصت‌های شغلی از سوی دولت بابیان اینکه آمارهای ایجاد اشتغال در کشور رضایت‌بخش نیست، می‌گوید: روند ایجاد اشتغال در کشور بسیار کند است و انتظار داریم شتاب بیشتری بگیرد.

وی معتقد است دولت در ارائه گزارش اشتغال نباید به شش ماه بسنده کند بلکه باید تا خردادماه سال آینده که پایان سال مالی آن است اقدامات خود را در راستای جذب سرمایه‌گذارها و ایجاد اشتغال انجام دهند و به این روند سرعت ببخشد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه سرمایه‌گذارهای زیادی تشویق شده‌اند تا در بخش‌های مختلف کشور سرمایه‌گذاری کنند، گفت: باید دولت با فعال کردن بانک‌ها و همکاری با سرمایه‌گذاران تکان اساسی به روند اشتغال بدهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دولت باید پنجره واحدی برای ورود سرمایه‌گذاران ایجاد کند، تصریح کرد: دولت باید بروکراسی‌ها در استان‌ها را کاهش دهد تا اشتغال در استان‌ها شکل بگیرد و علاوه بر تعهداتی که قانون بر آن مکلف کرده گام اساسی در راستای ایجاد اشتغال بردارد.

حسن خسته بند، دیگر نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در تشریح ارزیابی خود از اقدامات دولت در ایجاد اشتغال برای جوانان در شش‌ماهه نخست سال می‌گوید آمارهایی که دولت در رابطه به ایجاد اشتغال در کشور می‌دهد رضایت‌بخش نیست.

وی در واکنش به آمار رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور مبنی بر ایجاد ۷۰۳ هزار شغل در کشور و ناتوانی برای ایجاد ۲۱۷ هزار فرصت شغلی برای سایر جوانان افزود: به‌هیچ‌وجه به آمارهایی که تناسبی با متقاضیان کار در جامعه نداشته باشد اعتقادی ندارد و معتقد است در بیان آمار از زبان ارکان دولت تناقض وجود دارد.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار ارائه‌شده در سال گذشته توسط وزیر کشور در مجلس گفت: رحمانی فضلی سال گذشته در صحن علنی مجلس اعلام کرد که در کشور حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیکار وجود دارد که با تطبیق آمار ارائه‌شده توسط وزیر کشور با آمارهای ارائه‌شده توسط روحانی در نزد رهبر معظم انقلاب پس از دو هفته از ارائه گزارش رحمانی فضلی اعلام شد که در کشور ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین به آمارهای اعلام‌شده اخیر وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در رابطه با تعداد بیکاران در کشور نیز پرداخت و گفت: ربیعی نیز در گزارشی که اخیراً به مجلس ارائه کرد از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار در کشور خبر داده که همه مانده‌ایم در کشور چه مقدار بیکار وجود دارد.

خسته بند معتقد است که وجود افراد بیکار در کشور بیش ‌از اندازه‌ای است که مسئولان کشور به آن اذعان دارند و اشتغالی که دولت تأکید دارد که در کشور ایجادشده صحت ندارد و کارشناسانی که اطلاعات غلط به مسئولان می‌دهند باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

این نماینده مجلس مدعی است که ما مشکلات مردم را از نزدیک می‌بینیم و افرادی که درجایی مشغول می‌شوند را رصد می‌کنیم و کاملاً معتقدم که آمارهای ارائه‌شده در رابطه با ایجاد اشتغال کاملاً غلط است.

خسته بند راهکاری برای راستی آزمایی آمارهای ایجاد اشتغال دولت ارائه می‌کند و می‌گوید: افرادی که صاحب شغل هستند باید بیمه شوند و آمار بیمه‌شدگان به آمار اعلام‌شده افزایش اشتغال تناقض دارد، چون سالانه حدود یک‌میلیون نفر به افراد بیکار در کشور افزوده می‌شود و من فکر می‌کنم تعداد افراد بیکار در کشور حدود ۵ تا شش میلیون است و من آمارهای مسئولان را قبول ندارم چون مستندات ارائه‌شده آن‌ها غیرواقعی است.

وی همچنین معتقد است دولت باید با ایجاد سایتی آمار صحیحی از تعداد بیکاران کشور ارائه کند و افرادی که در جامعه بیکار هستند در سایت مذکور ثبت‌نام کنند و آنگاه تعداد افراد بیکار در جامعه به‌صورت واقعی مشخص خواهد شد.

محمدصادق حسنی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با شعاری خواندن آمارهای ارائه‌شده ایجاد اشتغال می‌گوید که آمارهای ارائه‌شده دولت در خصوص ایجاد اشتغال در حد ارائه آمار است و از این حیث نباید دولت را زیر سؤال برد چون محدودیت‌هایی در کشور وجود دارد که مانع از ایجاد اشتغال می‌شود.

وی معتقد است محدودیت‌هایی که در حال حاضر در کشور حاکم است در هیچ دولتی وجد نداشته و ظرفیت‌های ایجاد اشتغال با توجه به محدودیت‌ها داخلی محدود است و ایران ظرفیت تولید اشتغال به‌اندازه موردنیاز را ندارد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با اشاره به اینکه همه می‌دانند ارائه آمار ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در کشور شعار است، بیان کرد: اگر چنین آمارهایی ارائه نشود همه راحت‌ترند و بنده هیچ اعتقادی در رابطه با این قضیه ندارم.

تناقض‌گویی‌های دولتمردان در بیان آمارهای مربوط به اشتغال تنها راه گریز از واقعیت‌ها است و آنچه در جامعه به‌صورت عینی مشاهده می‌شود و نمایندگان نیز به آن اذعان دارند روند کند اشتغال در کشور است که نیازمند تلاش مجاهدانه است.

بنابراین مهم‌ترین موضوع در ایجاد فرصت‌های شغلی در اقتصاد ایران، تقویت توان نظام اقتصادی در ایجاد ظرفیت اشتغال‌زایی است که متأسفانه دستگاه‌های متولی کمتر توانسته‌اند زمینه‌های آن را در استان‌های مختلف فراهم نموده و ظرفیت‌های موجود را افزایش دهند.

یکی از بخش‌های توانمند در ایجاد ظرفیت اشتغال‌زایی در اقتصاد کشور، تقاضای خارجی برای محصولات داخلی است که باعث جذب تعداد زیادی از بیکاران در بخش تولید برای صادرات خواهد شد.

اتکای ظرفیت‌سازی برای ایجاد اشتغال به منابع مالی توسط برنامه ریزان هرچند در کوتاه‌مدت نرخ بیکاری را تا حدودی کاهش خواهد داد اما در بلندمدت به علت کمانه نمودن تسهیلات پرداختی و نبود ظرفیت مناسب در تولید موجب رشد منفی اشتغال در کشور خواهد شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/