امروز جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
16:31:38 - شنبه 24 آگوست 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آن چه که درباره خانه مطبوعات گیلان نمی دانید! دریافت های چند ده میلیونی دو نشریه متعلق به مدیرعامل اسبق و فعلی خانه مطبوعات در سال ۹۷ + جزییات!
ایرساگیل: دو نشریه متعلق به مدیرعامل فعلی و اسبق خانه مطبوعات یعنی کریم خوسندی و ابراهیم بهمنی جلالی تنها در سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۸۱ میلیون تومان به صورت نقدی از وزارت ارشاد دریافت کرده اند! مبلغی که شاید خبرنگاران جوان جویای نام، وصول حتی یک دهم آن در سال را هم در خواب نمی بینند!

به گزارش ایرساگیل . به نقل از خزر آنلاین اساس تشکیل خانه مطبوعات گیلان به عنوان یک موسسه ای غیرتجاری، ایجاد ساز و کاری برای ساماندهی خدماتی، رفاهی، فرهنگی و معیشتی اهالی مطبوعات گیلان بوده است. این موسسه در تاریخ یازدهم تیرماه ۱۳۸۵ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید و نخستین موسسان آن ابراهیم جلالی، سید حسن سیدین، نادر اسدی، رضا احمدی سراوانی، غلامرضا رستگارطلب تبریزی، حسین لطفی و اسحاق راستی بوده اند.

اگرچه ترکیب هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان در سالیان پس از تشکیل، دستخوش تغییرات فراوان شد اما آن چه که در ادامه می آید بررسی ترکیب فعلی هیات مدیره است. شاید این بررسی بتواند تا حد زیادی بار شفاف سازی عملکرد این موسسه غیرتجاری را به دوش کشیده و به مدیران و مسئولین آن یادآوری کند که ترویج شفافیت در دستگاه های مختلف به خصوص آنانی که از بودجه بیت المال ارتزاق می کنند، یکی از مهمترین اهداف خبرنگاران مستقل و رسانه های خبری حرفه ای بوده و بی تردید خانه مطبوعات گیلان هم به لطف داشتن مدیرانی باتجربه و پیشکسوت، می بایست با ایستادن در بلندای قله شفاف سازی، الگویی برای سایر دستگاه ها قلمداد گردد.

ترکیب فعلی هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان به شرح زیر می باشد:

کریم خورسندی/ مدیرعامل

– عبدالباقی اسحاقی/ رییس هیات مدیره

– فرهاد عینی خراسانی/ نائب رییس هیات مدیره

– نیلوفر گیاهی سراوانی/ منشی و خزانه دار

– حسین داداشی/ عضو هیات مدیره

– میلاد ابراهیمی/ عضو هیات مدیره

– الهام شاد/ عضو هیات مدیره

با جست و جو نام این افراد در سایت خانه مطبوعات گیلان میتوان به اطلاعاتی در خصوص آنان دست پیدا کرد ( اینجا را ببینید )

کریم خورسندی مدیر عامل خانه مطبوعات گیلان بعنوان مدیرمسول روزنامه “سوال و جواب” در بین اعضای خانه مطبوعات گیلان معرفی شده است. همچنین نام فرهاد عینی خراسانی، نائب رییس خانه مطبوعات گیلان هم بعنوان خبرنگار همین روزنامه یعنی “سوال و جواب” در بین اعضای خانه مطبوعات گیلان به چشم می خورد. نکته جالب اما اینجاست که نیلوفر گیاهی سراوانی که در حال حاضر منشی و خزانه دار خانه مطبوعات گیلان می باشد هم با عنوان خبرنگار همان روزنامه (سوال و جواب) به عضویت خانه مطبوعات گیلان در آمده است! به عبارت دیگر ۳ عضو فعلی هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان شامل مدیر عامل، نائب رییس هیات مدیره و خزانه دار مرتبط با یکدیگر و از اصحاب یک روزنامه خاص می باشند!

با جست و جو نام این روزنامه ( سوال و جواب ) در سامانه جامع رسانه های کشور به اطلاعات جالبی دست پیدا می کنیم. مثلا بنا به آنچه که در این سامانه منتشر شده است وزارت ارشاد تنها در ۸ ماه از سال قبل یعنی از مرداد تا اسفند ۹۷، بالغ بر ۶۵ میلیون تومان به این روزنامه که صاحب امتیاز و مدیرمسئولش مدیرعامل فعلی خانه مطبوعات گیلان می باشد، کمک نقدی کرده است! یعنی به طور میانگین بیش از ماهی ۸ میلیون تومان! البته ۲۹ میلیون تومان از این مبلغ تنها در اسفند پارسال و نزدیک به ۱۸ میلیون تومان در ۲ روز متوالی  به حساب این نشریه واریز گردیده است!

