امروز سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
12:42:26 - پنج‌شنبه 26 آوریل 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
از «مهمترین اقلام صادراتی و وارداتی کشور در یک ماه گذشته»
ایرسا گیل ،این پیمانه تیتر‌هایی همچون تورم فروردین ماه تک رقمی محاسبه شد، رشد نماگر بورس با حمایت فولاد و رانفور، ثبات نسبی قیمت نفت علیرغم وجود ریسک سیاسی در بازار، افزایش ارزش سهام «روسال» روسیه با احتمال لغو تحریم آمریکا، کاهس دوباره نرخ انواع سکه، سود ۴.۵ تریلیون دلاری اقتصاد آسیا از زنان، پیش‌بینی بانک جهانی از قیمت‌ نفت در سال میلادی جاری و آینده، واردات بیش از ۲۲ هزار تن گلابی هندی به کشور و آخرین خبر از تعرفه واردات به کشور عراق را در بر دارد.

له گزارش ایرسا گیل،پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون تورم فروردین ماه تک رقمی محاسبه شد، رشد نماگر بورس با حمایت فولاد و رانفور، ثبات نسبی قیمت نفت علیرغم وجود ریسک سیاسی در بازار، افزایش ارزش سهام «روسال» روسیه با احتمال لغو تحریم آمریکا، سود ۴.۵ تریلیون دلاری اقتصاد آسیا از زنان، پیش‌بینی بانک جهانی از قیمت‌ نفت در سال میلادی جاری و آینده، واردات بیش از ۲۲ هزار تن گلابی هندی به کشور و آخرین خبر از تعرفه واردات به کشور عراق را در بر دارد.

تورم فروردین ماه تک رقمی محاسبه شد!

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه ۱۳۹۷ نسبت به دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه ۱۳۹۶ معادل ۹.۲ درصد است. به نقل از بانک مرکزی، خلاصه نتایج به‌دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ به شرح زیر است:

– شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در فروردین‌ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۱۵.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد افزایش یافت.

– شاخص مذکور در فروردین‌ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۷.۹ درصد افزایش داشته است.

رشد نماگر بورس با حمایت فولاد و رانفور

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه ۹۷ با افزایش ۲۱۹ واحدی معادل ۰٫۲۳ درصد به رقم ۹۴ هزار و ۷۹۶ واحد رسید. تالار شیشه‌ای در آخرین روز کاری هفته جاری، همانند روز گذشته، شاهد روند صعودی تمامی شاخص‌های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۶۹ واحدی معادل ۰٫۲۳ درصد به رقم ۳۰ هزار و ۳۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۳۰ واحدی معادل ۰٫۱۸ درصد، عدد ۱۶ هزار و ۸۳۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۳ واحدی معادل ۰٫۱۸ درصد به رقم ۱۲ هزار و ۵۰۸ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۰٫۱۱ درصد همراه شد و ۱۱۴ واحد افزایش را رقم زد و به سطح ۱۰۰ هزار و ۸۳۹ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۲۳۴ واحد افزایش معادل ۰٫۳۵ درصد به رقم ۶۷ هزار و ۲۹۵ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با ۵۵ واحد افزایش معادل ۰٫۰۳ همراه بود و عدد ۲۰۲ هزار و ۸۹ واحد را به نمایش گذاشت. نماد معاملاتی فولاد متعلق به فولاد مباركه اصفهان با ۸۶ واحد و نماد رانفور متعلق به خدمات‌انفورماتيك‌ با ۷۲ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

 

ثبات نسبی قیمت نفت علیرغم وجود ریسک سیاسی در بازار

روز گذشته قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز سه شنبه با افزایشی ۳ سنتی بشکه ای ۷۳.۸۹ دلار در بازار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بدون تغییری محسوس بشکه ای ۶۷.۷۶۳ دلار صورت گرفت. از دلایل ثبات نسبی قیمت نفت در روز چهارشنبه می توان به افزایش میزان موجودی و تولید نفت آمریکا اشاره کرد که باعث خنثی شدن تاثیر وجود ریسک های سیاسی بر بازار نفت شده است.

مهمترین اقلام صادراتی و وارداتی کشور در یک ماه گذشته

مهمترین اقلام صادراتی کشور در یک ماه گذشته به ترتیب میعانات گازی به ارزش ۴۴۸ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۱۶۳ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گریدفیلم به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار، اتیلن گلیکول ۱۰۵ میلیون دلار، بوتان مایع شده به ارزش ۹۴ میلیون دلار بوده است. سهم سایر کالاها یک میلیارد و ۶۴۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ و ۴۰ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین مهمترین اقدام وارداتی در یک ماه نخست امسال به ترتیب سویا به ارزش ۱۵۵ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۱۳۸ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با ۱۲۱میلیون دلار، اجزا و قطعات راکتورهای هسته‌ای به ارزش ۷۷ میلیون دلار و برنج ۶۹ میلیون دلار بوده است.