به عبارت دیگر روزنامه ای که حداقل ۳ عضو فعلی هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان، در حال حاضر یا در گذشته مرتبط با آن بوده اند، فقط در ۸ ماه سال قبل و به طور میانگین، ماهی بیش از ۸ میلیون تومان از وزارت ارشاد حمایت نقدی دریافت کرده است! این البته جدا از مبالغی است که این روزنامه تحت عنوان تبلیغات برای ذینفع یا ذینفعان خود درآمدزایی داشته است.

بررسیها اما تنها محدود به مدیرعامل خانه مطبوعات نمی شود. یکی دیگر از افرادی که در بین اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان، آشنا به نظر می رسد حسین داداشی است. برای آنکه به اطلاعات بیشتری در خصوص حسین داداشی دست یابیم، باید به گذشته ای نه چندان دور رجوع کرده و تغییرات مدیریتی خانه مطبوعات را در سال هایی مورد بررسی قرار دهیم که هنوز خورسندی به مدیرعاملی آن دست پیدا نکرده و این عنوان سال ها در اختیار ابراهیم بهمنی جلالی بوده است.

بنا به آنچه که در سایت خانه مطبوعات گیلان آمده است، حسین داداشی بیستم مهرماه ۱۳۸۹ با عنوان خبرنگار به عضویت خانه مطبوعات گیلان در آمده است. داداشی اما در مدتی کوتاه پله های موفقیت را طی کرده و توانست در واپسین روزهای سال ۱۳۹۲، پس از ده سال، مدیرعاملی خانه مطبوعات را از دستان ابراهیم بهمنی جلالی خارج کند.

اگرچه ممکن است این طور به نظر بیاید که داداشی توانسته طلسم  ۱۰ ساله بهمنی را بشکند اما ممکن است این تغییر، خود خواسته و با نظر خود بهمنی صورت گرفته باشد!! چراکه داداشی با عنوان خبرنگار روزنامه ای (نسیم) به عضویت خانه مطبوعات در آمده که صاحب امتیاز این روزنامه خود ابراهیم جلالی بوده است! به عبارت دیگر داداشی به نوعی همکار و خبرنگار روزنامه ای محسوب می شده که امتیازش در اختیار جلالی بوده و تحت نام خبرنگار همان روزنامه هم به عضویت خانه مطبوعات در آمده است! با این تفاسیر آیا می توان پذیزفت که داداشی در یک رای گیری واقعی و رقابتی غیر نمایشی توانسته مدیرعاملی خانه مطبوعات را از دستان بهمنی خارج کند؟!

بد نیست مقدار کمک های نقدی وزارت ارشاد به روزنامه “نسیم” که متعلق به مدیرعامل اسبق خانه مطبوعات یعنی بهمنی جلالی می باشد، را مورد بررسی قرار دهیم. بنا به آن چه در سامانه جامع رسانه ها آمده است این روزنامه تنها در ۸ ماه از سال ۹۷ بیش از ۱۱۶ میلیون تومان کمک نقدی از وزارت ارشاد دریافت کرده است! از این مبلغ بیش از ۵۲ میلیون تومان تنها در اسفند ماه سال قبل و ۳۳ میلیون تومان تنها در ۲ روز متوالی به حساب این روزنامه واریز شده است! یعنی به صورت میانگین این روزنامه در ۸ ماه سال ۹۷، ماهانه بیش از ۱۴ میلیون تومان کمک نقدی از وزارت ارشاد دریافت کرده است! با جمع بستن این مبلغ با مبلغی که به حساب روزنامه سوال جواب متعلق به کریم خورسندی واریز شده است، می توان گفت دو نشریه متعلق به مدیرعامل فعلی و اسبق خانه مطبوعات یعنی کریم خوسندی و ابراهیم بهمنی جلالی تنها در سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۸۱ میلیون تومان به صورت نقدی از وزارت ارشاد دریافت کرده اند! مبلغی که شاید خبرنگاران جوان جویای نام، وصول حتی یک دهم آن در سال را هم در خواب نمی بینند!/خزرآنلاین

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
تلویزیون اینترنتی ایرسا
تبلیغات
روزنامه های گیلان
نظرسنجی
http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ اپلیکیشن ایرسا گیل اپلیکیشن ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/ کانال تلگرام ایرسا گیل http://irsaguil.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%db%b1%db%b6-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%aa-%db%b9%db%b8%d8%b7/