افزایش ارزش سهام «روسال» روسیه با احتمال لغو تحریم آمریکا

سهم شرکت آلومینیوم «روسال» روسیه با رشد ۱۴.۸ درصد هر سهم به ۳۱ روبل بازار بورس مسکو معامله شد. دلیل این افزایش ارزش سهم، بیانیه‌ای است که وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره احتمال لغو تحریم این شرکت صادر کرده است. در این بیانیه آمده است وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است: در صورتی که اولگ دریپاسکا یکی از مالکین این شرکت و مدیر کنونی آن سهام خود را واگذار کرده و از سمت خود کناره‌گیری کند،‌تحریم‌ها علیه این شرکت را لغو می‌کند. اوفک اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا مهلت پایان تحریم شرکت تولید آلومینیوم روسیه «روسال» را تا ۲۳ اکتبر ۲۰۱۸ تمدید کرد. در ششم آوریل وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه شرکت‌ها و برخی افراد روسی اعمال کرد که در میان اینها، شرکت روسال روسیه هم وجود دارد، این شرکت دومین شرکت بزرگ تولیدکننده آلومینیوم جهان است که سالها جایگاه نخست را نیز در کارنامه خود دارد، در سال‌های گذشته حضور فعال شرکت‌های چینی در این عرصه باعث شد روسال جایگاه نخست را به شرکت‌های چینی واگذار کند. پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه این شرکت در ۶ آوریل، قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی به شدت بالا رفت. قیمت این فلز در بازارهای جهانی تا ۳۰ درصد افزایش یافت.

کاهس دوباره نرخ انواع سکه در بازار تهران

در بازار داخلی طلا و سکه، روند کاهشی بهای انواع سکه همانند روز قبل ادامه داشت. بر این اساس، هر سکه تمام بهار آزادی در معاملات امروز، با کاهش ۱۰ هزار تومانی نسبت به نرخ پایانی روز سه شنبه، به رقم یک میلیون و ۷۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. همچنین هر سکه تمام طرح قدیم، در پایان روز، یک میلیون و ۷۴۷ هزار تومان ارزشگذاری شد که نسبت به روز قبل، ۱۳ هزار تومان ارزان تر فروخته شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز با افت ۱۰ هزار تومانی به سطح ۸۵۵ هزار تومانی کاهش یافت. هر ربع سکه بهار آزادی نیز در معاملات امروز، ۱۰ هزار تومان ارزان تر شد و به رقم ۵۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. همچنین هر سکه یک گرمی در بازار تهران، ۳۴۸ هزار تومان قیمت گذاری شد.

سود ۴.۵ تریلیون دلاری اقتصاد آسیا از زنان

موسسه مکنزی آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که اگر زنان بیشتری در کشورهای آسیایی مشغول به کار شوند، رونق اقتصادی این منطقه با جهش قابل توجهی روبرو می شود. مکنزی برآورد کرد اگر برابری جنسیت ارتقاء پیدا کند، به تولید ناخالص داخلی منطقه آسیا – اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۴.۵ تریلیون دلار افزوده می شود. این موسسه آمریکایی اعلام کرد که منطقه آسیا – اقیانوسیه به عنوان پویاترین منطقه اقتصادی در جهان است؛ اما زنان در بسیاری از کشورهای این منطقه با رفتا نابرابرانه در حوزه اشتغال و اجتماعی در مقایسه با مردان روبرو می شوند. همچنین بیشترین شکاف جنسیتی در بنگلادش و هند است که نگرانی را در مورد آسیب اقتصادی به این کشورها از کسری نیروی کار زنان افزایش می دهد. همچنین کشورهای اقتصادی پیشرفته آسیایی مانند کره جنوبی و ژاپن هم در فرصت های شغلی دارای نابرابری جنسیتی بالایی هستند. مکنزی اعلام کرد: چین، بزرگترین اقتصاد آسیا در حوزه به کارگیری زنان در بازار نیروی کار خود گام هایی را برداشته؛ اما همچنان جا برای ارتقاء آن وجود دارد.

پیش‌بینی بانک جهانی از قیمت‌ نفت در سال میلادی جاری و آینده

بانک جهانی در گزارش جدیدی پیش‌بینی کرد قیمت‌های نفت امسال در بحبوحه رشد اقتصادی قوی، ۲۳ درصد رشد خواهد کرد و قیمت فلزات نیز تحت تاثیر تداوم تنش‌های تجاری، بالاتر خواهد رفت. بانک جهانی پیش‌بینی خود از میانگین قیمت‌های نفت در سال میلادی جاری و آینده را به ۶۵ دلار در مقایسه با ۵۳ دلار در سال گذشته، افزایش داد که تا حد زیادی به دلیل ریسک ژئوپلیتیکی فزاینده بود.

واردات بیش از ۲۲ هزار تن گلابی هندی به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۶، نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۲۲ هزار و ۳۵۵ تن گلابی از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است. براساس واردات این حجم گلابی هندی، بالغ بر ۱۶ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۶۶۹ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر ۵۳ میلیارد و ۳۰۶ میلیون و ۱۳ هزار و ۵۴ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است در ۱۲ ماهه سال ۹۶ گلابی هندی از ۴ کشور جهان از جمله کشور‌های پاکستان، هند، تایلند، ایتالیا وارد ایران شده است. در بین کشور‌های ذکر شده پاکستان با صادرات بیش از ۲۲ هزار و ۲۳۵ تن گلابی هندی به کشور اولین و بزرگترین صادرکننده این کالا محسوب می‌شود که درآمد ۱۶ میلیون و ۲۰۲ هزار و ۹۵۶ دلاری را نصیب خود کرده است.

ادامه روند نزولی نرخ مرغ در بازار

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از کاهش ۴۰۰ تومانی قیمت مرغ در بازار نسبت به چند روز گذشته خبر داد و گفت: قیمت مرغ گرم روز چهارشنبه در مراکز خرده فروشی به ۷۹۵۰ تومان رسید.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/